Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Nowych Technologii UW

0
Podziel się

Kamień węgielny pod budowę dwóch budynków Centrum Nowych Technologii (CeNT I
i II) Uniwersytetu Warszawskiego wmurowano w środę w Kampusie Ochota UW. Budynki mają być oddane do
użytku w drugiej połowie 2012 r.

bEgKwjuJ

Kamień węgielny pod budowę dwóch budynków Centrum Nowych Technologii (CeNT I i II) Uniwersytetu Warszawskiego wmurowano w środę w Kampusie Ochota UW. Budynki mają być oddane do użytku w drugiej połowie 2012 r.

W budynku CeNT I będą się mieścić sale i laboratoria dydaktyczne, z których korzystać mają studenci i doktoranci biologii, chemii, biotechnologii, informatyki oraz ochrony środowiska, a budynek CeNT II zostanie przeznaczony na nową siedzibę Wydziału Fizyki.

W ramach Kampusu Ochota ma powstać również trzeci budynek, CeNT III, w którym znajdzie się Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych.

bEgKwjuL

"To jest fantastyczne, że w jednym miejscu będzie można prowadzić tyle interdyscyplinarnych badań. Kiedy powstaną mury i zaludnią się kadrą naukową, profesorami, doktorami, studentami, wówczas będzie można powiedzieć, że to oni nadadzą sens tej inwestycji. Wierzę, że () tutaj powstawać będą najciekawsze, najdalej idące projekty badawcze, w których przekraczać będziemy dotychczasowe problemy związane z brakiem dobrej jakości sprzętu, ale też z granicami wyobraźni" - powiedziała obecna na uroczystości minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.

CeNT będzie ukierunkowane na kształcenie interdyscyplinarne. Tematyka prowadzonych tam prac magisterskich i doktorskich ma odpowiadać na potrzeby gospodarki. Wiedza i umiejętności studentów i doktorantów mają być kształtowane na potrzeby m.in. technologii nowych leków i szczepionek, modelowania procesów przemysłowych, syntezy nowych materiałów i konstruowania nowych urządzeń.

"Na ten kampus, na te trzy budynki razem z wyposażeniem zdobyliśmy 1 mld zł. To jest strzał w dziesiątkę, jakbyśmy w totka wygrali. Wszyscy na to czekaliśmy" - powiedziała w środę PAP rektor UW Katarzyna Chałasińska-Macukow. Pieniądze pochodzą m.in. z funduszy unijnych.

W środowej uroczystości uczestniczyła też minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Jej zdaniem, uczelnie wyższe wykorzystują "wspaniale szansę, którą dają pieniądze europejskie". "To jest pierwsza dziedzina w ramach funduszy strukturalnych, która pieniędzy już nie ma" - podkreśliła. Zaznaczyła jednak, że sektor naukowy ma duże szanse na przyznanie dodatkowych środków w ramach tzw. puli nagrodowej, która rozdzielana będzie w przyszłym roku.

bEgKwjuR

Jak przypomniała Chałasińska-Macukow, od 2004 r. trwa proces przenoszenia na Kampus Ochota wszystkich wydziałów nauk ścisłych Uniwersytetu Warszawskiego. W ten sposób CeNT, a także i inne wydziały będą mieć ułatwioną współpracę. Znajdą się również w korzystnym sąsiedztwie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kilku jednostek PAN i niedaleko Politechniki Warszawskiej.

Ludwika Tomala (PAP)

lt/ tot/ agt/

bEgKwjvm
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)