Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
banki
10.06.2020 08:50

Banki alarmują w sprawie "tarczy 4.0". Liczą, ile mogą przez nią stracić

Zasady udzielania wakacji kredytowych, które znalazły się w "tarczy antykryzysowej 4.0", mocno uderzą w banki - twierdzą przedstawiciele tego sektora. I apelują, by zmienić przepisy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Unsplash.com)
Banki przestraszyły się zapisów z "tarczy 4.0".

Związek Banków Polskich na początku czerwca wysłał w tej sprawie list do szefa KNF, prezesa NBP, ministra finansów i prezesa BFG - informuje "Rzeczpospolita", która dotarła do treści pisma.

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz apeluje w liście, by zmienić zasady przyznawania wakacji kredytowych, które znalazły się w "tarczy 4.0". Przypomnijmy: kolejny projekt rządowej pomocy został już uchwalony przez Sejm, a w przyszłym tygodniu zajmie się nim Senat.

Rząd chce dać możliwość zawieszenia na trzy miesiące kapitałowej i odsetkowej raty limitu bez żadnych dodatkowych opłat. Nowe przepisy dotyczyć będą jednak tylko tych, którzy stracili pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 marca.

Obejrzyj też: Tarcza 4.0. Przymusowy urlop bez zgody pracownika. "Rozsądne rozwiązanie"

W pracach izby wyższej parlamentu ZBP upatruje szansę na zmianę niekorzystnych dla banków zapisów. O co dokładnie chodzi? ZBP zwraca uwagę, że nie powinno się doprowadzić do przeciążenia sektora bankowego, który i tak będzie borykał się z kryzysem gospodarczym, a już wcześniej był mocno obciążony obowiązkami regulacyjnymi - podaje "Rzeczpospolita".

Pietraszkiewicz liczy w swoim piśmie, że pandemia spowodowała spadek stóp procentowych, co spowoduje obniżenie w tym roku wyniku z odsetek o około 20 proc. Wzrośnie też liczba kredytów zagrożonych.

"Przy wprowadzeniu dodatkowych ustawowych wakacji kredytowych dojdzie do znacznego wzrostu tych kredytów w krótszym czasie. Będzie generować to pogorszenie wyników finansowych banków w wyniku konieczności utworzenia olbrzymich odpisów" - przekonuje prezes ZBP.

I wylicza, że nowe przepisy mogą obniżyć w tym roku zysk sektora bankowego o 80–85 proc. (który w ubiegłym roku wyniósł w sumie 14,2 mld zł). W praktyce zaś będzie to oznaczało straty mniejszych banków.

Dlatego ZBP postuluje, by z wakacji mogli korzystać tylko klienci niemający przed marcem zaległości ze spłatą, weryfikację oświadczeń klientów i ograniczenie czasowe do korzystania z wakacji kredytowych. Oprócz tego o bankowcy mają zastrzeżenia do warunku "utraty głównego źródła dochodu", będącego warunkiem udzielenia moratorium, zwłaszcza gdy była ona przejściowa - podaje "Rzeczpospolita".

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, zbp, wakacje kredytowe, tarcza 4.0, kredyty
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-06-2020

ReDbanki zagrożone, ludzie bez środków do życia, bez pracy którą stracili przez pandemię KONIECZNIE muszą płacić- bo przez TRZY MIESIĄCE banki będą miały … Czytaj całość

10-06-2020

rodzinapincetplusDla właścicieli banków Żydowskich-Niemieckich-Francuskich-Włoskich i Hiszpańskich jak wam się nie opłaca to wracajcie do siebie gdzie wasi Rodacy … Czytaj całość

10-06-2020

soterwy pełowce obrzydliwe zdecydujcie się czy rzad wspiera banki czy jednak zmusza je do partycyPOwania w dofinansowaniu gospodarki.... ŁOSIE!

Rozwiń komentarze (12)