Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zbliżenie stanowisk USA-Unia Europejska w sprawie wolnego handlu?

0
Podziel się:

Po poniedziałkowym spotkaniu w Waszyngtonie
prezydent USA George Bush i przewodniczący Komisji Europejskiej
Jose Manuel Barroso sugerowali zbliżenie stanowisk w sprawie
wolnego handlu - jednego z najważniejszych tematów ich rozmów.

Po poniedziałkowym spotkaniu w Waszyngtonie prezydent USA George Bush i przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso sugerowali zbliżenie stanowisk w sprawie wolnego handlu - jednego z najważniejszych tematów ich rozmów.

Na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu Bush dał do zrozumienia, że USA i Europa powinny wznowić rundę negocjacji w Dausze w Katarze, zawieszonych w lipcu ub.r. z powodu rozbieżności wokół subwencji dla rolnictwa.

"Rozmawialiśmy o znaczeniu, jakie miałoby dla USA i Europy usunięcie różnic stanowisk w sprawie rokowań w Dausze" - powiedział prezydent, dodając, że "najlepszym sposobem pomocy biednym narodom jest zakończenie rundy (negocjacji) w Dausze".

Obniżenie subwencji pomogłoby producentom żywności w ubogich krajach Trzeciego Świata w szerszym wejściu na rynki Europy i USA.

Rozmowa Busha z Barroso trwała około godziny. Przewodniczący KE powiedział na konferencji, że wydał instrukcje negocjatorom (europejskim), aby "jak najszybciej przygotowali rozwiązania".

Według włoskiego dziennika "La Stampa" Barroso miał wezwać USA do zmniejszenia ich subwencji rolniczych z 23 do 15 miliardów dolarów rocznie, a w zamian oferował redukcję dotacji europejskich o dwie trzecie.

Poza wolnym handlem obaj przywódcy mieli też omówić bezpieczeństwo energetyczne, zmiany klimatu, walkę z terroryzmem, sytuację na Bliskim Wschodzie i w Afganistanie.

Wcześniej tego samego dnia Barroso spotkał się z nową demokratyczną przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Jak przewidywano przed spotkaniem z Bushem, Barroso miał go nakłaniać do włączenia się do walki z ocieplaniem klimatu przez redukcję emisji gazów cieplarnianych, takich jak przede wszystkim dwutlenek węgla.

Stany Zjednoczone nie ratyfikowały traktatu z Kioto, zobowiązującego jego sygnatariuszy do redukcji emisji gazów. Senat odrzucił go jednomyślnie, a Bush na początku swej prezydentury odmówił współpracy z państwami europejskimi w tej sprawie.

Ostatnio jednak Bush zmienił ton w kwestii zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i obiecał bardziej energiczne poszukiwanie alternatywnych, nie zanieczyszczających środowiska naturalnego źródeł energii.

Lepszą współpracę Unii Europejskiej na tym polu rokuje także przejęcie większości w Kongresie przez Demokratów, bardziej skłonnych do ochrony środowiska niż Republikanie.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)