Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wniosek o dofinansowanie budowy spalarni w Krakowie za 641 mln zł

0
Podziel się

Krakowski Holding Komunalny, odpowiedzialny za budowę spalarni odpadów
komunalnych, złożył wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Inwestycja o wartości
641 mln zł będzie najważniejszym przedsięwzięciem w ramach gospodarki odpadami w Krakowie.

bEhXufiZ

Krakowski Holding Komunalny, odpowiedzialny za budowę spalarni odpadów komunalnych, złożył wniosek o dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Inwestycja o wartości 641 mln zł będzie najważniejszym przedsięwzięciem w ramach gospodarki odpadami w Krakowie.

"Są to kroki formalne, które przybliżają nas do realizacji tej strategicznej dla Krakowa inwestycji" - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej zastępca prezydenta ds. infrastruktury miasta Wiesław Starowicz.

Jak podkreślił prezes KHK Marek Jaglarz, nowoczesna spalarnia jest ostatnim i najważniejszym elementem tworzonego od kilku lat w Krakowie kompleksowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi.

bEhXufjb

"Naszym celem jest uporządkowanie i organizacja gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Krakowa w zgodzie z przepisami krajowymi i unijnymi" - podkreślił Jaglarz.

Dodał, że budowa spalarni jest niezbędna, bo w 2016 roku zostanie zapełnione komunalne wysypisko śmieci w Baryczy.

W Krakowie obecnie jest wytwarzanych ok. 321 tys. ton odpadów rocznie, a według prognoz w 2020 roku będzie to już ok. 340 tys. ton. Obecnie 86 proc. odpadów trafia na składowiska. Jest to niezgodne z wymogami unijnymi, które nakazują znacząco ograniczać składowanie odpadów biodegradowalnych oraz odzyskiwać zawartą w nich energię.

Według planów budowa spalarni w Krakowie będzie kosztować ok. 641 mln zł, z czego unijna dotacja z Funduszu Spójności wyniesie ok. 396 mln zł (62 proc. kosztów kwalifikowanych). Pozostałe środki to wkład własny Krakowskiego Holdingu Komunalnego.

bEhXufjh

Spalarnia odpadów komunalnych powstanie przy ul. Giedroycia w Nowej Hucie. Teren ten jest niewykorzystywanym nieużytkiem, przewidywanym niegdyś pod powiększenie składowiska popiołów i żużli wytwarzanych przez Elektrociepłownię Kraków.

Według zapowiedzi władz spółki, we wrześniu ma zostać ogłoszony konkurs architektoniczno-budowlany na spalarnię, w którym główna nagroda wyniesie 25 tys. euro.

"Będzie to profesjonalny konkurs i liczymy, że wezmą w nim udział poważne pracownie z kraju i zagranicy. Chcemy, by powstał nowoczesny obiekt, który wkomponuje się w otoczenie oraz będzie celem wycieczek" - podkreślił Jaglarz.

Przetarg na wykonawcę inwestycji ma zostać ogłoszony na początku przyszłego roku tak, aby roboty budowlane rozpoczęły się w 2012 roku. Zakład ma zostać oddany do eksploatacji w 2014 roku.

bEhXufji

Zakład będzie spalał tylko tzw. resztkowe odpady komunalne, z których wcześniej oddzielono wszystkie użyteczne surowce wtórne. Jego wydajność wyniesie 220 tys. ton rocznie. Przy okazji spalania odpadów wytwarzana będzie energia elektryczna i ciepło dla miejskiej sieci ciepłowniczej.

Lokalizacja dla spalarni została wybrana przez ekspertów spośród czterech propozycji. Przeciw niej protestuje część mieszkańców sąsiednich osiedli Mogiła i Lesisko.

W ramach rekompensaty za budowę spalarni miasto zobowiązało się do wykonania około 50 inwestycji na terenie Nowej Huty. Już rozpoczęły się remonty dróg i chodników, budowy parkingów i obiektów sportowych. Powstać też mają nowe sieci wodociągowe, kanalizacyjne i ciepłownicze.

W zamian za zgodę na lokalizację spalarni mieszkańcy okolicznych osiedli mają mniej płacić za ogrzewanie mieszkań i domów oraz wywóz śmieci. (PAP)

bEhXufjj

rgr/ mki/ mag/

bEhXufjC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)