Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wipler
10.03.2014 16:22

Wniosek o uchylenie immunitetu Wiplerowi jest już w Sejmie

Wipler zapewnił w poniedziałek w rozmowie z PAP, że zrzeknie się immunitetu, gdy wniosek prokuratora generalnego znajdzie się w Sejmie

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)

Do Sejmu wpłynął już wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Przemysławowi Wiplerowi (niezrzesz.) - poinformowała PAP Kancelaria Sejmu. Prokuratura chce postawić mu zarzut m.in. znieważenia funkcjonariuszy przed jednym ze stołecznych klubów.

Wipler zapewnił w poniedziałek w rozmowie z PAP, że zrzeknie się immunitetu, gdy wniosek prokuratora generalnego znajdzie się w Sejmie, bo _ chce dowieść swej niewinności _. Dodał, że jego pismo w tej sprawie jest gotowe i czeka już u marszałek Sejmu Ewy Kopacz.

Wniosek o uchylenie immunitetu Wiplerowi został podpisany przez prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta i wysłany do Sejmu w ubiegły piątek.

Prokuratura chce zarzucić posłowi naruszenie nietykalności i znieważenie policjantów w związku ze zdarzeniami, do których doszło 30 października 2013 r. w Warszawie, gdy Wipler opuszczał klub w centrum Warszawy. Według policji zachowywał się agresywnie, wulgarnie, chciał wydawać polecenia funkcjonariuszom. Policjanci twierdzili, że dopiero później zorientowali się, że mieli do czynienia z posłem.

Według prokuratury zgromadzony materiał dowodowy dostatecznie uzasadnił podejrzenie, że Wipler popełnił dwa czyny: zmuszał przemocą funkcjonariuszy policji do zaniechania prawnej czynności służbowej, naruszając jednocześnie ich nietykalność cielesną oraz znieważał dwóch funkcjonariuszy słowami powszechnie uznawanymi za obelżywe podczas i w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych. Przestępstwa te zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 3.

Wipler mówiąc o zajściu tłumaczył, że dowiedział się, iż jego żona jest po raz piąty w ciąży i postanowił w związku z tym świętować z przyjaciółmi. Po wyjściu z klubu - według jego relacji - włączył się do policyjnej interwencji wobec innej osoby. Jak zapewniał, sam nie uczestniczył w zajściu, ale postanowił interweniować.

_ Próbowałem interweniować, włączyć się w taki sposób, żeby ta sprawa się zakończyła. Na wstępie dosyć szybko użyto przeciw mnie gazu, przewrócono mnie na podłogę, kopano mnie w głowę, klęczano na mnie, skuto mnie kajdankami, pobito mnie. Wielokrotnie polewano mnie - był to na pewno jakiś żrący środek - byłem kopany w krocze, w plecy i po nogach _ - mówił poseł. Utrzymywał, że lekarze stwierdzili u niego m.in. uszkodzenie rogówki i liczne stłuczenia oraz otarcia. Jak mówił, badanie krwi, które zostało wykonane w szpitalu, wykazało, że miał 1,4 promila alkoholu w organizmie.

Dla prokuratury - jak dowiedziała się PAP ze źródeł związanych z tym śledztwem - dowodem na odpowiednie działanie funkcjonariuszy były m.in. ślady po gazie na koszulce posła; jak podkreślano, ślady te były na wysokości klatki piersiowej, a nie wyżej - z czego wyciągnięto wniosek, że gazu nie kierowano w stronę twarzy parlamentarzysty.

Pierwszy wniosek o uchylenie immunitetu Wiplerowi Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście Północ wysłała 20 lutego. Krótko potem został on jednak zwrócony do korekty przez stołeczną prokuraturę apelacyjną. Zmiany miały charakter redakcyjny i - jak podkreślał rzecznik warszawskiej prokuratury Przemysław Nowak - wniosek nie uległ żadnym zmianom merytorycznym.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wipler, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz