Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kredyty
22.03.2020 15:33

Koronawirus w Polsce. UOKiK chce zawieszenia spłaty kredytów na rok

UOKiK chce ulżyć kredytobiorcom. Proponuje, by banki, na wniosek kredytobiorcy, zawieszały umowę kredytu konsumenckiego lub hipotecznego na rok. O propozycji Urzędu informuje PAP Biznes. Do pomysłu odniósł się już Jacek Jastrzębski, szef KNF, pisząc na Twitterze, że traktuje tę propozycję jako "roboczą i wyjściową".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK (Fot: Jan Bielecki/East News)

Zawieszenie wykonania umowy następowałoby z dniem złożenia wniosku przez kredytobiorcę - proponuje UOKiK.

W efekcie kredytobiorca przez rok nie musiałby spłacać rat. Okres zawieszenia umowy nie byłby traktowany jako okres kredytowania. Okres ten oraz wszystkie terminy, o których mówi umowa, uległyby przedłużeniu o zawieszenie wykonywania umowy.

Obejrzyj także: Koronawirus. Ceny mięsa. "Ktoś chce zarobić na sytuacji"

Wcześniej, w reakcji na możliwe problemy Polaków wynikających z mniejszych dochodów w czasach koronawirusa, prezydent zapowiedział rozwiązania łagodzące skutki spłaty kredytów. - Trzeba stworzyć takie warunki, aby można było zawiesić spłacanie kredytu na okres co najmniej kilku miesięcy - zapowiedział Andrzej Duda po spotkaniu z przedstawicielami sektora finansowego.

Prezydent proponuje rozwiązania, które wspomogą kredytobiorców.
Koronawirus w Polsce. Prezydent chce pomóc zadłużonym. Spłaty kredytów będą mogły zostać zawieszone

Jak pisaliśmy w money.pl, prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz zapewnił, że banki działające w Polsce gotowe są do działań pomocowych w okresie zagrożenia epidemiologicznego. Umożliwią odroczenie rat kapitałowych i odsetkowych przez okres do 3 miesięcy. Wydłuży się tym samym okres spłaty kredytu. ZBP nie wyklucza wydłużenia tego okresu o kolejne miesiące.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz zapewnił wsparcie dla klientów banków.
Koronawirus. Banki pomogą Polakom. Kowalski i firmy na wakacje kredytowe

Jednak propozycja, z którą wyszedł UOKiK, jest nowa i bardziej radykalna.

Na Twittrze odniósł się do niej Jacek Jastrzębski, szef Komisji Nadzoru Finansowego. Jak napisał, traktuje ją jako "roboczą i wyjściową". "Analizujemy ją teraz z pkt. widzenia odpowiedniego zrównoważenia interesów kredytobiorców dotkniętych skutkami epidemii oraz utrzymania zdolności sektora bankowego do finansowania gospodarki i jego stabilności. W tym kontekście zgłosimy uwagi do propozycji" - dodał.

Sam UOKIK także zastrzegł na Twitterze, że wszelkie propozycje, które przedstawił, mają charakter roboczy. Jak napisano, dyskutowane są różne scenariusze, a finalna wersja będzie będzie przedstawiona po uzgodnieniach w rządzie.

Urząd chce też, by minister mógł też ustalać maksymalne ceny lub maksymalne marże w przypadku towarów i usług mających istotne znaczenie dla ochrony zdrowia oraz kosztów utrzymania rodzin. UOKiK, jak już pisaliśmy w niedzielę w money.pl, ma pakiet propozycji do specustawy ws. koronawirusa, które pomogłyby w walce z nieuzasadnionymi podwyżkami. Do monitorowania zmieniających się cen żywności i produktów higienicznych powołany został specjalny zespół. Pracownicy UOKiK oraz Inspekcji Handlowej będą monitorować ceny w internecie oraz w sklepach stacjonarnych.

UOKiK bada wzrosty cen w internecie i tradycyjnym handlu
UOKiK: jest pakiet propozycji, które pomogą walczyć z nieuzasadnionymi podwyżkami

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-03-2020

sdfsZawieszenie spłaty na rok... Skoro kredyciarze mają mieć zawieszoną spłate na rok to ja nie muszę regulowac swoich zobowiązań przez rok. Dlaczego … Czytaj całość

22-03-2020

M.Skoro kredyty hipoteczne mają być zawieszone na rok, to opłata za wynajem mieszkania również powinna być zawieszona.

22-03-2020

fffnie mam kredytu hipotecznego chce w ramach rekompensaty samochód może być używany kilku letni :)

Rozwiń komentarze (34)