Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Banki alarmują w sprawie "tarczy 4.0". Liczą, ile mogą przez nią stracić

12
Podziel się:

Zasady udzielania wakacji kredytowych, które znalazły się w "tarczy antykryzysowej 4.0", mocno uderzą w banki - twierdzą przedstawiciele tego sektora. I apelują, by zmienić przepisy.

Banki przestraszyły się zapisów z "tarczy 4.0".
Banki przestraszyły się zapisów z "tarczy 4.0". (Unsplash.com)

Związek Banków Polskich na początku czerwca wysłał w tej sprawie list do szefa KNF, prezesa NBP, ministra finansów i prezesa BFG - informuje "Rzeczpospolita", która dotarła do treści pisma.

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz apeluje w liście, by zmienić zasady przyznawania wakacji kredytowych, które znalazły się w "tarczy 4.0". Przypomnijmy: kolejny projekt rządowej pomocy został już uchwalony przez Sejm, a w przyszłym tygodniu zajmie się nim Senat.

Rząd chce dać możliwość zawieszenia na trzy miesiące kapitałowej i odsetkowej raty limitu bez żadnych dodatkowych opłat. Nowe przepisy dotyczyć będą jednak tylko tych, którzy stracili pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 marca.

Zobacz także: Obejrzyj też: Tarcza 4.0. Przymusowy urlop bez zgody pracownika. "Rozsądne rozwiązanie"

W pracach izby wyższej parlamentu ZBP upatruje szansę na zmianę niekorzystnych dla banków zapisów. O co dokładnie chodzi? ZBP zwraca uwagę, że nie powinno się doprowadzić do przeciążenia sektora bankowego, który i tak będzie borykał się z kryzysem gospodarczym, a już wcześniej był mocno obciążony obowiązkami regulacyjnymi - podaje "Rzeczpospolita".

Pietraszkiewicz liczy w swoim piśmie, że pandemia spowodowała spadek stóp procentowych, co spowoduje obniżenie w tym roku wyniku z odsetek o około 20 proc. Wzrośnie też liczba kredytów zagrożonych.

"Przy wprowadzeniu dodatkowych ustawowych wakacji kredytowych dojdzie do znacznego wzrostu tych kredytów w krótszym czasie. Będzie generować to pogorszenie wyników finansowych banków w wyniku konieczności utworzenia olbrzymich odpisów" - przekonuje prezes ZBP.

I wylicza, że nowe przepisy mogą obniżyć w tym roku zysk sektora bankowego o 80–85 proc. (który w ubiegłym roku wyniósł w sumie 14,2 mld zł). W praktyce zaś będzie to oznaczało straty mniejszych banków.

Dlatego ZBP postuluje, by z wakacji mogli korzystać tylko klienci niemający przed marcem zaległości ze spłatą, weryfikację oświadczeń klientów i ograniczenie czasowe do korzystania z wakacji kredytowych. Oprócz tego o bankowcy mają zastrzeżenia do warunku "utraty głównego źródła dochodu", będącego warunkiem udzielenia moratorium, zwłaszcza gdy była ona przejściowa - podaje "Rzeczpospolita".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
trzeżwy
2 lata temu
Niech banki powiedzą coś o oprocentowaniu lokat .
A ci nie pasu...
2 lata temu
To wszyscy dookoła mają tracić a banki to święta krowa? Nie znoszę PiSu ale może chociaż raz zrobią coś sprawiedliwego
tezeusz
2 lata temu
I oczywiście mamy mnóstwo tych, co się znają na bankowości. Nie zamierzam gloryfikować banków i stawiać ich na piedestale, bo to są w dużej części instytucje, które próbują zarobić na każdej okazji. Ale to są instytucje, które mają zarabiać a nie prowadzić działalność charytatywną. Żaden rząd nie może dopuścić do zapaści systemu bankowego. Bo efekt wówczas będzie negatywny dla całej gospodarki. Jak padnie większość banków, to one wcześniej czy później sobie poradzą. Tylko czy poradzą sobie osoby, które mają w tych bankach lokaty, osoby, które korzystają z kredytów obrotowych etc.? Jak sobie nie poradzą przedsiębiorcy, to również stracą na tym pracownicy. To nie jest wcale łatwa sprawa. I trzeba postępować rozważnie.
rodzinapincet...
2 lata temu
Dla właścicieli banków Żydowskich-Niemieckich-Francuskich-Włoskich i Hiszpańskich jak wam się nie opłaca to wracajcie do siebie gdzie wasi Rodacy borykają się z olbrzymim bezrobociem i anarchią.
rodzinapincet...
2 lata temu
Dla właścicieli banków Żydowskich-Niemieckich-Francuskich-Włoskich i Hiszpańskich jak wam się nie opłaca to wracajcie do siebie gdzie wasi Rodacy borykają się z olbrzymim bezrobociem i anarchią.