Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"WSJ": USA przygotowują umowę nuklearną z Wietnamem

0
Podziel się

USA negocjują z Wietnamem porozumienie o współpracy nuklearnej, które
pozwoli temu azjatyckiemu krajowi korzystać z amerykańskiej technologii i produkować paliwo
nuklearne poprzez wzbogacanie u siebie uranu - podał w czwartek "Wall Street Journal".

bEgsgkMl

USA negocjują z Wietnamem porozumienie o współpracy nuklearnej, które pozwoli temu azjatyckiemu krajowi korzystać z amerykańskiej technologii i produkować paliwo nuklearne poprzez wzbogacanie u siebie uranu - podał w czwartek "Wall Street Journal".

Umowa - kontynuuje dziennik - może wywołać napięcie w stosunkach USA z Chinami, które graniczą z Wietnamem. Komentuje się ją jako przykład bardziej stanowczej ostatnio polityki Waszyngtonu w Azji Wschodniej, gdzie niektóre kraje obawiają się rosnącej potęgi Chin.

Porozumienie nuklearne z Wietnamem nie było uprzednio konsultowane z Pekinem.

bEgsgkMn

Ewentualne porozumienie z wciąż komunistycznym Wietnamem spotyka się z krytycznymi głosami w USA. Zdaniem krytyków, stoi ono w sprzeczności z deklarowaną przez prezydenta Baracka Obamę polityką walki z rozprzestrzenianiem broni i technologii nuklearnej.

Administracja Obamy wymaga, by kraje zainteresowane współpracą atomową z USA wyrzekły się prawa do wzbogacania na swym terenie uranu na potrzeby cywilnej energetyki atomowej.

Prawo takie mają kraje-sygnatariusze traktatu o nierozprzestrzenianiu broni nuklearnej (NPT), chociaż technologie produkcji paliwa do reaktorów atomowych można też wykorzystać do produkcji broni nuklearnej.

W zawartej niedawno umowie USA ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi rząd tego kraju zgodził się kupować paliwo do reaktorów za granicą, zamiast produkować je u siebie. Podobnie ma być w planowanym porozumieniu USA z Jordanią.

bEgsgkMt

Wietnam jednak uzyskał prawo do wzbogacania uranu na swoim terenie. Departament Stanu twierdzi, że kraj ten nie stwarza takiego ryzyka proliferacji, jak kraje Bliskiego Wschodu. Krytycy zwracają uwagę, że kraje arabskie mogą teraz argumentować, iż USA stosują podwójną miarę w polityce współpracy nuklearnej.

Ich zdaniem Jordania, a także Arabia Saudyjska, które negocjują z USA podobne porozumienia, będą domagać się takich samych warunków, jakie uzyskał Wietnam.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

bEgsgkMO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)