Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Banki uległy presji rządu. Najlepsze lokaty pozwalają zarobić 7 proc. w skali roku

142
Podziel się:

Banki nadal podwyższają oprocentowanie ofert lokat i rachunków oszczędnościowych, ale najwyższe podwyżki już za nami. - Najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe pozwalają zarobić nawet 7-7,5 proc. w skali roku. Jest to ogromna zmiana - uważa Oskar Sękowski z HRE. Decyzje banków to efekt nacisków rządu. Premier Mateusz Morawiecki ostro krytykował je za śmiesznie niskie oprocentowanie lokat.

Banki uległy presji rządu. Najlepsze lokaty pozwalają zarobić 7 proc. w skali roku
Najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe pozwalają zarobić nawet 7-7,5 proc. w skali roku. Jest to ogromna zmiana (Adobe Stock, Rochu_2008)

W ocenie eksperta HRE Oskara Sękowskiego, dynamika podwyżek oprocentowania lokat będzie mniejsza. Przypomniał, że lipiec był dziewiątym z rzędu miesiącem, w którym banki dokonały korekty swoich ofert depozytowych.

Najlepsze lokaty i rachunki oszczędnościowe pozwalają zarobić nawet 7-7,5 proc. w skali roku. Jest to ogromna zmiana, bowiem jeszcze na początku bieżącego roku maksymalnie było to około 3 proc. - wskazał.

Sękowski zwrócił uwagę, że zmiany w oprocentowaniu widać "jeszcze wyraźniej, jeśli spojrzymy na dane dotyczące przeciętnego oprocentowania rocznych lokat (dłuższe niż 6 miesięcy, ale maksymalnie do 1 roku)".

- Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że jeszcze we wrześniu 2021 roku, czyli przed cyklem podwyżek stóp procentowych były one oprocentowane średnio na 0,17 proc. w skali roku. Najnowsze dostępne informacje podsumowują czerwiec bieżącego roku. Wtedy to przeciętne oprocentowanie rocznej lokaty wynosiło ponad 4,6 proc. - poinformował.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Uwaga na fałszywe strony banków. Ekspert o trikach cyberprzestępców

Ekspert zaznaczył, że w maju i czerwcu obserwowano najwyższe zmiany oprocentowania.

- Jak wynika z danych NBP średnie oprocentowanie rocznych lokat wzrosło w maju o 1,05 pkt. proc w stosunku do kwietnia. Praktycznie identyczną zmianę można zauważyć jeśli porównamy czerwiec i lipiec - wymienia. - I choć NBP nie podsumował jeszcze ostatniego miesiąca to można się spodziewać, że dynamika podwyżek będzie mniejsza. Tak przynajmniej sugerują zbierane co miesiąc informacje o najlepiej oprocentowanych lokatach i rachunkach oszczędnościowych - prognozuje Sękowski.

Banki odpowiedziały na apel rządu

Analityk HRE zauważył, że w maju średnie oprocentowanie najlepszych produktów w naszym zestawieniu opiewało "na niemal 4,0 proc.". Z kolei w czerwcu było to "prawie 5,3 proc., a to oznacza podwyżkę w ciągu miesiąca o 1,3 pkt. proc.".

- Porównując jednak najświeższe informacje przeciętne oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło o 0,7 pkt. proc. Dalej więc mamy wzrost, jednak jest on skromniejszy niż to co obserwowaliśmy w maju i czerwcu - dodał.

Decyzje banków o podniesieniu oprocentowania lokat to efekt nacisków rządu. Premier Mateusz Morawiecki ostro skrytykował banki za śmiesznie niskie oprocentowanie lokat. - Ciągle oprocentowanie depozytów oscyluje wokół zera, jednego procenta, tymczasem kredyty oprocentowane są na 7, 8,9 proc. - mówił Mateusz Morawiecki pod koniec kwietnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(142)
Heniek
2 miesiące temu
Inaczej mowiac ...oczywiscie bedzie Pan mogl otworzyc rachunek DB...ale w banku w Ostravie Co to przeszkadza obsluga bankowa elektroniczna...ano (heh) rozliczenie bedzie przewalutowane do korony czeskiej z podatkiem w Czechach...i to jest dopiero poczatek problemow...bo obywatel Polski musi miec na to pizwolenie wynikajace ze stosunku pracy lub dzialalmosci gospodarczej lub (i) stalego zameldowania
Heniek
2 miesiące temu
Dzięki Panu premierowi
Heniek
2 miesiące temu
Pan premier jest bankierem I praca w rządzie w ogóle wypaczyła mu jego wiedze,na temat ekonomii,obrotu rynku i bycia bankierem Krytyka Pana premiera jest z funkcji rządowej...może w obecnej sutuacji jie mieć nic wspólnego z wiedzą na temat zasad prowadzenia rachunków,prowadzenia bankowiści Moze sie spodziewać ttydnosci w plynnosci tych depozytów...nawet z optocentowaniem 10%...i tego ze na rynku pozostana tylko skoki i pko bp ze skarbonką,bo to drugie tez zagranicznego inwestora Byly fundusze emerytalne...jako wolnofalowe fundusze inwestycyjne poza obiegiem pieniadza bo z kasy podatnika,ale to sie skonczylo...i wielkie konsorcia finansowe finansujace przedstawicielestwa bankow zachodnich w Polsce ogeaniczą ten biznes
Morawiecki.ok
2 miesiące temu
Inflacja 15 % a lokaty 6 % uczciwie
Adi
2 miesiące temu
Ale ten premier dobry. Zabiera 25 a daje 7,5 , z tym się z bankami zgadza a nie Zabiera 25 a daje 3. Brawo zbawca narodu.
...
Następna strona