Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. UOKiK chce zawieszenia spłaty kredytów na rok

35
Podziel się:

UOKiK chce ulżyć kredytobiorcom. Proponuje, by banki, na wniosek kredytobiorcy, zawieszały umowę kredytu konsumenckiego lub hipotecznego na rok. O propozycji Urzędu informuje PAP Biznes. Do pomysłu odniósł się już Jacek Jastrzębski, szef KNF, pisząc na Twitterze, że traktuje tę propozycję jako "roboczą i wyjściową".

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK (East News, Jan Bielecki/East News)
bESsNyyd

Zawieszenie wykonania umowy następowałoby z dniem złożenia wniosku przez kredytobiorcę - proponuje UOKiK.

W efekcie kredytobiorca przez rok nie musiałby spłacać rat. Okres zawieszenia umowy nie byłby traktowany jako okres kredytowania. Okres ten oraz wszystkie terminy, o których mówi umowa, uległyby przedłużeniu o zawieszenie wykonywania umowy.

Zobacz także: Obejrzyj także: Koronawirus. Ceny mięsa. "Ktoś chce zarobić na sytuacji"
bESsNyyf

Wcześniej, w reakcji na możliwe problemy Polaków wynikających z mniejszych dochodów w czasach koronawirusa, prezydent zapowiedział rozwiązania łagodzące skutki spłaty kredytów. - Trzeba stworzyć takie warunki, aby można było zawiesić spłacanie kredytu na okres co najmniej kilku miesięcy - zapowiedział Andrzej Duda po spotkaniu z przedstawicielami sektora finansowego.

Jak pisaliśmy w money.pl, prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz zapewnił, że banki działające w Polsce gotowe są do działań pomocowych w okresie zagrożenia epidemiologicznego. Umożliwią odroczenie rat kapitałowych i odsetkowych przez okres do 3 miesięcy. Wydłuży się tym samym okres spłaty kredytu. ZBP nie wyklucza wydłużenia tego okresu o kolejne miesiące.

bESsNyyl

Jednak propozycja, z którą wyszedł UOKiK, jest nowa i bardziej radykalna.

Na Twittrze odniósł się do niej Jacek Jastrzębski, szef Komisji Nadzoru Finansowego. Jak napisał, traktuje ją jako "roboczą i wyjściową". "Analizujemy ją teraz z pkt. widzenia odpowiedniego zrównoważenia interesów kredytobiorców dotkniętych skutkami epidemii oraz utrzymania zdolności sektora bankowego do finansowania gospodarki i jego stabilności. W tym kontekście zgłosimy uwagi do propozycji" - dodał.

bESsNyym

Sam UOKIK także zastrzegł na Twitterze, że wszelkie propozycje, które przedstawił, mają charakter roboczy. Jak napisano, dyskutowane są różne scenariusze, a finalna wersja będzie będzie przedstawiona po uzgodnieniach w rządzie.

Urząd chce też, by minister mógł też ustalać maksymalne ceny lub maksymalne marże w przypadku towarów i usług mających istotne znaczenie dla ochrony zdrowia oraz kosztów utrzymania rodzin. UOKiK, jak już pisaliśmy w niedzielę w money.pl, ma pakiet propozycji do specustawy ws. koronawirusa, które pomogłyby w walce z nieuzasadnionymi podwyżkami. Do monitorowania zmieniających się cen żywności i produktów higienicznych powołany został specjalny zespół. Pracownicy UOKiK oraz Inspekcji Handlowej będą monitorować ceny w internecie oraz w sklepach stacjonarnych.

bESsNyyn

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bESsNyyG
KOMENTARZE
(35)
Balcerowicz p...
2 miesiące temu
Ja, jako wielki autorytet w dziedzinie ekonomii spekulacyjnej oraz główny autor strategii doprowadzenia do pauperyzacji polskiego społeczeństwa na przestrzeni 30 lat, oczywiście przy wsparciu tuzów( Lewandowski -nie ten od piłki kopanej, wieczny brukselczyk, Buzek reformator nędzy na G. ŚL. KRZAKLEWSKI, Bielecki, Tusk itp.) w dziedzinie wyprzedaży majątku narodowego za tzw. bezcen: kolesiom i korporacjom szemranym ... oraz ostatnio po konsultacji z panem premierem Morawieckim- specjalistą od przydziału ryżu...na głowę...proponuję znacjonalizować całe społeczeństwo i na nowo wraz z Banksterami , manipulatorami TVN-u i Polsatu podzielić łupy !!!
Stopniewiedzy
2 lata temu
Sdfs - poprzez Twoją niewiedzę nakręcasz innych. To banki ponoszą koszt - a tak naprawdę generują zysk. Odroczony kapital i odsetki są dopisywane do salda kredytu ktore wzrasta i powieksza automatycznie przyszle raty. Rząd stara sie jedynie wymusic na bankach aby bez kosztow za aneks udzielaly takich odroczen do kredytow hipotecznych ale i gotowkowych. Kazdy kto ma hipoteke ma tez czynsz wiec radzę Ci sie dobrze zastanowic zanim cos bez sensu co slina na jezyk przyniesie powiesz. Jesli z wyboru siedzisz na jednym pokoju gdzie obok przebywa babcia a w trzecim ciocia z trojka dzieci zeby tylko nie brac hipoteki bo tak Ci wygodnie to osobiscie Ci gratuluje i zycze pomyslnosci, duzo zdrowia i izolacji w odosobnieniu. Szczerze i z calego serca!
Dariusz
2 lata temu
Tak samo tyczy się ZUS jesteś przedsiębiorcą czynnym może zawiesić na 3 miesiące składki, ja płacę raty zaległe składek i jestem byłym przedsiębiorcą i nie mogę zawiesić a z czego mam płacić teraz, pracy nie można teraz za bardzo dostać wszystko po zawieszane
bESsNyyH
Dariusz
2 lata temu
Posiadam z żoną kredyt hipoteczny w banku PKO BP i nie można zrobić dyspozycji zawieszenia rat na 3 miesiące dlaczego, dlatego że jest to kredyt preferowany z dopłatą Rodzina na swoim ale mimo to trzeba płacić. Dlaczego inni mogą skorzystać z zawieszenia a Ja nie, na dodatek dwa tygodnie przed końcem kursu odwołali mi kurs i z tego powodu nie mam pracy....
Polak
2 lata temu
Najlepszą opcją byłoby darowanie przez banki odsetek w ten sposób by kredytobiorca mógł spłacać tylko kapitał. Kredyty udałoby się spłacić, a brak odsetek bardzo by spłacającym pomógł.
...
Następna strona