Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Patryk Skrzat
|
aktualizacja

Zmiany w tarczy antykryzysowej. "Dajemy prawo zawieszenia kredytu na 3 miesiące"

9
Podziel się:

Zmiany w zasadach spłacania kredytów zapowiedziało Ministerstwo Rozwoju. Chodzi o możliwość zawieszenia na trzy miesiące kapitałowej i odsetkowej raty limitu bez żadnych dodatkowych opłat. Nowe przepisy dotyczyć będą jednak tylko tych, którzy stracili pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 marca.

Zawieszenie spłaty rat kredytu na 3 miesiące ma pomóc w przetrwaniu trudnego czasu
Zawieszenie spłaty rat kredytu na 3 miesiące ma pomóc w przetrwaniu trudnego czasu (Flickr)

Środowe posiedzenie rządu przyniosło nowe informacje w sprawie tarczy antykryzysowych i zmianach w dotychczasowych przepisach. Ministerstwo Rozwoju poinformowało o nowościach dotyczących kredytów.

"Dajemy prawo do zawieszenia na okres do 3 miesięcy spłaty kredytu, bez naliczania odsetek i innych opłat" - informuje resort. Zastrzega jednak, że "nowe przepisy dotyczyć będą tylko tych, którzy stracili pracę lub inne główne źródło dochodu po 13 marca".

"Dzięki temu gospodarstwa domowe, które zostały szczególnie dotknięte gospodarczymi skutkami pandemii, będą mogły odczuć ulgę w zbilansowaniu bieżących wydatków z obniżonymi dochodami, bez obawy, że przełoży się to natychmiast na większe koszty obsługi ich zadłużenia w przyszłości" - uzasadnia Ministerstwo Rozwoju.

Zobacz także: 1000+ na wakacje. Bon turystyczny bez podatku

Co ważne dla kredytobiorców, nowy przepis uwzględnia zawieszenie spłaty zarówno w części kapitałowej, jak i odsetkowej. Bank będzie mógł pobierać jedynie opłaty za umowy ubezpieczenia powiązane z umową kredytu.

Kredyt można zawiesić maksymalnie na trzy miesiące, jednocześnie o taki sam czas wydłuży się okres spłaty zobowiązań.

Rządowa reforma zakłada maksymalny termin trzech miesięcy, natomiast UOKiK proponował, aby był to nawet rok.

Zmiany dotyczące kredytów to niejedyne, jakie zapowiedział rząd. Dla pracowników szczególnie interesujące mogą być te dotyczące urlopów.

Wakacje kredytowe - główne zasady:

  • Zawieszenie obowiązku spłacania kredytu, zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej. W tym okresie kredytodawca nie będzie mógł pobierać żadnych innych opłat, z wyjątkiem opłat z tytułu składek za umowy ubezpieczenia powiązane z umową kredytu.
  • Maksymalny termin zawieszenia wykonania umowy będzie wynosił 3 miesiące. Okres kredytowania, jak i wszystkie terminy przewidziane w umowie kredytu, ulegną stosownemu przedłużeniu o okres zawieszenia.
  • W przypadku, w którym kredytobiorca ma kilka kredytów tego samego rodzaju (np. dwa kredyty waloryzowane do CHF) u danego kredytodawcy, będzie mógł skorzystać z wakacji kredytowych tylko wobec jednego z nich.
  • Z zawieszenia wykonywania umowy kredytowej będą mogli skorzystać ci konsumenci, którzy po 13 marca br. stracili pracę lub inne źródło dochodu.
  • Rozwiązanie wskazane w ustawie będzie dotyczyło umów kredytowych zawartych przed 13 marca 2020 r., jeśli termin zakończenia okresu kredytowania określony w tych umowach przypada po upływie 6 miesięcy od dnia 13 marca 2020 r.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
adam
3 lata temu
Moja działalność łapie się do mikrofirm według rozpiski tarczy finansowej. Mimo to zadzwoniłem na infolinię pfr aby kilka wątpliwości wyjaśnić przed złożeniem wniosku. Całość nawet szybko poszła i teraz czekam na odpowiedz
OLO
3 lata temu
Jak wybuchną jakieś niepokoje w kraju i zamienimy się w Afganistan to nikt nikomu nic nie zapłaci.A jak ktoś przyjdzie po coś to dostanie ale serią z kałacha.Nie będzie oddziałów,ani banków czy personelu.Wszystko zostanie spalone,zrujnowane,rozkradzione. a z personelu niewielu zostanie.
Dom
3 lata temu
Ta kobita to polityczne dno .Masakra
Www
3 lata temu
Ale bomba j...,a urywa
Marix
3 lata temu
D.....E.....B....I.....L.......E