Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|

Oto które banki mogą najszybciej oferować kredyty oparte o WIRON

13
Podziel się:

Wiceminister finansów Piotr Patkowski stwierdził, że od 1 lipca trzy banki będę oferować produkty finansowe z nowym wskaźnikiem WIRON. Wśród tej trójki mogą być Pekao, ING, Bank Millennium lub BNP Paribas – czytamy na stronach "Parkietu".

Oto które banki mogą najszybciej oferować kredyty oparte o WIRON
WIRON ma całkowicie zastąpić WIBOR do 2025 r. (Adobe Stock, goodluz)

Cieszymy się, że od 1 lipca trzy banki komercyjne będą stosowały WIRON – powiedział w środę Piotr Patkowski, wiceminister finansów. Minister nie zdradził jednak, o które banki chodzi.

"Parkiet" zauważa, że jednym z nich będzie pewnie Pekao. W czwartek prezes Pekao Leszek Skiba poinformował, że bank jest przygotowany, by w drugiej połowie 2023 r. zaproponować sprzedaż kredytów hipotecznych opartych o WIRON.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: WIRON zamiast WIBORU. Prof. Noga: to szansa dla kredytobiorców, raty od razu pójdą w dół

Innym faworytem do znalezienia się na tej liście zdaniem "Parkietu" jest ING, który w grudniu 2022 r. w ogóle wycofał kredyty zmiennoprocentowe ze swojej oferty do czasu wdrożenia WIRON-u w drugiej połowie 2023 r.

Również Bank Millennium oraz BNP Paribas zdecydowały się na taki krok, ale nie podały na razie terminu wprowadzenia do swojej oferty produktów opartych na WIRON-ie.

WIRON zastąpi WIBOR do 2025 r.

Banki mogą oferować kredyty oparte na nowym wskaźniku od początku 2023 r. WIBOR ma z kolei zostać wygaszony do 2025 r.

Porównując oba te wskaźniki, na bazie których ustala się oprocentowanie kredytów, WIRON w ostatnim czasie wyszedłby bardziej korzystnie dla klientów niż WIBOR.

Symulacje sporządzone przez GPW Benchmark, administratora wskaźników referencyjnych w Polsce, stwierdzają, że w czasach stabilnych stóp procentowych nadal tak będzie. Ale nie zawsze tak musi być, gdyż rynki finansowe są zmienne. WIBOR wypadnie korzystniej, gdy NBP zacznie obniżać stopy procentowe, bo szybciej na te zmiany zareaguje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
kredyty
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
Cool
7 miesięcy temu
Przy tak wysokiej inflacji i wojnie w kraju obok brać kredyt to nieporozumienie
Takie porówna...
7 miesięcy temu
Czy wyobrażacie sobie takie zasady w innych branżach? Kupiłeś nowe auto, po kilku miesiącach użytkowania producent żąda od ciebie dopłaty bo w jego magazynie zabrakło blachy do produkcji karoserii i musiał ją kupić drożej od konkurencji. Banki mówią, nie wiemy ile będzie kosztował nasz kredyt bo to zależy od tego ile będziemy chcieli i ile nam się uda na tobie zarobić.
Wygląda
7 miesięcy temu
Nikt przy zdrowych zmysłach nie weźmie kredytu w kraju przyfrontowym
Signum
7 miesięcy temu
Przy podpisaniu w 2017 r kredytu z bankiem Pekao S.A. wymagane bylo podpisanie umowy wekslowej czyli podpisanie weksla in blanco. W zeszlym roku spłaciłem caly kredyt i tym samym nie mam żadnych zobowiązań wobec tego banku. Bank nie chce oddać mi mojego weksla, wymyślił na poczekaniu sobie jakieś przepisy, że 8 lat mogą trzymać ten weksel, ale nie podali podstawy prawnej. Na napisaną skargę do głównej siedziby banku Pekao S.A nie odpowiedzieli, minelo już pół roku i zero odzewu. Ten bank ma gdzieś ludzi, sprawa w koncu chyba trafi do sądu, ale moja wygrana nie oznacza że bank odda mi moj weksel, bo takie maja praktyki co niektóre banki. Odradzam ten bank.
Klient
7 miesięcy temu
Obojętne czy to będzie WIBOR czy WIRON to zawsze ryzyko zmian rat kredytów związanych z zawirowaniami gospodarczymi będzie po stronie klientów. Czyli tak - Bank chce zarabiać ale niczym nie chce ryzykować. A co ciekawe często pieniądze które w ten sposób pożycza jednym klientom pochodzą z lokat innych klientów a za zmiany oprocentowania lokat w związku z zawirowaniami gospodarczymi też Bank nie chce odpowiadać. Więc jakby na to nie patrzeć fajnie jest być Bankiem w Polsce.