Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

BNP Paribas i Bank Pocztowy z karami od UOKiK. Chodzi o wakacje kredytowe

42
Podziel się:

BNP Paribas Bank Polska oraz Bank Pocztowy otrzymały karę od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Instytucje, w ramach bankowości elektronicznej, miały bezprawnie ograniczać możliwość złożenia wniosków o wakacje kredytowe tylko do maksymalnie dwóch lub czterech zamiast ośmiu miesięcy. Łączna kwota nałożonych kar to blisko 3 mln zł.

BNP Paribas i Bank Pocztowy z karami od UOKiK. Chodzi o wakacje kredytowe
UOKiK nałożył na BNP Paribas BP oraz Bank Pocztowy kary za utrudnianie skorzystania z wakacji kredytowych (East News, ZOFIA BAZAK)

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na BNP Paribas Bank Polska karę w wysokości 2,72 mln zł, a na Bank Pocztowy karę w wysokości 233,9 tys. zł za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polaków czeka cios inflacyjny rzędu aż 42 proc. "Kardynalny błąd NBP"

BNP Paribas i Bank Pocztowy ukarane przez UOKiK

Jak tłumaczy UOKiK w komunikacie, bank BNP Paribas w systemie bankowości elektronicznej umożliwiał złożenie wniosku tylko na jeden lub dwa miesiące III kwartału 2022 r. Trwało to do 8 września ubiegłego roku. Z kolei Bank Pocztowy do 17 października 2022 r. "dopuszczał w swoim systemie bankowości elektronicznej jedynie wnioski na zawieszenie maksymalnie czterech rat w 2022 r., przy czym na jednym wniosku mogły być to wyłącznie następujące po sobie miesiące".

Urząd podał, że po uprawomocnieniu się decyzji oba banki będą też musiały opublikować je na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych.

Bank Pocztowy podał, że nałożona kara pieniężna nie obciąży jego bieżącego wyniku finansowego, ponieważ utworzył w 2022 r. rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu potencjalnej kary w przedmiotowym postępowaniu.

Wakacje kredytowe

Z zawieszenia spłaty rat kredytu w ramach wakacji kredytowych mogą skorzystać osoby, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty przed 1 lipca 2022 r. na własne potrzeby mieszkaniowe, w polskiej walucie. Ulga może dotyczyć tylko jednego kredytu. Do wykorzystania w 2023 r. zostało jeszcze zawieszenie spłaty maksymalnie cztery raty - po jednej w każdym kwartale. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, o które zawieszono spłatę rat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(42)
Raf
rok temu
A kiedy UOKiK zajmie sie monopolistami handlującymi energią i jej nośnikami zawyżającymi ceny ?
Gruby
rok temu
Wywłaszczenie zrobić jak Getin Noble i będzie Ok
Klient
rok temu
A co z innymi bankami, np Getin Bank, PKO, tylko na 2 miesiące. Inne też. Np mBank. UOKiK do roboty.
Gustaw
rok temu
I co się dziwita? Francuzy nie przyjechały tu po to żeby robić nam dobrze, one przyjechały tu po to żeby nas "skroić" na maxa.
toma
rok temu
"...kara pieniężna nie obciąży jego bieżącego wyniku finansowego, ponieważ utworzył w 2022 r. rezerwę na przyszłe zobowiązania z tytułu potencjalnej kary w przedmiotowym postępowaniu.." CZY TO ZNACZY ŻE ŚWIADOMIE ŁAMALI PRAWO? 2 MLN KARY DLA BANKU KTÓRY OBRACA AKTYWAMI KILKU MNL KLIENTÓW TO ŻADNA KARA- RACZEJ ZACHĘTA DO podobnych praktyk. Może wszyscy zaczniemy oszukiwać, część dochodów z oszustwa przeznaczymy na specjalny fundusz, a kontrolerzy i tak nie naniosa nas dotkliwej kary..takie rzeczy tylko w Polsce
...
Następna strona