Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaczęły się wysłuchania kandydatów na prokuratora generalnego

0
Podziel się:

W Krajowej Radzie Sądownictwa zaczęły się we wtorek publiczne wysłuchania
kandydatów na stanowisko prokuratora generalnego. Do konkursu stanęło pięcioro sędziów i
jedenaścioro prokuratorów różnych szczebli. Otwarte dla mediów przesłuchania potrwają do czwartku.

W Krajowej Radzie Sądownictwa zaczęły się we wtorek publiczne wysłuchania kandydatów na stanowisko prokuratora generalnego. Do konkursu stanęło pięcioro sędziów i jedenaścioro prokuratorów różnych szczebli. Otwarte dla mediów przesłuchania potrwają do czwartku.

Pierwsza przed KRS stanęła prok. Anna Adamiak, b. szefowa biura obrotu prawnego z zagranicą Prokuratury Krajowej.

W siedzibie KRS pojawiło się wielu obserwatorów - m.in. b. minister sprawiedliwości Barbara Piwnik, ostatni Prokurator Generalny niebędący ministrem - Aleksander Herzog i b. Prokurator Krajowy, szef MSWiA Janusz Kaczmarek. Są przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Stowarzyszenia Prokuratorów RP.

Na wysłuchaniach przed KRS członkowie Rady przedstawią krótki referat o kandydatach, następnie każdy z nich będzie miał 20 minut na autoprezentację, po czym nastąpi tura pytań od członków Rady. Później - jeszcze w czwartek lub w następnych dniach odbędzie się zamknięta dyskusja w gronie rady i wybór dwóch kandydatów, spośród których ostatecznego wyboru dokona prezydent.

Prok. Adamiak ukończyła studia na Uniwersytecie Gdańskim, była pierwszą po 1989 r. przewodniczącą związku zawodowego pracowników prokuratury. W ostatnich latach była znana głównie z działalności na niwie międzynarodowej - dwukrotnie (za czasów ministra sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry)
szefowała Biuru ds. Obrotu Prawnego z Zagranicą Prokuratury Krajowej. Jest ekspertem organizacji europejskich; odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

"Kandydowanie na funkcję Prokuratora Generalnego traktuję jako naturalną konsekwencję podejmowanych przeze mnie działań na rzecz niezależności prokuratury" - powiedziała Adamiak przed KRS. Dodała, że w Polsce powinna odbyć się debata, której efektem powinno być przyjęcie nowej Ustawy o prokuraturze.

Jeszcze we wtorek po prok. Adamiak KRS ma wysłuchać Małgorzatę Bańkowską - sędziego Sądu Okręgowego Warszawa-Praga, Andrzeja Biernaczyka - prokuratora Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp., Jerzego Engelkinga - (b. wiceprokuratora generalnego za czasów PiS), Tadeusza Juliana Haczkiewicza - Prezesa Sądu Apelacyjnego w Szczecinie i Andrzeja Janeckiego - prokuratora Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. W środę i czwartek - kolejni kandydaci.

Wyłoniony z tego grona prokurator generalny będzie pierwszym prokuratorem niełączącym tej funkcji z urzędem ministra sprawiedliwości od 1990 r., kiedy zniesiono Prokuraturę Generalną. Ostatnim Prokuratorem Generalnym niesprawującym funkcji ministra był powołany po wyborach w 1989 r. Aleksander Herzog, założyciel Solidarności w krakowskiej prokuraturze w 1980 r.

Funkcje ministra i prokuratora połączono w wyniku porozumień Okrągłego Stołu. Pierwszym ministrem, a zarazem prokuratorem generalnym, był Aleksander Bentkowski (w rządzie Tadeusza Mazowieckiego). Strona solidarnościowa upatrywała w tym zabiegu szansy na parlamentarną kontrolę działań prokuratury (przez kontrolę ministra sprawiedliwości), która pozostawała wtedy odrębną i niezweryfikowaną strukturą. Pomysłodawca tego rozwiązania prof. Andrzej Zoll oświadczył niedawno, że z dzisiejszej perspektywy ówczesny pomysł połączenia funkcji uznaje za błędny.(PAP)

wkt/ mja/ abr/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)