Notowania

włochy
02.10.2011 09:06

Włosi chcą, by następcą Berlusconiego była kobieta

W historii Włoch jeszcze nigdy kobieta nie była premierem. Teraz może się to zmienić.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

83 procent Włochów chce, aby kobieta była premierem ich kraju - wynika z przedstawionego w weekend sondażu. Ponad połowa ankietowanych uważa , że trudna sytuacja finansowa, w jakiej znalazły się Włochy to rezultat braku kobiet na kluczowych stanowiskach.

Sondaż, przeprowadzony na zlecenie magazynu _ Io donna _, wydawanego z dziennikiem _ Corriere della Sera _, wskazuje, że za powierzeniem kobiecie teki stanowiska szefa rządu opowiada się 93 procent pań i 72 procent mężczyzn.

W 150-letniej historii zjednoczonych Włoch nie było nigdy kobiety premiera. Większy kłopot Włosi mają ze wskazaniem konkretnej kandydatki; w sondażu nie potrafiło tego zrobić 71 procent z nich. Pozostali najczęściej wymieniali przewodniczącą klubu opozycyjnej centrolewicowej Partii Demokratycznej w Senacie Annę Finocchiaro. Na kolejnych miejscach preferencji znajdują się wiceprzewodnicząca Senatu Emma Bonino z partii Radykałowie oraz wiceprzewodnicząca Izby Deputowanych Rosy Bindi z Partii Demokratycznej, kilkakrotnie obrażona przez premiera Silvio Berlusconiego, który żartował publicznie z jej wyglądu. Jako szefową rządu Włosi proponują też prezes Związku Przemysłowców Emmę Marcegaglię.

40 procent osób, pytanych o to, którą z przywódczyń na arenie międzynarodowej najbardziej podziwia, wskazało kanclerz Niemiec Angelę Merkel, a na drugim miejscu szefową amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton.

W tym samym sondażu prawie dwie trzecie ankietowanych wyraziło opinię, że kobiety są w stanie rządzić tak samo jak mężczyźni. Z kolei w opinii jednej trzeciej Włochów zrobiłyby to lepiej. 78 procent Włochów popiera zasadę parytetu we władzach i instytucjach państwowych. Przeciwnych temu jest 16 procent osób.

Sondaż ten uznano w komentarzach za wyjątkowo ważny w momencie politycznego kryzysu, w jakim znalazły się Włochy w związku z burzą wokół zamieszanego w skandale obyczajowe premiera Berlusconiego. Wyniki te - podkreśla się w analizach - świadczą o tym, że Włochy gotowe są na przełom w swej historii, polegający na masowym wejściu kobiet do życia politycznego oraz najważniejszych instytucji kraju.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t113221.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zakaz;siadania;przy;rezydencji;berlusconiego,64,0,923968.html) Zakaz siadania przy rezydencji Berlusconiego Władze tłumaczą to względami bezpieczeństwa. Ludzie protestują.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/t157375.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/berlusconi;rozne;srodowiska;dzialaja;na;szkode;wladz,231,0,921575.html) Księża potępiają bunga-bunga. A Berlusconi... Wystąpienie to zdecydowana większości komentatorów oceniła jako zerwanie przez włoski Kościół sojuszu z Silvio Berlusconim.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t113223.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/berlusconi;zapewnial;ze;jest;dobrze;teraz;wprowadza;oszczednosci,231,0,889575.html) Premier mówił, że jest dobrze. Teraz oszczędza Rząd Silvio Berlusconiego przyjmie nowe środki oszczędnościowe najpóźniej 18 sierpnia.
Tagi: włochy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz