Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaproszenie do negocjacji ws. kupna spółki z Płocka

0
Podziel się:

#
dochodzi m.in. informacja o proteście związkowym
#

# dochodzi m.in. informacja o proteście związkowym #

12.11. Warszawa/Płock (PAP) - Minister skarbu zaprosił inwestorów do negocjacji w sprawie kupna pakietu 85 proc. akcji płockiej spółki Ośrodek Badawczo-Rozwojowy (OBR) Przemysłu Rafineryjnego, m.in. producenta paliw lotniczych - poinformował w czwartek resort skarbu. Obecnie do Skarbu Państwa należy 100 proc. akcji tej spółki.

Oferty w sprawie kupna 941 800 akcji o wartości nominalnej 10 złotych każda można składać do 17 grudnia w siedzibie MSP. Negocjacje będą dotyczyć głównie ceny za zbywane akcje oraz proponowanego programu rozwoju spółki, który obejmuje m.in. zobowiązania do podwyższenia kapitału. Uprawnionym pracownikom przysługuje prawo do nieodpłatnego nabycia w sumie do 15 proc. akcji.

Tymczasem od początku ubiegłego tygodnia w płockim OBR, w którym załoga opowiada się za procesem prywatyzacji zakładającym powstanie spółki pracowniczej, trwa protest zorganizowany przez tamtejszy NSZZ "Solidarność". Związkowcy przystąpili do niego, domagając się od MSP m.in. informacji na temat planów prywatyzacyjnych oraz sprzeciwiając się odwołaniu prezesa i jednego członka zarządu spółki. Protest, który polega obecnie na oflagowaniu budynku, ma być prowadzony do skutku z możliwością podjęcia strajku okupacyjnego.

Jak powiedziała w czwartek PAP przewodnicząca Międzyzakładowej Komisji NSZZ "Solidarność" w płockim OBR Jolanta Kowalczyk, MSP nie odpowiedziało dotychczas na przesłane tam pismo z postulatami, w tym dotyczącymi podjęcia rozmów ze związkowcami.

"Nikt też nie zawiadomił ani związków zawodowych, ani rady pracowników na 30 dni wcześniej o podjęciu takich działań, że takie ogłoszenie się ukaże (dotyczące prywatyzacji spółki - PAP). Myśmy dostali to dzisiaj" - oświadczyła jednocześnie Kowalczyk. Odnosząc się do trwającego w spółce protestu, szefowa NSZZ "Solidarność" w płockim OBR zastrzegła, że "to co będzie dalej, okaże się niedługo".

Do odwołania prezesa płockiego OBR Zbigniewa Paćkowskiego oraz członka zarządu Romana Kempińskiego doszło pod koniec października podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia, którym jest Skarb Państwa. Obecnie spółką kieruje pozostawiony na stanowisku trzeci członek zarządu, Paweł Grobicki.

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Rafineryjnego SA w Płocku działa od 1972 r. Od 2007 r. w wyniku procesu komercjalizacji jest spółką akcyjną Skarbu Państwa.

Ośrodek jest jednym z największych producentów benzyny lotniczej w Europie, którą dostarcza na rynek krajowy, a także eksportuje na Litwę, do Rumunii, Anglii, Rosji, a także Sudanu i Jordanii. Prowadzi też działalność naukowo-badawczą, dotyczącą branży rafineryjnej, opracowując m.in. analizy techniczno-ekonomiczne, projekty modernizacji i optymalizacji procesów technologicznych i ochrony środowiska. Spółka zajmuje się również produkcją dodatków uszlachetniających do paliw oraz biopaliw, a także chemikaliów. Około 60 proc. sprzedaży jej produktów trafia na rynek krajowy, a blisko 40 proc. na eksport.(PAP)

dol/ mb/ je/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)