Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Deutsche Bank przegrał z frankowiczem. Rekordowa kwota

Aż 4,5 mln zł wyniosła w sumie kwota, którą jeden z klientów wygrał w sądowej batalii z Deutsche Bankiem. Chodziło o umowę kredytową, która zdaniem sądu od początku była nieważna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Flickr)
Frankowicz wygrał sprawę z Deutsche Bankiem (Fot: Tony Webster.CC BY 2.0.Flickr)

Historię opisuje społeczność "Życie bez kredytu", które zajmuje się m.in. wsparciem kredytobiorców w sporach z bankami. Mowa tu przede wszystkim o tzw. sprawach frankowych.

W opisywanej sprawie sąd nie poddał jednak w wątpliwość tylko mechanizmu ustalania kursu franka szwajcarskiego. Tak bywało w wielu poprzednich sprawach.

W wyroku z 3 września Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia zwrócił uwagę na coś innego. Zdaniem sędziego umowa od początku była źle skonstruowana, bo kwota, którą otrzymałby kredytobiorca byłaby tak naprawdę niemożliwa do ustalenia.

Frankowicze idą po swoje. Ekspert przestrzega przed hurraoptymizmem

"Sędzia Szymon Łukasiewicz orzekł, że istotnym elementem umowy kredytowej jest udostępnienie kredytobiorcy odpowiedniej kwoty pieniężnej do realizacji określonego w umowie kredytowej celu. W związku z powyższym kredytobiorca powinien otrzymać taką kwotę pieniężną, która będzie wystarczająca do zrealizowania celu, czyli kupna mieszkania. W opinii sędziego w przedmiotowej sprawie powyższe założenie nie zostało spełnione" - pisze w komunikacie "Życie bez kredytu".

Sędzia twierdził, że umowa od początku naruszała art. 69 ustawy Prawo bankowe.

"Kredytobiorca wnioskował o udzielnie kredytu w kwocie o ponad 200 000 zł wyższej niż kwota ostatecznie otrzymana do dyspozycji kredytobiorcy. W ocenie sądu takie sformułowanie mechanizmu wypłaty, mechanizmu wypłacenia środków pieniężnych do dyspozycji kredytobiorcy skutkuje niezgodnością umowy kredytu z przepisami" - czytamy w uzasadnieniu.

Frankowicz nie musi zapłacić podatku od umorzonego kredytu (zdj. ilustracyjne).
Frankowicz kontra skarbówka. Kredytobiorca wygrał spór o PIT od umorzonego kredytu

W efekcie kredytobiorca może cieszyć się, że jego saldo kredytowe zostało zmniejszone z ponad 2 mln zł do zera. "Pozostałe kwoty 330 000 zł i 500 000 CHF będą dochodzone w drodze egzekucji" - informuje "Życie bez kredytu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-09-2020

Wkurzony kredytobiorcaWładza powinna zrobić z tym porządek a nie żeby każdy obywatel sam musiał dochodzić swoich praw . Panie prezydencie tak pan krzyczał o przewalutowaniu … Czytaj całość

15-09-2020

brawoBrawo dla sądu, w końcu ktoś sie nad tym banksterskim przekrętem pochylił.

15-09-2020

70 baniek dla RydzykaCo na to premier, były prezes banku ? Czy nie po to potrzebna wam reforma wymiaru sprawiedliwości ? Czy naprawdę sędzia (jeden na kilka tysięcy) … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (51)