Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|

Nastał złoty czas dla banków. W trzy miesiące wzrost o 25 proc.

44
Podziel się:

- Pierwszy kwartał pod względem wyników był dla banków bardzo dobry, wyższe przychody powinny z nawiązką skompensować wyższe koszty na BFG i koszty operacyjne. Ubiegłoroczne podwyżki stóp procentowych powinny być już prawie w całości widoczne w wyniku odsetkowym banków, który w porównaniu do IV kwartału 2021 roku wzrośnie o około 25 proc. - ocenia analityk Ipopema Securities Marta Czajkowska-Bałdyga.

Nastał złoty czas dla banków. W trzy miesiące wzrost o 25 proc.
Banki w Polsce mają teraz świetny czas. (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

"- Spodziewam się, że wynik odsetkowy sektora bankowego wzrośnie w I kwartale w ujęciu kwartał do kwartału o około 25 proc. Część banków pokaże pewnie niższą dynamikę, dotyczyć to będzie pewnie BNP Paribas Bank Polska oraz Alior Banku. Wyższą dynamikę zanotować może natomiast Santander Bank Polska oraz PKO BP, który w IV kwartale pokazało nieco gorszą dynamikę niż sektor, więc w tym kwartale wynik ten powinien mocniej odbić - powiedziała Czajkowska-Bałdyga.

- Ubiegłoroczne podwyżki stóp procentowych powinny być już w większości widoczne w wyniku odsetkowym banków. Są banki, których duża część portfela kredytowego opiera się na 6M WIBOR-ze, tu wpływ ubiegłorocznych podwyżek stóp może być w I kwartale nieco mniejszy i opóźniony - dodała.

Bankowe żniwa przez wzrost stóp procentowych

Między październikiem a grudniem 2021 r. Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła referencyjną stopę procentową łącznie o 165 pkt. bazowych, do 1,75 proc. Pierwsze miesiące 2022 roku przyniosły kolejne podwyżki stóp - w samym kwietniu RPP podwyższyła stopę referencyjną o 100 pkt. bazowych do 4,50 proc. To najwyższy poziom stóp od końca 2012 r.

Od października 2021 r. RPP podniosła stopy łącznie o 440 pb.

Zdaniem analityczki dotychczasowe podwyżki stóp nie odbiją się na jakości portfela kredytowego banków.

Wysokie stopy zaszkodzą bankom, bo Polacy przestaną spłacać kredyty?

- Sytuacja makroekonomiczna była dobra, nie było niepokojących sygnałów z rynku pracy więc myślę, że na razie nie trzeba się martwić o jakość portfela kredytowego banków - powiedziała Czajkowska-Bałdyga.

- Koszty ryzyka banków powinny być bardzo dobre. Niektóre banki pewnie zaczną z wyprzedzeniem antycypować pogorszenie się wskaźników makroekonomicznych, ale też część banków zdecyduje się na zmniejszenie zawiązanych wcześniej z nawiązką rezerw na niektóre portfele. Działania te mogą się wzajemnie kompensować - dodała.

Jej zdaniem początek 2022 roku przyniesie zawiązanie kolejnych rezerw na portfel kredytów w CHF, jednak powinny być one niższe niż w IV kwartale 2021 roku.

- Po wynikach za IV kwartał przedstawiciele banków oceniali, że portfel kredytów CHF jest dosyć dobrze wyrezerwowany i w kolejnych kwartałach takie rezerwy będą się pojawiać, ale raczej w mniejszej skali. Zakładam więc, że pierwszy kwartał będzie pod tym względem spokojniejszy – rezerwy na CHF pewnie się pojawią, ale nie w takiej skali, jak w IV kwartale 2021 roku - powiedziała Czajkowska-Bałdyga.

Wpłata na Fundusz Gwarancyjny

W I kwartale banki sezonowo obciążone są wyższymi kosztami składek na BFG.

- To na pewno będzie miało wpływ na poziom kosztów banków. Pierwszy kwartał będzie dobrym kwartałem pod względem przychodowym i wyższe przychody powinny z nawiązką skompensować wyższe koszty na BFG i wyższe koszty operacyjne - powiedziała Czajkowska-Bałdyga.

- Mocny wynik odsetkowy będzie wspierać wyniki giełdowych banków w I kwartale. Zapowiada się, że wynikowo będzie to dla banków bardzo dobry kwartał - dodała.

W lutym Rada Bankowego Funduszu Gwarancyjnego ustaliła łączny poziom składek banków na BFG w 2022 r. na poziomie 3,7 mld zł wobec 2,2 mld zł, co oznacza wzrost o 66 proc. w ujęciu rok do roku.

Według danych NBP zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-luty 2022 roku wyniósł 4,12 mld zł, co oznacza wzrost rok do roku o 97,4 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
broker
10 miesięcy temu
Bez wzgledu jak wysoki jest PROCENT KREDYTU to Bank ma dochod jedynie 2.45% a reszte zabiera Rzad poprzez Urzad Skarbowy. Dla Bankow jest wszystko jedno jak wysoki jest PROCENT jedynie warunki udzielania kredytow sie zmieniaja jako ze przy wysokim procencie jest mniej klientow ktorzy moga zaciagnac kredyt.
b5t3
10 miesięcy temu
z innej beczki. NA tej samej głównej stronie jest tekst o "podłych" Pisiorach, które w Sejmie odrzuciły natychmiastowy zakaz sprowadzania gazu z Rosji oraz tekst o tym, że nagły zakaz sprowadzania rosyjskiego gazu do Niemiec skutkowałby duża recesją dla niemieckiej gospodarski, w którym autor oczywiście popiera stanowisko Niemiec by takiego nagłego zakazu nie wprowadzać. Czy tu trzeba coś więcej komentować?!?!?
sdvv
10 miesięcy temu
Rządzący i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Inflacja prawie 11%, lokaty na 2%. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
Hahahahaha
10 miesięcy temu
Zdzierają z ludzi dwa razy wiecej i próbują wmówić że źle na tym wyjdą hahaha
Adolf
10 miesięcy temu
Goje nie kumaja: domy nasze, ulice wasze.
...
Następna strona