W sądach toczy się już ponad 36 tys. spraw związanych z kredytami walutowymi, jakie klienci wnieśli przeciwko ośmiu bankom notowanym na giełdzie: mBankowi, Santanderowi, PKO BP, Bankowi Millennium, Bankowi Pekao, Getin Noble Bankowi, ING BSK, Citi Handlowemu i BNP Paribas. Wartość roszczeń przekracza już 8 mld 200 mln zł.
To dane z kwartalnych raportów finansowych banków. Największa liczba pozwów została skierowana przeciwko mBankowi, dotąd jest to już 8980 spraw. Na drugim miejscu jest PKO BP, któremu wytoczono prawie 6950 spraw. Bank Millennium poinformował o ponad 6800 spraw.
W ciągu I kwartału 2021 roku – jak wynika z raportów finansowych banków giełdowych – do sądów trafiło 11,5 tys. spraw.
- Trzeba mieć na względzie, że jedynie kilka procent ze spraw sądowych, jakie toczą się przeciwko bankom, to sprawy, które trafiły już do II instancji. Absolutna większość to pozwy, które rozpatrywane są albo w sądach I instancji, albo takie, którym jeszcze nie nadano biegu - powiedział PAP Tadeusz Białek, wiceprezes Związku Banków Polskich.
Jak dodał, w I kwartale widoczny jest duży napływ spraw do sądów. - Oceniamy, że były one wnoszone w przekonaniu, że rozstrzygnięcia, które zapadły i które dopiero miały zapaść, jak choćby uchwała Izby Cywilnej Sądu Najwyższego, będą jednoznacznie korzystne dla posiadających kredyty walutowe.
Zdaniem wiceprezesa ZBP, po ostatnich orzeczeniach Sądu Najwyższego i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, ta fala powinna spowolnić. - Orzeczenia te podziałały na skarżących jak kubeł zimnej wody w zakresie najdalej idących oczekiwań takich jak przedawnienie liczone od wypłaty kredytu. Także nieważność w orzeczeniu TSUE prezentuje się jako ostateczność - dodał.
Według danych Związku Banków Polskich, na koniec I kwartału w sądach było około 47 tys. spraw sądowych, dotyczących kredytów walutowych. W samym kwietniu przybyło 3 tys. nowych pozwów.
To oznacza, że sprawy sądowe dotyczą już ponad 10 proc. wszystkich spłacanych nadal kredytów walutowych. Według Biura Informacji Kredytowej, na koniec kwietnia spłacanych było blisko 420 tys. walutowych kredytów hipotecznych o wartości 96,63 mld zł.