Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: 30 mln zł pomocy dla szpitala w Legnicy

0
Podziel się:

30 mln zł przyzna Urząd Marszałkowski
Województwa Dolnośląskiego przechodzącemu restrukturyzację
szpitalowi w Legnicy. Pieniądze będą przeznaczone na redukcję
zadłużenia. Jednocześnie zarząd województwa podjął decyzję o
zmianie dyrektora placówki.

30 mln zł przyzna Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przechodzącemu restrukturyzację szpitalowi w Legnicy. Pieniądze będą przeznaczone na redukcję zadłużenia. Jednocześnie zarząd województwa podjął decyzję o zmianie dyrektora placówki.

Decyzja o dofinansowaniu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy podjęta została na wtorkowym posiedzeniu zarządu województwa dolnośląskiego.

Jak powiedział marszałek województwa Andrzej Łoś, ogólne dofinansowanie placówki jest rekordowe w skali województwa. "W zeszłym roku szpital otrzyma także 30 mln zł. W sumie to 60 mln zł dofinansowania, a to największa kwota, jaką kiedykolwiek przydzielono szpitalowi na Dolnym Śląsku" - podkreślił Łoś.

Marszałek przyznał, że decyzja spowodowana była trudną sytuacją finansową placówki. Dodał, że gdyby zarząd nie podjął takiej decyzji, to "w ciągu kilku tygodni szpital przestałby świadczyć usługi medyczne, a jest on ważny".

Zarząd województwa nie jest jednak zadowolony z działalności kierownictwa szpitala. "Wykonano dużą pracę związaną z restrukturyzacją zadłużenia, ale jednocześnie szpital nie jest zarządzany optymalnie. Dlatego podjęliśmy decyzję o rozpisaniu konkursu na stanowisko dyrektora tego szpitala. Oczekujemy lepszego zarządzania, dlatego poszukujemy nowej osoby" - tłumaczył marszałek.

Zdaniem wicemarszałka Marka Moszczyńskiego, zbyt mało zrobiono w kwestii zmiany organizacji działania szpitala. "Wynika to z prostego porównania ze szpitalem w Jeleniej Górze, który ma podobnej wysokości kontrakt, a zatrudnionych tam jest o ok. 200 osób mniej. W Legnicy jest zbyt rozbudowana m.in. sfera administracji i to trzeba szybko zmienić" - powiedział Moszczyński.

Moszczyński przyznał, że w legnickim szpitalu należałoby zwolnić około 200 osób, co dałoby ponad 0,5 mln zł oszczędności miesięcznie. W tej chwili w placówce zatrudnionych jest ponad 1150 osób.

PAP nie udało się we wtorek skontaktować z dyrekcją szpitala.

Szpital w Legnicy jest obecnie zadłużony na blisko 113 mln zł, realizuje jednak proces restrukturyzacji finansowej. Jak tłumaczył Moszczyński, dofinansowanie w wysokości 30 mln zł. pozwoli placówce spłacić część zobowiązań cywilno-prawnych, czyli pozwoli na utrzymanie płynności finansowej.

Kwotę 30 mln przyznaną we wtorek przez zarząd województwa musi jeszcze zatwierdzić sejmik województwa, który - zdaniem Łosia - przychyli się do wtorkowej decyzji.(PAP)

iwe/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)