Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zachodniopomorskie i Lubuskie chcą własnego oddziału Towarzystwa Ubezpieczeń Zdrowotnych

0
Podziel się:

Postulat zakładający utworzenie
Zachodniopomorskiego Towarzystwa Ubezpieczeń Zdrowotnych w
Szczecinie z delegaturą w Gorzowie Wielkopolskim wystosowali w
środę do minister zdrowia wojewodowie zachodniopomorski Marcin
Zydorowicz i lubuski Helena Hatka.

*Postulat zakładający utworzenie Zachodniopomorskiego Towarzystwa Ubezpieczeń Zdrowotnych w Szczecinie z delegaturą w Gorzowie Wielkopolskim wystosowali w środę do minister zdrowia wojewodowie zachodniopomorski Marcin Zydorowicz i lubuski Helena Hatka. *

Projekt ustawy o państwowym nadzorze nad systemem powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego zakłada utworzenie siedmiu towarzystw w miejsce dotychczasowych 16 wojewódzkich oddziałów NFZ. Przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia projekt został w sierpniu przekazany do konsultacji społecznych.

Według tych planów Zachodniopomorskie ma zostać włączone do Towarzystwa Ubezpieczeń Zdrowotnych w Poznaniu, a Lubuskie - do oddziału wrocławskiego.

"Po analizie projektu ustawy oraz potrzeb naszych obu województw wspólnie z panem wojewodą Zydorowiczem doszliśmy do wniosku, że utworzenie jednego Towarzystwa na województwo zachodniopomorskie i lubuskie z centralą w Szczecinie i delegaturą w Gorzowie byłoby o wiele korzystniejsze zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy" - wyjaśniła wojewoda Helena Hatka.

Zdaniem wojewodów, za takim rozwiązaniem przemawia przygraniczne położenie obu regionów oraz współorganizacja ratownictwa medycznego obejmująca sytuacje katastrof czy zdarzeń masowych, a także transport medyczny.

Proponowane rozwiązanie ma swoje uzasadnienie także w zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych - czytamy we wspólnym liście wojewodów.

Wojewodowie mają nadzieję, że wspólny głos zostanie wzięty pod uwagę przy ostatecznych pracach nad ustawą. (PAP)

mmd/ wkr/ jra/

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)