Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jest pierwszy wyrok sądu po decyzji TSUE. Korzystny dla frankowiczów

Sąd Apelacyjny zdecydował, że niesprawiedliwy przelicznik waluty nie zawsze musi skończyć się unieważnieniem kredytu. SA wskazał trzecią drogę rozwiązywania konfliktów frankowiczów i banków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Decyzja Sądu Apelacyjnego to dobra wiadomość dla frankowiczów.

Zdaniem Sądu Apelacyjnego w umowie kredytowej nie można uzupełnić klauzuli abuzywnej –której stosowanie przez banki podważył Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – np. średnim kursem. Jednocześnie dla sędziów nie jest to również powód, aby całkowicie unieważnić umowę między bankami a klientami – podaje "Rzeczpospolita".

Zdaniem SA kredyty są złotówkowe, więc powinny być spłacane w walucie polskiej. Sędziowie nie zajęli jednoznacznego stanowiska w kwestii oprocentowana kredytu, ale wskazali, że powinno się wobec pożyczek we frankach zastosować dwa możliwe warianty: stawkę LIBOR dla franka, niższą niż dla złotego, albo w ogóle ich nie oprocentowywać.

SA rozpatrywał sprawę dwóch frankowiczek, które domagały się unieważnienia umowy kredytowej i zwrotu wszystkich wpłaconych już przez nie pieniędzy na konto banku. Jednak SA utrzymał obowiązek zwrotu frankowiczkom 28 tys. franków (to większość tego, czego zwrotu żądały) które spłaciły bankowi w ramach modyfikacji umowy na podstawie ustawy antyspreadowej.

Zobacz także: Wyrok TSUE a gospodarka. Były prezes giełdy komentuje

– Wyrok jest dla nich korzystny – powiedziała pełnomocnik kobiet mec. Barbara Garlacz, cytowana przez "Rz".

Obie kobiety wygrały w pierwszej instancji, która wskazała, że bank zastosował podważony przez TSUE mechanizm abuzywnego oprocentowania, czyli takiego, którego wysokość ustalał sam bank i narzucał ją z góry klientowi. Od wyroku Sądu Okręgowego bank się odwołał.

Wypłaty środków z bankomatu mogą być nieco droższe. Wszystko przez wyrok TSUE
Wypłata z bankomatu będzie droższa? Skutki uboczne wyroku TSUE

– Bank nie komentuje wyroków, a o ewentualnych dalszych krokach prawnych zadecyduje po analizie pisemnego uzasadnienia – powiedział Artur Newecki, rzecznik prasowy Getin Banku (cytat za "Rz"). Podkreślił on, że "nawet kilka wyroków" nie może jednoznacznie przesądzić o linii orzecznictwa w podobnych sprawach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kredyty we frankach, frankowicze, frankowicze w sądzie, wyrok tsue, decyzja tsue, sąd apelacyjny, wiadomości, wiadomości, wiadomości, banki, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-10-2019

NullTo może banki nic nie dostaną za stosowanie niezgodnych z prawem zapisów w umowach? Nawet odsetek od kapitału wg libor? A tak się odgrażali że będą … Czytaj całość

15-10-2019

PolkaJeżeli umowy są głupie, to co można powiedzieć o kredytobiorcach którzy je podpisali?

15-10-2019

CichyA co z kredytami w zlotowkach.Pamietacie oprocentowanie. Frankowicze sie z.mas smiali. Kto nam pomoze?

Rozwiń komentarze (14)