Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|

Biznes detaliczny Banku Handlowego na sprzedaż. To może być trudna operacja

1
Podziel się:

W ciągu najbliższych dwóch lat Citigroup planuje sprzedać bankowość detaliczną w 13 krajach, w tym w Polsce. Zainteresowanie zakupem może nie być duże i bynajmniej nie z powodu pandemii.

Biznes detaliczny Banku Handlowego na sprzedaż. To może być trudna operacja
Bank Handlowy wychodzi z segmentu detalicznego. Citigroup zmienił strategię. (mat. prasowe)

W połowie kwietnia Citygruop oświadczyła, że odpuszcza segment detaliczny w 13 krajach, w tym w Polsce. Bank Handlowy podał w osobnym komunikacie, w nawiązaniu do informacji przekazanej przez Citigroup, że zmiany te dotyczą również bankowości detalicznej w Polsce.

Zakup polskiego biznesu detalicznego Citi mógłby być łakomym kąskiem dla innych banków, ale okoliczności nie sprzyjają takim transakcjom. I nie chodzi o pandemię, ale raczej o to, że kilka dużych banków nie może teraz myśleć o akwizycji, bo wolne środki zabezpieczają na okoliczność przegranych sporów z frankowiczami.

Jak zauważa "Rzeczpospolita", zniechęcająco na potencjalnych nabywców zadziała też fakt, że skala wystawionego na sprzedaż biznesu będzie niewielka. Pragnący zachować anonimowość rozmówca gazety zwrócił uwagę na to, że skala trudności – procedury, koszty, czas, jaki muszą na projekt poświęcić zatrudniani przez nabywcę specjaliści – są takie same w przypadku dużego, jak i małego banku. A skoro tak, to zasadzanie się na mały bank może być po prostu nieopłacalne.

Zobacz także: Sądowe spory o kredyty we frankach. "Wiele wyroków korzystnych dla banków"

Inny rozmówca powiedział, że w 2020 roku działalność detaliczna Banku Handlowego zanotowała stratę i nie jest wyjątkowo atrakcyjna. Mimo to Handlowy wycenił wartość księgowa tego segmentu na 1,3 C/WK, co już na starcie może okazać się zaporowe.

"Rz" przeprowadziła ankietę wśród kilku banków, w której badała zainteresowanie zakupem segmentu detalicznego Banku Handlowego. Większość zapytanych nie ustosunkowała się do pytania, ale Pekao i Santander zaznaczyły, że koncentrują się na wzroście organicznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
szczecin
rok temu
Łomajtek odkupi i będzie Polski , będzie gdzie zatrudniać swojaków