Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bierzesz kredyt gotówkowy? Zobacz, na co zwrócić uwagę

9
Podziel się:

Na wakacje, na remont, na naprawę samochodu, na zakup lodówki albo telewizora – słowem kredyt gotówkowy można zaciągnąć na dowolne cele kredytobiorcy. Przy zaciąganiu pożyczek należy jednak zwrócić uwagę na tzw. RRSO i całkowity koszt kredytu.

Kredyt gotówkowy i pożyczka gotówkowa, choć podobne pod względem nazwy, nie są takimi samymi zobowiązaniami finansowymi.
Kredyt gotówkowy i pożyczka gotówkowa, choć podobne pod względem nazwy, nie są takimi samymi zobowiązaniami finansowymi. (East News, PIOTR FOTEK/REPORTER)

Na czym właściwie polega kredyt gotówkowy? Stałym punktem większości ofert bankowych i tych obecnych w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych są kredyty gotówkowe. Często można spotkać się z nieco innym nazewnictwem, kiedy to kredyt tego rodzaju określany jest jako pożyczka gotówkowa lub kredyt konsumpcyjny.

Czy wiesz, że...?

Kredyt gotówkowy i pożyczka gotówkowa, choć podobne pod względem nazwy, nie są takimi samymi zobowiązaniami finansowymi. Do udzielania kredytów uprawnione są tylko instytucje bankowe, które stosują przy tym przepisy Prawa bankowego i Ustawy o kredycie konsumenckim. Pożyczek udzielają także firmy pożyczkowe i pozabankowe. Robią to na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, tzw. ustawy antylichwiarskiej i wspominanej już Ustawy o kredycie konsumenckim.

Zobacz także: Co dalej ze stopami procentowymi?

Wysokość udzielanego kredytu gotówkowego zależna jest od potrzeb finansowych klienta. Wpisuje on we wniosku o kredyt tego typu kwotę, jakiej potrzebuje do realizacji swoich celów. Niemniej niekoniecznie otrzyma ją od banku. Zanim kredyt gotówkowy zostanie udzielony, bank skontroluje sytuację finansową klienta i wyliczy na podstawie zgromadzonych dokumentów dochodowych zdolność kredytową. Oprócz tego sprawdzi historię kredytowania klienta w Biurze Informacji Kredytowej. Jeśli zdolność kredytowa będzie odpowiednio wysoka, a historia kredytowania dobra, kredyt będzie mógł zostać udzielony.

Koszty kredytu gotówkowego pod kontrolą

Ustawa antylichwiarska, a właściwie znowelizowana Ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym przyjęta w lipcu 2015 roku spowodowała, że od 1 stycznia 2016 roku maksymalne oprocentowanie kredytów gotówkowych może wynosić tyle, co dwukrotność odsetek ustawowych. Odsetki te wylicza się poprzez dodanie do 3,5 punktu procentowego wartości obowiązującej tzw. stopy referencyjnej NBP. Obecnie stopa referencyjna NBP wynosi 1,5 proc., dlatego maksymalne odsetki od kredytu gotówkowego nie mogą przekroczyć 10 proc. w skali roku.

Dokumenty niezbędne do wniosku o kredyt gotówkowy

Podstawą ubiegania się o kredyt gotówkowy jest wniosek na druku bankowym. Często można go już składać przez internet, dzięki czemu przyspieszona jest cała procedura kredytowa.

Do wniosku kredytowego należy dołączyć określone dokumenty, m.in.:

· dokument tożsamości ze zdjęciem – najczęściej dowód osobisty;

· dokumenty dochodowe – potwierdzające wysokość uzyskiwanych dochodów, np. zaświadczenie od pracodawcy o wysokości wynagrodzenia;

· potwierdzony przez urząd skarbowy PIT z ubiegłego roku;

· wyciąg z rachunku bankowego z kilku ostatnich miesięcy.

Więcej dokumentów przy ubieganiu się o kredyt gotówkowy składają do banku klienci, którzy prowadzą działalność gospodarczą i jest ona dla nich podstawowym źródłem dochodów.

Jak wybrać najlepszą ofertę na kredyt gotówkowy?

Z uwagi na szerokie możliwości zaciągania kredytów gotówkowych w różnych bankach klientowi trudno jest dokonać wyboru jednego z nich. Można wspomóc się przy podejmowaniu takiej decyzji rankingami kredytowymi i porównywarkami - np. totalmoney.pl - które pozwolą sprawdzić atrakcyjność poszczególnych ofert kredytowych.

Przy porównywaniu ofert warto zwrócić uwagę na parametry kredytowe, w szczególności na:

· wysokość prowizji za przystąpienie do kredytu,

· wysokość RRSO – rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania,

· wysokość całkowitej kwoty do spłaty lub całkowitych kosztów kredytowania,

· wysokość prawdopodobnej raty miesięcznej do spłaty.

W ofertach banku akcentowana jest wysokość oprocentowania nominalnego kredytu gotówkowego, czyli wartość brana do wyliczania odsetek kredytowych doliczanych do raty kapitałowej miesięcznej. Jednak trzeba wiedzieć, że oprocentowanie jest tylko jednym z kosztów kredytowych i nie można tylko nim posługiwać się przy wyborze oferty kredytu gotówkowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(9)
Kosik Lukas
3 lata temu
Nadal szukasz kredytu? iz powodu Twojej zlej historii kredytowej nikt ani bank nie chce Ci pozyczyc? skontaktuj sie z nami pod adresem ziraatloans@gmail.com, aby otrzymac pozyczke juz dzis. Oferujemy pozyczke z latwoscia i mniej dokumentów bez sprawdzania historii kredytowej.
Lorant Battya...
3 lata temu
Dzien dobry wszystkim. Czy nadal potrzebujesz pozyczki? Zatrudniam Cie do kontaktu z Panem Peterem Krajcovicem pod adresem senatorrpwalter@gmaill.com, jesli nadal potrzebujesz kredytu Nazywam sie Lorant Battyanyi i otrzymalem od nich pozyczke w wysokosci 150 tysiecy euro.
Helmut Hager
3 lata temu
Czesc wszystkim. Jestes biznesmenem, kobieta lub osoba prywatna? Potrzebujesz pozyczki, aby rozwinac dzialalnosc, kupic dom lub splacic stare pozyczki? Skontaktuj sie z nami pod adresem garrantiloans@gmail.com, aby uzyskac dowolna kwote pozyczki. A my pomozemy Ci z pozyczka natychmiast, latwo i szybko.
Kosik Lukas
3 lata temu
Nadal szukasz kredytu? iz powodu Twojej zlej historii kredytowej nikt ani bank nie chce Ci pozyczyc? skontaktuj sie z nami pod adresem ziraatloans@gmail.com, aby otrzymac pozyczke juz dzis. Oferujemy pozyczke z latwoscia i mniej dokumentów bez sprawdzania historii kredytowej.
Ziraat Loans
4 lata temu
Witaj. Skontaktuj sie z nami pod adresem ziraatloans@gmail.com, aby uzyskac pozyczke. Oferujemy pozyczke w wysokosci 2% na maksymalnie 30 lat.