Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Frankowicze. Korzystny wyrok w sprawie kredytu. Umowa anulowana

43
Podziel się

Sąd Okręgowy w Poznaniu unieważnił umowę kredytową we frankach szwajcarskich. Jak przekonuje kancelaria reprezentująca frankowicza, jak na warunki pandemii rozstrzygnięcie było ekspresowe. Santander jednak nie zgadza się z wyrokiem i rozważa apelację.

Sąd Okręgowy w Poznaniu unieważnił umowę kredytową we frankach szwajcarskich.
Sąd Okręgowy w Poznaniu unieważnił umowę kredytową we frankach szwajcarskich. (Flickr)
bDIWPJlx

Wystarczyła jedna rozprawa bez ponownego wzywania świadków i mamy wyrok. "Sąd Okręgowy w Poznaniu zgodził się w całości z żądaniem pozwu - ustalił, że kwestionowana umowa jest nieważna oraz zasądził całość żądanej kwoty, czyli łącznie 111 991,02 zł" - poinformowała na Facebooku Kancelaria Radcy Prawnego Anna Kuprewicz.

Pozew przeciwko Santanderowi został złożony 10 grudnia 2019 r., a wyrok zapadł 19 czerwca 2020 r. "Przy epidemicznym lockdownie oceniamy to jako ekspres. Nieważność umowy w pół roku" - komentuje kancelaria reprezentująca frankowicza.

bDIWPJlz

Sąd nie widział konieczności dosłuchiwania świadków banku ani przeprowadzania dowodu z opinii biegłego. "Właściwie jedyną korektą jest ustalenie daty wymagalności roszczenia kwotowego (data biegu odsetek od dnia odbioru pozwu przez pozwanego)" - informuje kancelaria.

Zobacz także: Obejrzyj także: Kowalskiemu będzie trudniej uzyskać kredyt. "Przynajmniej przez dwa lata"

Wyrok nie jest jednak prawomocny i bank już zapowiedział, że rozważy apelację. Poprosiliśmy Santandera o odniesienie się do sprawy. W jego imieniu odpowiedział nam dr Filip Rakiewicz z kancelarii Wojcieszak Basiński i Wspólnicy. Jak podkreślił, bank nie zgadza się z tym rozstrzygnięciem.

bDIWPJlF

- Sąd Okręgowy w Poznaniu nietrafnie przyjął nieważność umowy kredytu dewizowego (walutowego), kwalifikując go jako kredyt denominowany. W ślad za tym, stwierdzając abuzywność klauzul umownych przewidujących indeksację do franka szwajcarskiego, sąd doszedł do wniosku, że umowy nie da się wykonywać po ich wyeliminowaniu - poinformował money.pl dr Filip Rakiewicz.

Dodał również, że jest to stanowisko odmienne niż zajmowane przez wiele innych sądów, dotyczące podobnych umów kredytu dewizowego, w których to wyrokach potwierdzono dopuszczalność i prawidłowość takich umów oraz ich poszczególnych postanowień.

- Mając to na uwadze, bank nie podziela powyższego rozstrzygnięcia oraz jego motywów. Po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia orzeczenia bank z całą pewnością rozważy wniesienie apelacji - podkreślił.

bDIWPJlG
bDIWPJma
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
księgowy
8 miesięcy temu
Jeżeli wziąłeś kredyt we frankach a otrzymałeś PLN, to faktycznie jest to kredyt denominowany.
nobiles
8 miesięcy temu
Część kredytów walutowych była udzielana niezgodnie z obowiązującym prawem Polskim i UE , w normalnym kraju banki oberwałyby za takie oszustwo karami , a umowy byłyby nieważne .I pamiętajcie że to nie jest tak że frankowicze coś dostaną , muszą oddać kwotę jaką otrzymali z banku , a więc bank traci tylko zyski ze spredu i odsetki .Cała ta wrzawa że banki coś stracą jest o to że nie zyskają na spredzie i odsetkach.
DODO
8 miesięcy temu
A Długopis naobiecywał frankowiczom a potem się na nich wypiął. Typowe.
bDIWPJmb
ksiegowa
8 miesięcy temu
Santander Bank to dawny BZWBK - prezes Mateusz Morawiecki zapomniał wół jak cielęciem był
zibi54
8 miesięcy temu
Santander Bank tak jak i drugi-Santander Consumer Bank nie respektują żadnych praw klientów.Nie respektują Prawa Bankowego, polskich przepisów, Rzecznika Finansowego i innych organów nadzorujących banki.Nie respektują prawa europejskiego. Respektują za to PRAWO ALEGO.Jak Ali ukraść krowę jest dobrze-jak Alemu ukraść to bardzo źle.Poszkodowani powinni oddawać sprawy do sądów i to natychmiast.
...
Następna strona