Notowania

kultura
15.06.2009 17:44

Youssou N'Dour główną gwiazdą 5. Festiwalu Warszawskiego Skrzyżowanie Kultur

Uznawany za najwybitniejszego wokalistę Afryki - Youssou N'Dour - będzie główną gwiazdą tegorocznej, piątej edycji Festiwalu Warszawskiego "Skrzyżowanie Kultur" - poinformowała PAP Beata Laudańska z biura festiwalowego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Uznawany za najwybitniejszego wokalistę Afryki - Youssou N'Dour - będzie główną gwiazdą tegorocznej, piątej edycji Festiwalu Warszawskiego "Skrzyżowanie Kultur" - poinformowała PAP Beata Laudańska z biura festiwalowego.

Galowy koncert otwierający tegoroczny festiwal, który odbędzie się w dniach 13-19 września, będzie pierwszym występem N'Doura przed polską publicznością.

Youssou N'Dour wystąpi w Sali Kongresowej 13 września. "Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że to właśnie +Skrzyżowanie Kultur+ może po raz pierwszy zaprezentować tego wspaniałego artystę polskiej publiczności. To na pewno będzie wyjątkowe muzyczne święto, które wszyscy obecni zapamiętają na bardzo, bardzo długo" - ocenił Marek Garztecki, przewodniczący Rady Programowej Festiwalu.

Youssou N'Dour urodził się w 1959 r. w senegalskim Dakarze. Już w wieku 16 lat śpiewał w jednym z najpopularniejszych zespołów senegalskich lat 70. - Etoile de Dakar. W latach 80. jako lider grupy Super Etoile stworzył nowy gatunek afrykańskiej muzyki znanej pod nazwą mbalax, będący połączeniem senegalskich rytmów tanecznych z elementami muzyki Zachodu (jazzu, rocka, funku) i brzmień latynoskich.

Na światowym rynku N'Dour zaistniał dzięki nawiązaniu współpracy z Peterem Gabrielem, udziale w światowym tournee "Human Rights Now!" Amnesty International u boku gwiazd takich jak Bruce Springsteen, Tracy Chapman i Sting oraz sukcesowi wydanego w 1994 r. singla "7 Seconds", nagranego w duecie z artystką Neneh Cherry.

Najnowsza płyta Youssou N'Doura z 2007 r. zatytułowana "Rokku Mi Rokka" ("Dawaj i bierz") jest kontynuacją jego przygody z muzyką tradycyjną, choć artysta nie ogranicza się na niej do stylistyki mbalax.

Oprócz Youssou N'Doura tego samego wieczoru na scenie Sali Kongresowej pojawi się Tcheka - młody wokalista reprezentujący Wyspy Zielonego Przylądka.(PAP)

agz/ ls/ mow/

Tagi: kultura, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz