Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zaostrzenie kontroli granicznej zagranicznych studentów w USA

0
Podziel się

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest obecnie krytykowany za nie dość dokładne sprawdzenie statusu pochodzącego z Kazachstanu Azamata Tażajakowa.

Zaostrzenie kontroli granicznej zagranicznych studentów w USA
(luisvilla/CC/Flickr)
bEqIflGZ

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA postanowił zaostrzyć kontrolę graniczną cudzoziemców przybywających z wizami studenckimi po wykryciu, że dwóch z nich pomagało podejrzanemu o zamachy bombowe w Bostonie - poinformowały anonimowe żródła oficjalne.

Według tych źródeł, funkcjonariuszom dokonującym kontroli granicznej i celnej polecono _ ze skutkiem natychmiastowym _ sprawdzanie czy osoby te figurują w bazie danych systemu informatycznego Student and Exchange Visitor (SEVIS).

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest obecnie krytykowany za nie dość dokładne sprawdzenie statusu pochodzącego z Kazachstanu Azamata Tażajakowa (ang. Tazhayakov) zaprzyjaźnionego z jednym z podejrzanych o dokonanie zamachów bombowych w Bostonie, Dżocharem Carnajewem.

bEqIflHb

Według Departamentu, Tażajakow przekroczył nielegalnie granicę USA 20 stycznia br. legitymując się ważną wizą studencką. Kontrolujący go funkcjonariusz nie ustalił, że Tażajakow został usunięty na początku stycznia z uniwersytetu stanu Massachusetts w Dartmouth, na którym studiował. W takim przypadku ważność wizy studenckiej automatycznie wygasa.

Anonimowa osobistość rządu federalnego powiedziała Reuterowi, że funkcjonariusz nie sprawdził aktualnej bazy danych SEVIS i zezwolił Tażajakowowi na przekroczenie amerykańskiej granicy.

Tażajakow jest jednym z trzech osób zatrzymanych pod zarzutem pomocy Dżocharowi Carnajewowi i utrudnianie śledztwa, już po dokonaniu zamachów na mecie maratonu w Bostonie.

Dżochar Carnajew i jego nieżyjący już starszy brat Tamerlan podejrzani są o zdetonowanie 15 kwietnia dwóch bomb na mecie maratonu, które spowodowały śmierć trzech osób. 264 osoby zostały ranne, w tym niektóre ciężko. Dżochar został zatrzymany 19 kwietnia na jednym z przedmieść Bostonu - Watertown, po strzelaninie z policją. Grozi mu kara śmierci.

bEqIflHh

Czytaj więcej o sytuacji w USA w Money.pl źródło: _ Money.pl na podstawie kursu walut NBP _

bEqIflHC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)