Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyt i konto za selfie. Dziś banki tak sprawdzają wiarygodność

2
Podziel się:

Kredyt i konto osobiste na selfie? Obecnie rzeczywiście jest to możliwe. Konto na zdjęcie dowodu osobistego i selfie założymy w wielu bankach w Polsce, m.in. Alior Banku, Citi Handlowym, Banku Pekao, mBanku czy w Santander Banku Polska. Bez wychodzenia z domu i bez czekania na dokumenty od kuriera można otworzyć rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, który pozwoli na szybkie zaciąganie kredytów gotówkowych także w trybie online.

Kredyt i konto za selfie. Dziś banki tak sprawdzają wiarygodność
(money.pl)

Założenie konta osobistego jeszcze nigdy nie było tak proste jak teraz. Paradoksalnie do rozwoju usług świadczonych na odległość przyczyniła się w Polsce pandemia koronawirusa. Z jej powodu banki zaczęły szukać sposobu na to, by świadczyć swoje usługi klientom na odległość, bez konieczności osobistego kontaktu z klientem. Dziś można już założyć konto osobiste bez wizyty w oddziale bankowym, z wykorzystaniem tzw. selfie, czyli własnego zdjęcia przesłanego do banku w ramach weryfikacji tożsamości klienta. Sprawdźmy, w jakich bankach istnieje możliwość założenia konta na selfie. Czy w podobny sposób możemy zaciągnąć kredyt gotówkowy?

Selfie nie tylko w social mediach. Jak zdobyło bankowość?

Standardowe formalności związane z otwieraniem konta bankowego zwykle dopełniane są w placówce czy oddziale bankowym. Tam klient podpisuje dokumenty, a pracownik banku może zweryfikować na podstawie dokumentu tożsamości, czy ma do czynienia rzeczywiście z taką osobą, za jaką klient się podaje.

Zobacz także: Obejrzyj także: Moda na ogrody działkowe. Ekspert ostrzega: "Będzie się kształtować bańka"

W związku z pandemią COVID-19 banki musiały jednak zmienić model swojej działalności i zainwestować w zdalne kanały komunikacji z klientem. Stąd też pojawiła się swoista moda na zdalne otwieranie kont bankowych z wykorzystaniem tzw. selfie. Dziś w niektórych bankach w Polsce można już otworzyć rachunek rozliczeniowo-oszczędnościowy, tj. ROR, z wykorzystaniem weryfikacji tożsamości poprzez zdjęcie dowodu osobistego oraz selfie w czasie rzeczywistym. To kolejny krok w zdalnej obsłudze klienta, jaki poczyniły banki. W przeszłości można było otwierać rachunki na podstawie przelewu weryfikacyjnego, którego klient musiał dokonać z innego banku.

Na jego podstawie bank mógł zweryfikować, czy osoba wpisana we wniosku o otwarcie ROR-u jest tą, za którą się podaje. Żeby jednak skorzystać z takiego otwierania nowych kont osobistych na odległość, klient musiał już mieć otwarty rachunek w innym banku. Nie było to więc opcją dostępną dla wszystkich, zwłaszcza dla tych osób, które chciały założyć swoje pierwsze konto.

Pojawiało się przy tym wiele wątpliwości o rzetelność takiej weryfikacji. Teoretycznie można przecież założyć w jednym, dowolnym banku konto na fałszywe dane, a później już korzystać z niego przy zakładaniu kolejnych rachunków, wyłudzać chwilówki na przelew z banku i kredyty.

W wielu bankach rachunek bieżący można założyć za pośrednictwem kuriera bankowego, który dostarczy odpowiednie dokumenty. Wniosek o konto osobiste klient wypełnia wówczas w trybie online, umowę o otwarcie ROR-u przywozi mu zaś do domu kurier i to w jego gestii pozostaje zweryfikowanie tożsamości nowego klienta. W czasach koronawirusa i ten sposób zakładania kont bankowych musiał zostać zawieszony, z uwagi na ograniczanie kontaktów międzyludzkich.

Dlatego banki przychylnie zaczęły patrzeć na możliwość zakładania kont osobistych całkowicie w trybie online, ale w bezpieczniejszy sposób niż przy użyciu przelewu weryfikacyjnego. Selfie jest podstawowym elementem weryfikacji tożsamości klienta w takim przypadku.

Które banki pozwalają założyć konto na selfie?

Wśród banków, które zdecydowały się wprowadzić do swojej oferty nową usługę zdalnego zakładania konta bankowego na selfie, znalazły się:
• Bank Pekao SA,
• mBank,
• BNP Paribas,
• Credit Agricole,
• Bank Millennium,
• Citi Handlowy,
• ING Bank Śląski.

Selfie na przykładzie banku Pekao

Każdy bank może mieć przy tym inne wytyczne związane z otwieraniem konta na selfie. Jednym z takich, które dają klientom możliwość otwarcia rachunku osobistego online na selfie, jest Bank Pekao. Konto w takim trybie można założyć w PeoPay. Należy wykonać kilka kroków:
• pobierz aplikację PeoPay na swój telefon komórkowy;
• wybierz opcję „Załóż konto”;
• otwórz konto indywidualne;
• uzupełnij dane i ustal login oraz zaakceptuj informację administratora danych oraz regulamin;
• po otrzymaniu od banku SMS-a z hasłem tymczasowym wprowadź je w systemie;
• ustal nowe hasło do logowania się do serwisu internetowego Pekao24;
• wybierz produkt, z którego chcesz skorzystać;
• wybierz selfie i zdjęcie dowodu osobistego;
• wyraź zgodę na przetwarzanie wizerunku w celu weryfikacji tożsamości;
• wyraź zgodę na dostęp aplikacji PeoPay do aparatu w telefonie;
• zrób zdjęcie najpierw tylnej części dowodu, a później przedniej;
• wykonaj trzy losowe nagrania twarzy;
• poczekaj na weryfikację tożsamości;
• sprawdź dane pobrane z dowodu osobistego;
• uzupełnij dane adresowe i wpisz nazwisko rodowe matki;
• zatwierdź proponowany oddział do otwarcia rachunku;
• złóż oświadczenia i zgody;
• poczekaj na uruchomienie rachunku;
• zapoznaj się z umową, wpisz kod SMS i wybierz „Zawieram umowę”;
• zobacz podsumowanie procesu otwarcia konta.

mBank jest bankiem znanym z inwestowania w nowoczesne rozwiązania i systemy internetowej obsługi klienta. W tej instytucji również możemy założyć wygodnie konto osobiste na selfie. Wystarczy pobrać aplikację, by zrobić to bez wychodzenia z domu. Potrzeba do tego:
• telefonu,
• dowodu osobistego,
• selfie,
• krótkiego wideo.

Dzięki temu w mBanku otwarcie konta bankowego nie wymusza wizyty w placówce bankowej ani czekania na wizytę kuriera bankowego z umową. Wniosek o rachunek można złożyć przez całą dobę, a umowę zaakceptować zdalnie. Wszystko odbywa się w aplikacji mBanku, która solidnie chroni dane klienta. Jeśli dana osoba zdecyduje się na otwarcie promocyjnego konta na selfie, może otrzymać gratis 50 zł. Otwarcie rachunku na selfie w mBanku wymaga:
• pobrania aplikacji mBanku,
• uzupełnienia wymaganych danych we wniosku,
• potwierdzenia tożsamości – poprzez zdjęcie i nagranie filmu,
• zaakceptowania umowy o konto osobiste.

Kredyt gotówkowy za selfie w Alior Banku

Jak się okazuje, klienci mogą dziś na odległość, z wykorzystaniem swojego selfie, zakładać konta osobiste, co więcej, w podobny sposób skorzystają z oferty produktów kredytowych, m.in. kredytów gotówkowych czy kart kredytowych.

Złożenie wniosku z weryfikacją za pomocą selfie dla uzyskania kredytu gotówkowego bez zaświadczeń jest możliwe między innymi w Alior Banku. Bank oferuje „Pożyczkę na selfie – Foto ID”. To kredyt gotówkowy online bez zaświadczeń, o który można wnioskować całkowicie w trybie online. Nie trzeba chodzić do banku i czekać na dostarczenie umowy kredytowej przez kuriera. Wszystko, czego potrzebujemy do wnioskowania o kredyt gotówkowy bez wychodzenia z domu, to smartfon z dostępem do internetu.

Alior Bank wykorzystuje przy tym autorską metodę weryfikacji określaną jako Foto ID. Używanie jej nie jest skomplikowane i poradzi sobie z tym nawet osoba, która nie jest obeznana z nowoczesnymi technologiami internetowymi. Przy zapytaniu o kredyt w Alior Banku trzeba tylko wypełnić elektroniczny formularz, podając imię i nazwisko, numer telefonu komórkowego i adres mailowy.

Po przesłaniu do banku takich danych doradca niezwłocznie kontaktuje się z wnioskującym i pomaga w przejściu procesu weryfikacji na podstawie zdjęcia dowodu osobistego i wideo, w którym klient powinien wykonać odpowiednie ruchy głową. Bank może na podstawie selfie zweryfikować, czy klient jest tym, za kogo się podaje i czy ubiega się o pożyczkę w Alior Banku całkowicie świadomie i dobrowolnie.

Nie tylko w Alior Banku możemy zaciągnąć kredyt gotówkowy online bez zaświadczeń, bez wychodzenia z domu, choć zwykle takie kredyty są oferowane w bankach osobom, które mają już otwarte konto osobiste. Te, jak wiemy, można założyć na selfie, w wielu instytucjach bankowych w Polsce.

Autor: Szymon Machniewski

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

kredyty
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(2)
DS
4 lata temu
TEST NA IQ: Bank postanowił weryfikować naszą tożsamość za pomocą wymazów z organizmu, mapy dna, odcisków palców, skanu siatkówki oka. Jednocześnie nadal nie odpowiada za pieniądze jakie mu powierzamy czy kredyty, których nie zaciągaliśmy. Czy możemy teraz czuć się bezpieczniej? LUDZIE!!! Czy sąsiadowi też chętnie udzielicie takich danych? Przecież sąsiad, tak jak bank, jest kryształowo szlachetny.
Artus
4 lata temu
Poważny, a zwykły kredyt, szczególnie mieszkaniowy choć i nie tylko dostają teraz osoby mające porządny etat na umowę o pracę z poborem przynajmniej 4500 netto PLN... A typowa płaca oscyluje tutaj wokół 2500 złotych do ręki...