Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Credit Suisse w rękach UBS. "To pokazuje dojrzałość światowego systemu bankowego"

27
Podziel się:

Przejęcie Credit Suisse przez UBS dowodzi dojrzałości światowego systemu bankowego – stwierdził lider doradztwa dla sektora finansowego w Deloitte Polska Przemysław Szczygielski. Jego zdaniem polski sektor finansowy i przedsiębiorstwa nie miały "dużej bezpośredniej ekspozycji" na szwajcarski bank.

Credit Suisse w rękach UBS. "To pokazuje dojrzałość światowego systemu bankowego"
Przejęcie Credit Suisse przez UBS. Ekspert komentuje (GETTY, Ming Yeung)

Problemy amerykańskich banków, takich jak SVB, Signature Bank czy First Republic wskazują, że trudna sytuacja gospodarcza oraz wzrost stóp procentowych odbiły się na kondycji instytucji finansowych – ocenił Przemysław Szczygielski w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Stwierdził też, że amerykańscy regulatorzy oraz największe banki były na to przygotowane. W jego ocenie wykazały się wolą, "aby zaistniałe problemy rozwiązać bez wyzwalania efektu domina". Zaznaczył zarazem, iż problemy banków nie pozostały bez wpływu na postrzeganie sektora i innych instytucji, których kapitały bądź rentowność wymagały wdrożenia planów działania.

Ten efekt wtórnych wstrząsów zaobserwowaliśmy w Europie, bo system finansowy to system naczyń połączonych. Fundamentalna sytuacja Credit Suisse nie uległa zmianie w ostatnim okresie, ale w połączeniu z wydarzeniami w Ameryce konieczne okazało się podjęcie szybkich działań – wytłumaczył Przemysław Szczygielski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Patologia w USA doprowadziła właśnie do krachu. "Czują się bezkarnie"

Światowy system bankowy jest "dojrzały"

W opinii eksperta, przejęcie Credit Suisse przez UBS "dowodzi dojrzałości światowego systemu bankowego". – Bank zaliczany do grupy too big to fail (zbyt dużych, by upaść – przyp. red.) został przejęty w sposób, który nie wywołał znacznych turbulencji na rynku lokalnym i światowym, mimo iż wiązało się to z umorzeniem obligacji AT1 (Additional Tier 1 – PAP) wyemitowanych wcześniej przez Credit Suisse w kwocie około 16 mld franków (cały polski sektor bankowy ma kapitały na poziomie 44 mld franków) – stwierdził.

Ekspert Deloitte Polska ocenił, że nie ma obecnie informacji wskazujących, by polski sektor finansowy ani przedsiębiorstwa miały dużą bezpośrednią ekspozycję na szwajcarski bank. Jego zdaniem systemy bankowe Europy i Polski są dużo lepiej przygotowane na wypadek sytuacji kryzysowej, niż miało to miejsce podczas kryzysu finansowego w 2008 r.

Wskazał przy tym m.in. na regulacje zwiększające gotowość banków do samonaprawy, tzw. plany naprawy czy plany działań organów nadzorczych w przypadku niepowodzenia akcji samonaprawy banków. – Bycie lepiej przygotowanym wcale nie oznacza jednak, że bankructwa przestaną występować – przyznał.

Sytuacja Credit Suisse odbije się na polskich bankach?

Przemysław Szczygielski zauważył zarazem, iż sytuacja Credit Suisse negatywnie wpływa na chęć inwestowania w sektor bankowy.

Zyski polskiego sektora obciążanego daninami, wakacjami kredytowymi i nierozwiązanymi kwestiami ryzyka prawnego (franki), nie pozwalały na budowę "rezerw". Wcześniej "odłożone" rezerwy zostały wykorzystane na programy socjalne czy odpowiedzialne zaangażowanie sektora w procesy uporządkowanej restrukturyzacji banków wykraczające poza minima ustawowe. Z tej perspektywy odporność kapitałowa naszego sektora została poważnie naruszona, równocześnie nie usunęliśmy wyzwań prawnych, które wciąż utrudniają przyciągnięcie kapitału – ocenił ekspert Deloitte Polska.

Podkreślił, że brak rozwiązania wyzwań prawno-regulacyjnych przez połączone siły sektora bankowego, rządu i stron społecznych uznaje się za najistotniejsze zagrożenie dla stabilności i rozwoju sektora. – Odzyskanie trwałej rentowności i zdolności akumulacji kapitału będzie najlepszym gwarantem stabilności naszego systemu bankowego, a także zdolności wspierania odbudowy gospodarki Polski i być może Ukrainy – wyjaśnił.

Ocena banków w USA spada

Przedstawiciele firmy audytorskiej zauważają też obniżenie oceny ratingowej amerykańskiego systemu bankowego. Jak stwierdził dyrektor w Monitor Deloitte Grzegorz Cywiński, nie jest to zaskoczeniem, "zwłaszcza że wciąż mamy kilka instytucji, które w przyszłości znajdą się w podobnej sytuacji co SVB". Dodał, że tym ważniejsza jest szybka reakcja, która daje poczucie stabilności światowego systemu finansowego i jego zdolności do adresowania wyzwań.

Reasumując, obniżenie ratingów banków amerykańskich należy uznać za naturalną konsekwencję zaistniałej sytuacji – przekazał Grzegorz Cywiński.

Upadek Silicon Valley Bank był największą zapaścią bankową w USA od kryzysu finansowego w 2008 r. i wzbudził obawy o możliwe rozprzestrzenienie się problemów na inne banki. W SVB swoje pieniądze lokowała duża grupa startupów, firm i funduszy inwestycyjnych z Doliny Krzemowej. Perturbacje w światowym sektorze finansowym dodatkowo pogłębiło zagrożenie upadłością Credit Suisse, drugiego co do wielkości banku w Szwajcarii. Dlatego też na jego przejęcie zdecydował się konkurent – UBS.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(27)
Swisser
rok temu
Gdyby autor znal realia to wiedziałby ze pracownicy obydwu instytucji pracowali w obydwu firmach. Tym samym mozna domniemac ze za jakis czas zatonie kolejny statek z takim skladem na pokladzie....Pytanie jest inne gdzie jest ta cała ETYKA i to co promuja Szwajcarzy bo to chyba jest tylko na pokaz dla obcokrajowcow jak sie tam mieszka.....
hehehe
rok temu
Wy chyba zartujecie z ta dojrzaloscia.... obok tematu piszecie
Zrozumcie wre...
rok temu
Wiekszych bzdur nie czytałem od czasów ostatniej konferencji prasowej PiS
kp_
rok temu
jaka dojrzałość? to oznacza tylko tyle, że ani ogany kontrolne, ani ustawodawcy nie mają odwagi kontrolować banków. bank nie upada z dnia na dzień. a! co warte są oceny agencji ratingowych? kp
gogfmść
rok temu
wielki błysk +zakaz wymiany i posiadania złota,diamentów,innych poglądów
...
Następna strona