Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Anna Serafin
|

Kryzys a kredyt hipoteczny. Czy banki boją się go teraz udzielać?

14
Podziel się

Jak wynika z badań BIK, rok 2007 i 2008 były najgorszymi w ostatnim dwudziestoleciu pod względem spłacalności kredytów hipotecznych. Trudno więc się dziwić, że banki chcą być teraz krok do przodu i robią wszystko, aby ograniczyć ryzyko kredytowania. Jak wyglądają ich procedury ostrożnościowe teraz i czy możemy spodziewać się powtórki sprzed kilkunastu lat?

W ostatnich latach najlepiej były spłacane kredyty hipoteczne, zaciągnięte w 2011 r.
W ostatnich latach najlepiej były spłacane kredyty hipoteczne, zaciągnięte w 2011 r. (money.pl)
bEqKILsl

W maju 2020 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 28,69 tys. klientów, w porównaniu do 40,40 tys. rok wcześniej – jest to spadek o 29,0% i jednocześnie jedenasty najniższy wynik liczby wnioskujących, od stycznia 2007 r. – mówi Aleksandra Stankiewicz-Billewicz z Biura Informacji Kredytowej.

2007 i 2008 rok były najgorszymi latami pod względem spłacalności kredytów hipotecznych. Jak podaje BIK, opóźnienia powyżej 90 dni w spłacalności tych zobowiązań dotyczyły zarówno kredytów złotowych jak i walutowych:

bEqKILsn

Kredyty hipoteczne – lepiej zapobiegać niż leczyć

Jeszcze jest za wcześnie, aby oceniać, jak kryzys wywołany pandemią koronawirusa wpłynie na zaległości w spłacie kredytów hipotecznych, ponieważ wiele osób aktualnie korzysta z wakacji kredytowych.

Jednak banki, nauczone doświadczeniem z poprzedniego kryzysu, już teraz starają się zapobiegać takim sytuacjom i dużo mniej chętnie udzielają kredytów hipotecznych. Kalkulator zdolności kredytowej, którym dysponują bankowi analitycy, często pokazuje, że dana osoba aktualnie nie ma szansy na uzyskanie finansowania, choć jeszcze kilka miesięcy temu bank bez problemu pożyczyłby jej pieniądze.

bEqKILst

Jak wynika z analiz ekspertów PKO BP, taka sytuacja może dotyczyć aż 1/3 wnioskujących.
Trudno dziwić się bankom, ponieważ jak każde przedsiębiorstwo muszą dbać o opłacalność swoich działań i minimalizować ryzyko.

Zobacz: 100 mln zł na program "Moja woda" od lipca. Kto pierwszy, ten lepszy

Procedury ostrożnościowe na rynku kredytów hipotecznych

BIK podaje również, że w ostatnich latach najlepiej były spłacane kredyty hipoteczne, zaciągnięte w 2011 roku. Jest to rok, w którym Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła normy ostrożnościowe dla banków, dotyczące ograniczenia ryzyka płynności, kredytowego, rynkowego i operacyjnego.

bEqKILsu

KNF poszła o krok dalej i od czerwca 2013 roku w Rekomendacji S zarządziła, że kredyt hipoteczny bez wkładu własnego nie może być już oferowany. W trosce o stabilność systemu bankowego i finansowe bezpieczeństwo kredytobiorców, bank nie może skredytować w pełni zakupu czy budowy nieruchomości.

KNF podnosiła rok do roku wymagany wkład własny i od stycznia 2017 roku wynosi on 20% albo 10%, o ile druga połowa zostanie ubezpieczona. Jednak w dobie obecnego kryzysu kilka banków (PKO BP, Pekao SA, ING Bank Śląski, BOŚ Bank) zdecydowało się niezależnie podnieść minimalny udział kredytobiorców w zakupie nieruchomości.

To sposób na to, aby już na wstępie starania się o kredyt hipoteczny, uniemożliwić finansowanie tym, którzy nie są w stanie zaoszczędzić kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy na wkład własny. Takie osoby są obarczone wyższym ryzykiem pojawienia się zaległości w spłacie.
Choć istnieją jeszcze banki, które oficjalnie udzielą kredytu hipotecznego z 10% wkładem własnym (np. Santander BP, Bank Millennium czy mBank), to z doświadczeń kredytobiorców wiemy, że na etapie oceny zdolności kredytowej często wymagają więcej.

bEqKILsv

Nieruchomości tanieją

Jeszcze kilka tygodni temu wydawało się, że rynek nieruchomości oprze się kryzysowi. Jednak już teraz widać, że nieruchomości tanieją. To dobra informacja dla osób, które planują kupić mieszkanie, ale zła dla banków, które będą musiały zabezpieczyć się na nieruchomości o niższej niż przed kryzysem wartości. To również ma wpływ na obawy banków, co do udzielania kredytów hipotecznych.

Jak zwiększyć swoje szanse na kredyt hipoteczny?

Jeżeli mamy stabilną sytuacją zawodową i chcemy wykorzystać dobrą dla kupujących sytuację na rynku nieruchomości, to warto postarać się teraz o kredyt hipoteczny. Trzeba jednak przygotować się na to, że bank będzie wymagał wyższego niż na początku roku wkładu własnego oraz dokładnie sprawdzi regularność i stabilność naszych dochodów.
Warto pamiętać, że decyzja negatywna w jednym banku nie oznacza, że nie mamy szansy na finansowanie w innym. Banki mają różną politykę kredytową, a także w odmienny sposób mogą patrzeć na sytuację konkretnego kredytobiorcy.

Jak znaleźć najlepszy kredyt hipoteczny? Warto wykorzystać w tym celu ranking, gdzie znajdziemy szacowane koszty i raty w różnych bankach. Jeżeli dana oferta albo kilka nas zainteresuje, to bez wychodzenia z domu można zostawić kontakt do siebie, a potem oddzwoni do nas doradca z banku i przedstawi dostosowaną propozycję kredytu hipotecznego. Trzeba pamiętać, że złożenie zapytań o jeden typ produktu kredytowego w ciągu 14 dni w różnych bankach jest traktowane przez Biuro Informacji Kredytowej jako jedno. Nie obciąża to więc naszej zdolności kredytowej i komfortowo możemy sprawdzić, co proponują różne banki.

bEqKILsw

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEqKILsO
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(14)
Dam
rok temu
Ale warto tak czy siak spróbować, bo ceny są świetne teraz. Nie wiadomo, czy to będzie trwać. Osobiście myślę, że mogę mieć zdolność kredytową w obecnych czasach, a planowałem zakup mieszkania pod wynajem – bardzo monco interesuje mnie mikroapartament w Warszawie, Modern Space – to wydaje się b. fajne i korzystne rozwiązanie!!!
GT
rok temu
kupilem i splacilem 65m z garazem w malym miescie z niedoborem mieszkan na wynajem ( 50 tys mieszkancow). A splacilem juz bo mialem 90 % w gotowce i dlatego ze m 2 w takich pipiduwkach jest tani - 3350 zl deweloperski stan. Kredyt zaciagne ale w przyszlym roku na budowe domu na wsi kolo troche wiekszego miasta blisko Ski nowo budowanej. Ten kredyt bedzie na dokladnie na wartosc mieszkania z garazem czyli 330 tys zl. I to mieszkanie nie ja bedzie go splacac a wa razie W pojdzie pod mlotek i splacam kredyt na dom. Kupowanie mieszkan 4 x drozszych od mojego np. W Warszawie moim zdaniem jest h warte bo 4 x drozej odsteonego niz za mije sie nie zawola. Ja bez problemu mieszkanie z garazem wynajmne za 1400 zl czystego odatepnego bo blok bez czynszu tylko z oplata wspolnotowa 180 zl. A jak ktos sie rzuci na mnie ze domu za 330 tys nie postawie to ja o tym wiem ale nie musze go w pol roku zbudowac tylko powoli do przodu i to bedzie 105 m2 max.
Vivy
rok temu
Ciekawe że banki uzależniają dawanie bądź nie kredytów patrząc w perspektywę roku bądź dwóch a kredyty udzielają na 20 czy 30. Analitycy w bankach to jacyś smarkacze po ekonomii bez wiedzy o życiu i gospodarce. Samo przyznawanie kredytów etatowcom, a ludziom na własnej działalności jest czystym głupstwem. Wg banku pewniejszy jest etatowiec niż osoba przedsiębiorcza. Etat dziś jest za 3 miesiące nie, a kredyt na 29 lat zostaje.
bEqKILsP
reer
rok temu
#chcemytestów Światowa Organizacja Zdrowia mówi „testuj, testuj, testuj”, a w PL wciąć robi się wielokrotnie mniej testów niż w Niemczech. Można być nosicielem i zarażać nie mają żadnych objawów! JEŚLI SIĘ ZGADZASZ SKOPIUJ I UDOSTĘPNIJ
lova
rok temu
A ja od trzech dekad czekam ,aż ceny wskutek krachu i niewypłacalności kredytobiorców spadną do dostępnego mi poziomu i chyba sie już nie doczekam.