Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Karolina Wysota
Karolina Wysota
|
aktualizacja

Nadchodzi nieuniknione. Pekao i Alior wyznaczyły terminy

74
Podziel się:

Karuzela kadrowa zaczyna się kręcić w Pekao i Aliorze. Oba banki, których wspólnym współwłaścicielem jest państwowy PZU, zaplanowały na kwiecień zgromadzenie akcjonariuszy. To pierwszy krok w kierunku wymiany rad nadzorczych i zarządów.

Nadchodzi nieuniknione. Pekao i Alior wyznaczyły terminy
Szef resortu aktywów państwowych Borys Budka ma zadanie specjalne: czyści spółki z ludzi PiS. Łatwo nie jest (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

W kwietniu obradować będą akcjonariusze Pekao i Aliora - banków pośrednio nadzorowanych przez Skarb Państwa. Walne zgromadzenie akcjonariuszy to okazja do roszad w szeregach rad nadzorczych, które następnie mogą dokonać zmian w zarządach.  

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Cyberbezpieczeństwo - czy da się dogonić cyfrowego królika?

WZA w Pekao i Aliorze

Zgodnie ze środowym raportem giełdowym Zwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy Pekao zaplanowano na 17 kwietnia na godzinę 10. W porządku obrad na razie jest punkt dotyczący przyjęcia sprawozdania finansowego za rok 2023, ale - choćby na wniosek akcjonariusza - porządek obrad można rozszerzyć. 

Tak to się właśnie potoczyło w Aliorze. Najpierw zarząd banku zwołał Zwyczajne Walne Zgromadzenie na 26 kwietnia na godzinę 12, gdzie porządek obrad - podobnie jak w przypadku Pekao - dotyczył sprawozdania finansowego za ubiegły rok. Następnie - w związku z wpłynięciem do banku wniosku akcjonariusza Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń (PZU ) o zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia - porządek obrad uzupełniono o uchwały w sprawie zmian w składzie rady nadzorczej banku. Zgłosił je PZU.

wykres dla: PEO

PZU - "krewniak" PZU i Aliora

Nadzorowane bezpośrednio przez resort aktywów państwowych PZU jest współwłaścicielem Aliora - posiada 32-procentowy pakiet akcji tej spółki. PZU wspólnie z należącym do państwa Polskim Funduszem Rozwoju (PFR) pociąga za sznurki również w Pekao. Precyzyjniej - ubezpieczyciel posiada 20 proc. akcji tego banku, PFR zaś 12,8 proc.   

Rada Nadzorcza Aliora już zaczęła się wykruszać. Z zasiadania w niej zrezygnował Filip Majdowski - funkcję przestał pełnić 8 marca. W radzie wciąż zasiada były szef CBA Ernest Bejda, Dominik Witek i czworo tzw. członków niezależnych: Małgorzata Erlich-Smurzyńska, Jacek Kij, Paweł Knop, Marek Pietrzak. 

Natomiast w Pekao przewodniczącą rady nadzorczej jest dr hab. Beata Kozłowska-Chyła, a jej zastępczynią Małgorzata Sadurska. Pierwsza według doniesień medialnych może "miękko wylądować" w zarządzie Narodowego Banku Polskiego. Druga zaś w przeszłości była szefową kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy. Obie niedawno straciły posady w zarządzie PZU.

Ponadto w radzie nadzorczej Pekao zasiada Marcin Izdebski oraz czterech członków niezależnych: Michał Kaszyński, dr Stanisław Ryszard Kaczoruk, Sabina Bigos-Jaworowska, Marian Majcher.

W Pekao sytuacja jest o tyle ciekawa, że kadencja rady nadzorczej skończyła się wraz z końcem 2023 r. W miejsce tych osób nie powołano nowych członków ani nie powołano ich na kolejną kadencję. Pozwolono im pełnić swoje funkcje do momentu zwołania walnego. To oznacza, że z automatu stracą mandat członka 17 kwietnia.

wykres dla: ALR

Zmiana warty w spółkach

W sobotę pisaliśmy, że zwolnienie ludzi Zjednoczonej Prawicy ze spółek finansowych idzie Borysowi Budce jak po grudzie. Na najbardziej zaawansowanym etapie jest konkurs na prezesa oraz członków zarządu banku PKO BP - według "Pulsu Biznesu" rozstrzygnięcie można nastąpić w tym tygodniu. Z kolei w toku jest konkurs na prezesa oraz członków zarządu PZU. Ruszyły rozmowy z kandydatami, którzy zakwalifikowali się do kolejnego etapu.

Opornie idą też porządki kadrowe w finansowych wehikułach rządu: wspominanym wcześniej Polskim Funduszu Rozwoju oraz Banku Gospodarstwa Krajowego. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(74)
proste
2 miesiące temu
Budka też pójdzie za kratki
Komar
2 miesiące temu
Na razie nominaci PiS w spółkach skarbu państwa mają się dobrze. Są poukrywani w spółkach zależnych i dalej szantażują ludzi zwolnieniami w przypadku blokowania rozwiązań korzystnych dla pisowskiej mafii. Dalej podpisują długoletnie umowy na usługi z tzw. Swoimi ludźmi. Są przypadki, że mają "układy" także z nową władzą i nikt ich za stanowisk nie ruszy, chociaż płacili datki na kampanię PiS. Moim zdaniem powinno się już 14 grudnia po objęciu władzy natychmiast zwolnić ich z każdego stanowiska zajmowanego w spółkach. KO popełnia w tym obszarze błąd za błędem.
Rajtek
2 miesiące temu
Koniec pisowskiego desantu. Nie wiem tylko czy NBP to wytrzyma…
plnn
2 miesiące temu
Ahh szykują się odprawy wiedzieli o tym za pewne od wczoraj
gfdre
2 miesiące temu
teraz my przy korycie
...
Następna strona