Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kredyt
16.07.2020 17:08

Frankowicz kontra skarbówka. Kredytobiorca wygrał spór o PIT od umorzonego kredytu

Przy przyznawaniu ulgi uznaniowej fiskus powinien mieć na uwadze sprawiedliwość społeczną. Naczelny Sąd Administracyjny wydał takie orzeczenie w oparciu o sprawę frankowicza, któremu skarbówka naliczała odsetki od długu za kredyt.

Podziel się
Dodaj komentarz
(wp.pl)
Frankowicz nie musi zapłacić podatku od umorzonego kredytu (zdj. ilustracyjne).

O precedensowym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego informuje "Rzeczpospolita". Opisuje też historię podatnika, którego sytuacja życiowa zmusiła do tego, że oddał bankowi mieszkania w zamian za zwolnienie z reszty kredytu frankowego.

Porozumienie z bankiem z 2013 roku okazało się niewystarczające dla skarbówki. Pięć lat później frankowicz otrzymał rachunek w PIT, z którego wynikało, że musi zapłacić urzędowi skarbowemu 100 tys. złotych wraz z odsetkami (ponad 30 tys. złotych).

Podatnik wystąpił o umorzenie długu. Tłumaczył to faktem, że nie miał wiedzy o skutkach umorzenia kredytu. Wskazał również, że choruje na przewlekłe choroby. Swoją nieciekawą sytuację ratował kolejnymi kredytami. Do jego sprawy przyłączył się również Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zobacz też: Frankowicze idą po swoje. Ekspert przestrzega przed hurraoptymizmem

"Rp" przypomina, że od 2015 minister finansów korzysta z zaniechania poboru podatków od umorzonych kredytów dzięki inicjatywie Związku Banków Polskich. Właśnie na tym oparł się podatnik, który argumentował, że jego sytuacja jest wielką niesprawiedliwością społeczną.

Fiskus ostatecznie przystał na umorzenie odsetek. Ale o umorzeniu podstawowego długu nie chciał słyszeć. Jednak najpierw ze skarbówką nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, a później Naczelny Sąd Administracyjny, który ostatecznie zgodził się z podatnikiem.

Orzeczenie NSA jest prawomocne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-07-2020

prawdziwy PolakKasta znów wsadza kij w tryby państwa, nie pozwalając fiskusowi pobierać należnego podaku

17-07-2020

natanSkarbówka to jest wyzwanie dla dobre zmiany. Jak zrobią tam porządek to będą rządzić kolejne 2 kadencje.

17-07-2020

A kiedy?Konieczna jest kasa fiskalna dla kościoła i VAT 23% , obowiązek płacenia ZUS przez kler i blokada przelewania rocznie miliarda , tak miliarda euro do … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (49)