Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
MKS
|

Biznes detaliczny Banku Handlowego na sprzedaż. To może być trudna operacja

1
Podziel się

W ciągu najbliższych dwóch lat Citigroup planuje sprzedać bankowość detaliczną w 13 krajach, w tym w Polsce. Zainteresowanie zakupem może nie być duże i bynajmniej nie z powodu pandemii.

Biznes detaliczny Banku Handlowego na sprzedaż. To może być trudna operacja
Bank Handlowy wychodzi z segmentu detalicznego. Citigroup zmienił strategię. (mat. prasowe)
bEsbHncR

W połowie kwietnia Citygruop oświadczyła, że odpuszcza segment detaliczny w 13 krajach, w tym w Polsce. Bank Handlowy podał w osobnym komunikacie, w nawiązaniu do informacji przekazanej przez Citigroup, że zmiany te dotyczą również bankowości detalicznej w Polsce.

Zakup polskiego biznesu detalicznego Citi mógłby być łakomym kąskiem dla innych banków, ale okoliczności nie sprzyjają takim transakcjom. I nie chodzi o pandemię, ale raczej o to, że kilka dużych banków nie może teraz myśleć o akwizycji, bo wolne środki zabezpieczają na okoliczność przegranych sporów z frankowiczami.

bEsbHncT

Jak zauważa "Rzeczpospolita", zniechęcająco na potencjalnych nabywców zadziała też fakt, że skala wystawionego na sprzedaż biznesu będzie niewielka. Pragnący zachować anonimowość rozmówca gazety zwrócił uwagę na to, że skala trudności – procedury, koszty, czas, jaki muszą na projekt poświęcić zatrudniani przez nabywcę specjaliści – są takie same w przypadku dużego, jak i małego banku. A skoro tak, to zasadzanie się na mały bank może być po prostu nieopłacalne.

Zobacz także: Sądowe spory o kredyty we frankach. "Wiele wyroków korzystnych dla banków"

Inny rozmówca powiedział, że w 2020 roku działalność detaliczna Banku Handlowego zanotowała stratę i nie jest wyjątkowo atrakcyjna. Mimo to Handlowy wycenił wartość księgowa tego segmentu na 1,3 C/WK, co już na starcie może okazać się zaporowe.

bEsbHncZ

"Rz" przeprowadziła ankietę wśród kilku banków, w której badała zainteresowanie zakupem segmentu detalicznego Banku Handlowego. Większość zapytanych nie ustosunkowała się do pytania, ale Pekao i Santander zaznaczyły, że koncentrują się na wzroście organicznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEsbHndu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
szczecin
3 miesiące temu
Łomajtek odkupi i będzie Polski , będzie gdzie zatrudniać swojaków