Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Komisja Europejska interweniuje w sprawie banków. Jest apel do Polski

25
Podziel się:

Polska wciąż nie dostosowała się do dyrektywy dotyczącej naprawy oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (tzw. BRRD II). Komisja Europejska skierowała do władz naszego kraju uzasadnionej opinii. Oprócz Polski taką opinię otrzymało osiem innych państw.

Komisja Europejska interweniuje w sprawie banków. Jest apel do Polski
Polska wciąż nie dostosowała swojego prawa do dyrektywy dotyczącej banków. KE interweniuje (zdj. ilustracyjne). (Adobe Stock, as-artmedia)

"Dyrektywa ta wdraża standard całkowitej zdolności do pokrycia strat (TLAC) dla banków o znaczeniu systemowym przyjęty przez Radę Stabilności Finansowej i udoskonala zastosowanie minimalnego wymogu w zakresie funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowalnych (MREL) w odniesieniu do wszystkich banków" - czytamy w komunikacie.

Według KE nowe przepisy lepiej gwarantują stworzenie przez banki solidnej i wystarczającej zdolności do pokrycia strat i dokapitalizowania. Wszystko po to, by w przypadku upadłości banku straty ponieśli akcjonariusze i wierzyciele banków, a nie podatnicy.

Komisja podkreśla, że przyczynia się to do zwiększenia odporności europejskiego systemu bankowego, a także do utrzymania stabilności finansowej oraz zwiększenia zaufania do rynku.

Zobacz także: Znów zaczniemy płacić bankom za prowadzenie konta - potwierdza wiceszef Związku Banków Polskich.

Dyrektywa BRRD II zapewnia również, aby inwestorzy indywidualni nie inwestowali nadmiernie w instrumenty dłużne (takie jak obligacje), które kwalifikują się do minimalnego wymogu w zakresie funduszy własnych i zobowiązań kwalifikowalnych, a zatem zostaną wykorzystane w pierwszej kolejności do pokrycia strat banku.

Państwa członkowskie miały dokonać transpozycji tej dyrektywy i powiadomić Komisję o krajowych środków transpozycji do 28 grudnia 2020 roku.

Oprócz do Polski Komisja skierowała wezwanie także do: Belgii, Czech, Włoch, Litwy, Łotwy, Holandii, Portugalii i Rumunii.

Komisja wezwała zainteresowane państwa członkowskie do zgłoszenia środków pełnej transpozycji. Państwa mają dwa miesiące na podjęcie niezbędnych działań w celu transpozycji BRRD II, w przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(25)
no tak
3 lata temu
niedługo KE będzie nam dyktować ile papierowych a ile blaszanych możemy mieć w portfelu, o której poranna kupka, kiedy I W JAKIEJ POZYCJI można się pokochać i z kim - PARODIA !!!
zeus6
3 lata temu
Niemcy nas dojada za popieranie PIS
ha ha hehe
3 lata temu
a wierzyciele i akcjonariusz nie płacą podatków ? uups sprawa się rypła?
Warszawiak
3 lata temu
Jestem frankowiczem, nie lubię banków. Ale zmasowany na nas atak, rozumiem, że dobra kondycja polskiej gospodarki po Covid i w miarę stabilny kurs złotego, ograniczają naciski lobby niemieckich koncernów celem odzyskania u nas pozycji, jaką miały z PO-PSL. Najpierw Turów (przypominam od 10 do 15 % naszego prądu, jego wyłączenie to czysty zysk dla Niemiec), potem "sprawiedliwość", no a teraz po tym jak wybraliśmy Abramsy zamiast Leo ten przytyczek. Ludzie Donka działają.
Kretowisko
3 lata temu
Donek na zdechłej kobyle nam to wszystko załatwia od tyłu !!! Na Bank !!!
...
Następna strona