Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Największy odpływ z krajowych TFI w historii. Ubyło już 12 mld zł

77
Podziel się

Z polskich funduszy inwestycyjnych klienci wypłacili już 12 mld zł. To największy odpływ pieniędzy w historii - wynika z raportu Analizy.pl.

Z polskich funduszy inwestycyjnych ubyło już 12 mld zł.
Z polskich funduszy inwestycyjnych ubyło już 12 mld zł. (Pixabay.com)
bDZhzRxh

"Klienci masowo wypłacali swoje oszczędności" - wynika z raportu Analizy.pl omawianym przez Polską Agencję Prasową. Jak informuje portal "falę odkupień odnotowały przede wszystkim fundusze dłużne, które to w ostatnich dwóch latach cieszyły się największym powodzeniem".

W sumie saldo to 12 mld zł na minusie. Dane wciąż spływają, ale - jak wskazują Analizy.pl - wszystko wskazuje, że w ujęciu wartościowym ostateczny bilans będzie gorszy niż w najsłabszym w historii miesiącu to jest w styczniu 2008 roku. Wówczas to z funduszy klienci wypłacili 11,5 mld zł.

– Spadki wyceny aktywów w okresie największych zawirowań rynkowych związanych z pandemią, podobnie jak sama zmienność w tym okresie, była zjawiskiem absolutnie wyjątkowym, bez precedensu. (...) Mamy nadzieję, że wraz z informacjami o wsparciu banków centralnych, o kolejnych bezprecedensowych rządowych programach wsparciowych, wraz z wygasaniem epidemii w Chinach i być może w kolejnych krajach – inwestorzy i nasi klienci zobaczą w obecnych poziomach wycen okazję do zakupów, nie zaś zagrożenie dalszymi spadkami cen – komentuje Santander TFI w publikacji Analizy.pl.

bDZhzRxj

Jak wskazują analizy, najwięcej środków klienci wypłacili z funduszy obligacji korporacyjnych Santander TFI. W marcu aktywy zmniejszyły się o połowę. Wypłacono z nich prawie 3,3 mld zł. Duże środki wypłacono również z PKO Obligacji Długoterminowych oraz PKO Obligacji Skarbowych – łącznie to ponad 2 mld zł - wskazuje Polska Agencja Prasowa.

"Odpływy mocno odczuły także Investor Oszczędnościowy (-0,8 mld zł, około 25 proc. aktywów), QUERCUS Ochrony Kapitału (-0,4 mld zł, około 33 proc. aktywów), NN Krótkoterminowych Obligacji (-0,4 mld zł, kilkanaście procent aktywów) oraz Millennium Obligacji Klasyczny (-0,4 mld zł, kilkanaście procent aktywów). Według danych z 18 TFI najwyższą skalę odpływów odnotowały Santander TFI (-4,1 mld zł), PKO TFI (-3,3 mld zł), Investors TFI (-1,4 mld zł)" - podaje raport.

bDZhzRxp

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bDZhzRxK
banki
fundusze
KOMENTARZE
(77)
otus
rok temu
Wpuście tam Tuska to nie znajdziecie już kasy nigdy w życiu.
Taz2001
rok temu
Niedługo i Banki nie będą mieli pieniędzy, ja bym zabrałem cała gotówką z rachunku.. Bo bardzo źle wygląda
qaqa
rok temu
Amundimnie okradło!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
bDZhzRxL
wm
rok temu
gdyby rudy folksdojcz rządził dalej to bylibyśmy już kolonią Merkeli , a o długach strach mówić
zwierz
rok temu
A ile wyparowało z OFE? 1/3? 50 miliardów? To się PiS nie nachapie...
...
Następna strona