Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
koronawirus
22.03.2020 14:45

UOKiK: jest pakiet propozycji, które pomogą walczyć z nieuzasadnionymi podwyżkami

UOKiK przekazał już pakiet propozycji do specustawy ws. koronawirusa, które pomogłyby w walce z nieuzasadnionymi podwyżkami. Do monitorowania zmieniających się cen żywności i produktów higienicznych powołany został specjalny zespół.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
UOKiK bada wzrosty cen w internecie i tradycyjnym handlu (Fot: Krzysztof Hawrot)

Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, podjął decyzję o powołaniu zespołu, który przyjrzy się wzrostom cen żywności i produktów higienicznych. Pracownicy UOKiK oraz Inspekcji Handlowej będą monitorować ceny w internecie oraz w sklepach stacjonarnych.

Prezes UOKiK powiedział PAP, że Urząd z jednej strony monitoruje poziom cen w Polsce, a z drugiej przygotował szereg narzędzi prawnych do specustawy ws. koronawirusa, które "umożliwią przeciwdziałanie nadużywaniu zaufania oraz nieuczciwemu wykorzystywaniu swojej pozycji przez niektórych przedsiębiorców".

Wyjaśnił, że chodzi o produkty m.in. żywnościowe, higieniczne oraz ochronne, na które popyt zwiększył się przez koronawirusa.

Obejrzyj: Koronawirus w Polsce. Łukasz Szumowski: "Ogłaszamy stan epidemii"

Jak informuje PAP Biznes, UOKiK zaproponował, by właściwy minister mógł "ustalić maksymalne ceny lub maksymalne marże hurtowe i detaliczne stosowane w sprzedaży towarów lub usług mających istotne znaczenie dla ochrony zdrowia lub bezpieczeństwa ludzi lub kosztów utrzymania gospodarstw domowych".

Wiele firm tworzy produkty, które rzekomo mają pomóc w walce z koronawirusem.
"Magiczne" produkty na koronawirusa pod kontrolą. W Polsce trwa walka z zawyżaniem cen

- Przekazaliśmy szereg narzędzi prawnych - decyzja, które z nich znajdą się w specustawie ws. koronawirusa, należy do rządu. Z naszej strony są to propozycje, które z jednej strony mają usprawnić prowadzenie działań operacyjnych, w tym m.in. odejście od 7-dniowego terminu informowania o kontroli. Z drugiej proponujemy dodatkowy mechanizm sankcyjny - kar finansowych - po to, by przeciwdziałać praktyce drenowania portfeli konsumentów w tym trudnym, choć przejściowym czasie - podkreślił Chróstny.

W piątek posłowie zbiorą się, by głosować nad pakietem rozwiązań gospodarczych na czas kryzysu
Głosowanie nad tarczą antykryzysową w piątek. Prezydent wniósł swoje uwagi w sprawie zawieszenia składek na ZUS

Chróstny ocenił, że "przedsiębiorcy otrzymali bardzo szybkie, konkretne i wysokie wsparcie ze strony rządu w ramach tzw. tarczy antykryzysowej właśnie po to, by niezwłocznie złagodzić im skutki pandemii koronawirusa".

- Oczekuję, że w ramach uczciwości i odpowiedzialności, przedsiębiorcy będą w stanie zachować się solidarnie w stosunku do konsumentów i nie będą próbowali wykorzystywać obecnej sytuacji do nieuzasadnionego podnoszenia cen. Na to nie ma naszej zgody - podkreślił prezes UOKiK.

Prezes UOKiK pochwalił dotychczasowe działania.

– Działamy efektywnie, aby przeciwdziałać wprowadzaniu konsumentów w błąd i wykorzystaniu ich przez nieuczciwych przedsiębiorców. Dzięki współpracy z Allegro, które wykazało się odpowiedzialną postawą, wyeliminowano ponad 50 tysięcy ofert produktów mających rzekomo pomóc w walce z koronawirusem. Dostajemy również skargi na sprzedawanie podstawowych produktów na marżach naruszających zasady współżycia społecznego. Wiele osób próbuje wykorzystać obecną sytuację biznesowo - nie może być jednak mowy o zarabianiu na strachu obywateli – dodał Tomasz Chróstny.

Sieci handlowe mogą teraz dynamicznie zmieniać promocje w gazetkach i na półkach.
Koronawirus podniesie ceny. W sklepach będzie też mniej promocji

W czasie piątkowej konferencji prasowej, na której premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili wprowadzenie stanu epidemii w całym kraju, minister zdrowia wspomniał o odgórnym regulowaniu cen. Szef rządu zapowiedział z kolei, że walka z zawyżonymi cenami będzie prowadzona poprzez ustawę antylichwiarską.

- To jest żerowanie na obecnej sytuacji pandemii - mówił Mateusz Morawiecki. Jak dodał, UOKiK i inne urzędy regulujące ceny będą czuwały nad rynkiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, uokik, gospodarka, wiadomości, ceny
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-03-2020

v,Historia zatoczyła koło,13 grudnia 1981też zamknęli ludzi w domach i walczyli ze spekulantami,rozwiązują problemy,które sami stworzyli,a podobno … Czytaj całość

22-03-2020

WymyslanieW czym problem, chcemy wolny rynek czy regulowany? Jeśli sprzedawcy zwiększa nadmiernie ceny to po kryzysie stracą obroty bo ludzie będą ich unikać. … Czytaj całość

22-03-2020

dokopać cwaniakomWarszawa, Stegny, sklep FRAC - ZŁODZIEJE sprzedają spirytus 0,5 l po 70 zł.

Rozwiń komentarze (16)