"W ramach kontynuacji ograniczania działalności Banku, proponujemy Państwu rozważenie warunków, na których możliwe będzie dokonanie nadpłaty produktu hipotecznego z jednoczesnym częściowym umorzenie części kredytu" - poinformował DNB Bank Polska w komunikacie.
Jak dodano, bank proponuje dokonanie częściowej lub całkowitej przedterminowej spłaty kredytu hipotecznego, po przeliczeniu kwoty zadłużenia po średnim kursie NBP z dnia realizacji dyspozycji nadpłaty. W zamian oferuje umorzenie części zadłużenia - maksymalnie to 10 proc. kwoty.
Procent wzrasta proporcjonalnie. Jeśli klient zdecyduje się na spłatę 10 proc. kapitału, bank odda mu 1 proc. 20 proc. to 2 proc. w kieszeni i tak dalej, aż do 90 proc. spłaty kapitału i 10 proc. oszczędności.
"Innymi słowy, oferujemy Państwu możliwość umorzenia dodatkowo określonej części kapitału pozostałej do spłaty pod warunkiem dokonania jednorazowej nadpłaty dowolnie wybranej przez Państwa części kapitału przy zastosowaniu średniego kursu NBP" - precyzuje bank.
Aby skorzystać z oferty należy najpóźniej do 20 września 2021 roku złożyć odpowiedni wniosek. Oferta będzie dostępna wyłącznie dla klientów, którzy nie mają żadnych zaległości, jeśli takowe występują, najpierw trzeba je uregulować.
DNB wygasza działalność
DNB Bank Polska nie zamyka działalności w naszym kraju, ale zdecydował się ją ograniczać. Jest w dobrej kondycji finansowej, ale też jest zbyt mały, by wyskoczyć z zajmowanej pozycji i rozwijać się w bardziej dynamiczny sposób. Bank nie będzie już pozyskiwał nowych klientów.
To nie pierwszy raz, kiedy DNB Bank Polska znacząco tnie rozmiar aktywności w naszym kraju. Na początku 2019 roku ogłosił, że rezygnuje z obsługi klientów detalicznych i zamierza skupić się wyłącznie na korporacjach.
Czytaj również: Była minister od 500+ ujawniła swoją emeryturę. Pokaźne świadczenie Elżbiety Rafalskiej
Do rozwiązania umów z klientami indywidualnymi zachęcał bonusem, który w określonych przypadkach wynosił nawet tysiąc złotych. Nie wszyscy klienci zgodzili się na rozwiązanie umowy o prowadzenie konta, więc bank nie przestał całkowicie obsługiwać klientów indywidualnych. Aktualnie obsługuje ok. 9 tys. klientów detalicznych.
Wcześniej, w 2013 roku, sprzedał część detaliczną Getin Noble Bankowi, wyzbywając się bazy 28 tys. klientów. Skoncentrował się wtedy na obsłudze dużych klientów. Na koniec 2020 roku DNB Bank Polska miał blisko 14 mld zł aktywów, co plasuje go w połowie drugiej dziesiątki największych banków.