Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
terroryzm w iraku
20.09.2013 14:21

Zamach bombowy w meczecie pod Samarrą

Co najmniej 18 osób zginęło a ponad 20 osób zostało rannych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris Images/East News)

Co najmniej 18 osób zginęło w piątek w wybuchu dwóch bomb około 10 km od Samarry, w środkowym Iraku - poinformowała iracka policja i źródła medyczne. Bomby ukryte były w urządzeniach klimatyzacyjnych. Ponad 20 osób zostało rannych.

_ - Podczas piątkowej modlitwy nagle doszło do potężnej eksplozji. Czarny dym wypełnił meczet, nie mogliśmy dostrzec się wzajemnie. Próbowałem stać, ale nie mogłem, zostałem ranny w nogi _ - powiedział 35-letni świadek zamachu.

_ - Nikt się nie spodziewał, że nasz meczet zostanie zaatakowany _ - powiedział 23-letni mężczyzna, który też został ranny. W chwili wybuchu do meczetu napływali wierni, by wziąć udział w modłach - podaje AFP.

Napięcia wyznaniowe w Iraku zostały podsycone przez trwającą ponad dwa lata wojnę w sąsiedniej Syrii, do której ściągnęli z Iraku szyiccy i sunniccy bojownicy, walczący po przeciwnych stronach syryjskiego konfliktu. W ostatnich tygodniach doszło do kilku aktów przemocy, które, jak pisze Reuters, mogą świadczyć o tym, że milicje szyickie zdecydowały się odpowiedzieć siłą na ataki rebeliantów sunnickich.

Zamachy są na porządku dziennym, a Irakijczycy skarżą się na nieudolność sił bezpieczeństwa, które nie są w stanie zapobiegać coraz częstszym atakom. Według bilansu, który agencja AFP opracowała na podstawie danych policyjnych i medycznych, od początku roku w Iraku zginęło ponad 4,2 tys. osób. Dane zebrane przez ONZ mówią o ponad 800 ofiarach śmiertelnych tylko w sierpniu.

Władze utrzymują, że prowadzona przez nie kampania przeciw terrorystom przynosi rezultaty, ale fala przemocy nasila się, a krytycy rządu premiera Nuriego al-Malikiego zarzucają mu, że nie robi nic, by załagodzić frustrację i gniew sunnitów, którzy czują się zmarginalizowani w kraju, gdzie rząd kontrolowany jest przez szyitów.

Czytaj więcej w Money.pl
Wysadził się w kawiarni. Zabił 16 osób Do zamach samobójczego doszło w kawiarni w Baladzie, 80 km na północ od Bagdadu. Ponad 35 osób zostało rannych - poinformowały miejscowe władze.
Kolejny zamach w Iraku. Nie żyją 33 osoby Do tragedii doszło przed szyickim meczetem w Bagdadzie. Zamachowiec samobójca detonował samochód pułapkę.
Seria zamachów w Iraku. 64 zabitych Irackie władze nie są w stanie powstrzymać ataków, które falami, niemal co tydzień od początku lata, przetaczają się przez stolicę Iraku.
Tagi: terroryzm w iraku, irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz