Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Największy odpływ z krajowych TFI w historii. Ubyło już 12 mld zł

Z polskich funduszy inwestycyjnych klienci wypłacili już 12 mld zł. To największy odpływ pieniędzy w historii - wynika z raportu Analizy.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Z polskich funduszy inwestycyjnych ubyło już 12 mld zł.

"Klienci masowo wypłacali swoje oszczędności" - wynika z raportu Analizy.pl omawianym przez Polską Agencję Prasową. Jak informuje portal "falę odkupień odnotowały przede wszystkim fundusze dłużne, które to w ostatnich dwóch latach cieszyły się największym powodzeniem".

W sumie saldo to 12 mld zł na minusie. Dane wciąż spływają, ale - jak wskazują Analizy.pl - wszystko wskazuje, że w ujęciu wartościowym ostateczny bilans będzie gorszy niż w najsłabszym w historii miesiącu to jest w styczniu 2008 roku. Wówczas to z funduszy klienci wypłacili 11,5 mld zł.

– Spadki wyceny aktywów w okresie największych zawirowań rynkowych związanych z pandemią, podobnie jak sama zmienność w tym okresie, była zjawiskiem absolutnie wyjątkowym, bez precedensu. (...) Mamy nadzieję, że wraz z informacjami o wsparciu banków centralnych, o kolejnych bezprecedensowych rządowych programach wsparciowych, wraz z wygasaniem epidemii w Chinach i być może w kolejnych krajach – inwestorzy i nasi klienci zobaczą w obecnych poziomach wycen okazję do zakupów, nie zaś zagrożenie dalszymi spadkami cen – komentuje Santander TFI w publikacji Analizy.pl.

Rafał Brzoska przyznaje, że jego zdaniem wejście do Polski Amazona to kwestia miesięcy.
Rafał Brzoska szykuje się na AAA. Aliexpress już jest, Amazon może wejść w ciągu roku

Jak wskazują analizy, najwięcej środków klienci wypłacili z funduszy obligacji korporacyjnych Santander TFI. W marcu aktywy zmniejszyły się o połowę. Wypłacono z nich prawie 3,3 mld zł. Duże środki wypłacono również z PKO Obligacji Długoterminowych oraz PKO Obligacji Skarbowych – łącznie to ponad 2 mld zł - wskazuje Polska Agencja Prasowa.

SwipBox nie ma łatwego startu w Polsce
Mieli zagrozić gigantowi i gonić InPost. Na razie są oskarżenia i wojna prawna

"Odpływy mocno odczuły także Investor Oszczędnościowy (-0,8 mld zł, około 25 proc. aktywów), QUERCUS Ochrony Kapitału (-0,4 mld zł, około 33 proc. aktywów), NN Krótkoterminowych Obligacji (-0,4 mld zł, kilkanaście procent aktywów) oraz Millennium Obligacji Klasyczny (-0,4 mld zł, kilkanaście procent aktywów). Według danych z 18 TFI najwyższą skalę odpływów odnotowały Santander TFI (-4,1 mld zł), PKO TFI (-3,3 mld zł), Investors TFI (-1,4 mld zł)" - podaje raport.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: tfi, banki, fundusze, koronawirus, kryzys
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-04-2020

PikoloPrzez ten nieudolny rząd i Dudę nie wygrzebiemy się z kryzysu Przez 20 lat

07-04-2020

OfcaLepiej przepić niż inwestować w TFI. Pamietajmy ze gwarantowana nam będzie emerytura obywatelska, 13, 14 a może i 15 czy 16 wiec po co oszczędzać?

07-04-2020

J 23 znów nadajePanika jest najgorszym doradcą inwestora. Panika stada jest zwiastunem problemów.

Rozwiń komentarze (77)