Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Frankowicz kontra skarbówka. Kredytobiorca wygrał spór o PIT od umorzonego kredytu

49
Podziel się:

Przy przyznawaniu ulgi uznaniowej fiskus powinien mieć na uwadze sprawiedliwość społeczną. Naczelny Sąd Administracyjny wydał takie orzeczenie w oparciu o sprawę frankowicza, któremu skarbówka naliczała odsetki od długu za kredyt.

Frankowicz nie musi zapłacić podatku od umorzonego kredytu (zdj. ilustracyjne).
Frankowicz nie musi zapłacić podatku od umorzonego kredytu (zdj. ilustracyjne). (wp.pl)

O precedensowym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego informuje "Rzeczpospolita". Opisuje też historię podatnika, którego sytuacja życiowa zmusiła do tego, że oddał bankowi mieszkania w zamian za zwolnienie z reszty kredytu frankowego.

Porozumienie z bankiem z 2013 roku okazało się niewystarczające dla skarbówki. Pięć lat później frankowicz otrzymał rachunek w PIT, z którego wynikało, że musi zapłacić urzędowi skarbowemu 100 tys. złotych wraz z odsetkami (ponad 30 tys. złotych).

Podatnik wystąpił o umorzenie długu. Tłumaczył to faktem, że nie miał wiedzy o skutkach umorzenia kredytu. Wskazał również, że choruje na przewlekłe choroby. Swoją nieciekawą sytuację ratował kolejnymi kredytami. Do jego sprawy przyłączył się również Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zobacz także: Zobacz też: Frankowicze idą po swoje. Ekspert przestrzega przed hurraoptymizmem

"Rp" przypomina, że od 2015 minister finansów korzysta z zaniechania poboru podatków od umorzonych kredytów dzięki inicjatywie Związku Banków Polskich. Właśnie na tym oparł się podatnik, który argumentował, że jego sytuacja jest wielką niesprawiedliwością społeczną.

Fiskus ostatecznie przystał na umorzenie odsetek. Ale o umorzeniu podstawowego długu nie chciał słyszeć. Jednak najpierw ze skarbówką nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, a później Naczelny Sąd Administracyjny, który ostatecznie zgodził się z podatnikiem.

Orzeczenie NSA jest prawomocne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(49)
zmorus
3 lata temu
wreszcie...
Ciocia Misia
3 lata temu
Jak tak dalej pojdzie to kto bedzie utrzymywac szesc wojewodztw prezydenckich? To skandal!!! Przeciez gorszy sort musi utrzymywac plodnosc i Harnasie tego lepszego.
azaza
3 lata temu
" fiskus powinien mieć na uwadze sprawiedliwość społeczną" - o mało ze stołka nie spadłem czytając jak to fiskus powinien się zachować a widząc jak się zawsze zachowuje !
Alarma
3 lata temu
UWAGA POLACY !!! Musimy odsunąć od władzy POPIS.Wznowić ekshumację w Jedwabnem.Ujawnienie aneksu do raportu WSI.Wszcząć postępowanie w sprawie śmierci ks.ŚP Popiełuszko !
ERYK ANTYKLER...
3 lata temu
RZĄD MYŚLI, że KAŻDY z NAS MA NAZWISKO KOWALSKI. BO KOWALSKI JEST ŁATWY do ROBIENIA w BAMBUKO !
...
Następna strona