Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Będzie kolejny "prezent" od rządu? "Niczego nie wykluczam"

264
Podziel się:

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym portalowi interia.pl nie wykluczył przedłużenia wakacji kredytowych. - Jeżeli inflacja będzie ponownie mocna, uderzy w zdolność do spłaty kredytów, to zareagujemy - wskazał szef rządu. Jak jednak zaznaczył, na ten moment rząd nie ma tego w planie.

Będzie kolejny "prezent" od rządu? "Niczego nie wykluczam"
Premier pytany, czy spodziewa się obniżki stóp procentowych w tym roku, odpowiedział, że jest to "możliwe, a nawet prawdopodobne" (Adobe Stock, GETTY, Mateusz Włodarczyk, Rochu_2008)

W opublikowanym w piątek wywiadzie na portalu interia.pl premier został zapytany o ewentualne przedłużenie wakacji kredytowych.

Niczego nie wykluczam. Jeżeli inflacja będzie ponownie mocna, uderzy w zdolność do spłaty kredytów, to zareagujemy - powiedział Mateusz Morawiecki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Morawiecki podzielił się majątkiem. Kąśliwy głos z rządu

Przedłużenie wakacji kredytowych. Premier wskazał warunki

Jak dodał, "nie ma w tym momencie planów, by przedłużać wakacje kredytowe". - Jesteśmy dziś w drugim roku obowiązywania programu, dopiero teraz widzimy jego wpływ na ludzi, na kredytobiorców, na całą akcję kredytową i na tzw. poziom kredytów trudnych. Zobaczymy, jak będą kształtowały się stopy proc. w przyszłym roku, bo od tego zależy i kondycja gospodarstw domowych, i zdolność do zaciągania kredytów - powiedział Mateusz Morawiecki.

Pytany, czy spodziewa się obniżki stóp procentowych w tym roku, odparł: - Myślę, że jest to możliwe, a nawet prawdopodobne.

- Co do zasady nie mówimy "nie" i nie mówimy też w jakim kształcie mogłoby to rozwiązanie funkcjonować w roku 2024 - w takich słowach na pytanie o przedłużenie wakacji kredytowych odpowiedział z kolei wiceminister finansów Artur Soboń. Jak wskazał w programie "Tłit" Wirtualnej Polski, rząd będzie podejmować decyzję w połowie roku.

Przypomnijmy: z wakacji kredytowych w 2023 r. mogą skorzystać kredytobiorcy posiadający kredyt hipoteczny w złotych, zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe. Możliwe jest zawieszenie jednej raty w kwartale. O tym, że możliwe jest przedłużenie obowiązywania wakacji kredytowych jako pierwszy poinformował money.pl.

Premier zapewnia: finanse publiczne są zdrowe

Szef rządu pytany, jak widzi odbicie gospodarcze, odparł, że od drugiej połowy tego roku. - W przypadku Polski tak, widzę szansę na V-kształtne, mocne odbicie, ponieważ mamy silne fundamenty: dług publiczny w relacji do PKB spada, finanse publiczne są zdrowe, deficyt budżetowy nie jest wysoki, wiele firm uratowanych przed bankructwem - wymienił Morawiecki.

Mateusz Morawiecki zapewnił również w wywiadzie, że rząd już dzisiaj przygotowuje się do przyszłej zimy. - Zgromadziliśmy duże zapasy węgla - dodał. Zdaniem premiera ten rok to rok potencjalnie wielu zmienności.

Jeśli będzie odbicie gospodarcze, to wtedy popyt na surowce wzrośnie, co przełoży się na wyższą inflację. Ceny węgla są dwa razy niższe niż były jeszcze cztery miesiące temu i ciągle spadają. W tym momencie można kupić tonę po 150-160 dolarów, a to jest impuls dezinflacyjny. Podobnie z gazem. Mieliśmy ponad 340 euro za MWh, a dziś jest wielokrotnie taniej. Jednak inne surowce, jak np. miedź, mogą dalej drożeć. Zwłaszcza w przypadku mocnego odbicia w Chinach. Tąpnięcie inflacyjne może być bardzo szybkie, ale równie dobrze - może być o wiele wolniejsze niż pokazują prognozy. I od tego uzależniamy nasze kolejne działania. Także związane z wakacjami kredytowymi - tłumaczy Morawiecki.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(264)
Polak abc
2 miesiące temu
panie Ziobro ,Kaczyński, kim wy jesteście ?- wielmożny pan Morawiecki rozdaje kasę jak swoją, bankowcu od siedmiu boleści to z moich podatków także, opiekuję się zoną niezdolną do samodzielnej egzystencji po rozległym udarze niedokrwiennym po obumarciu lewej półkuli mózgu, całkowita afazja, niedowład połowiczny, i inne zaburzenia, dzieciak kilkuletni logiczniej reaguje od niej , mija około pięć lat od udaru, ma 61 lat jest już emerytką, ale nagle Twój ZUS w sierpniu 2022 r Konin oraz wrzesień 2022 r odwołanie Poznań- premierze wszystkich Polaków - Konin i Poznań ZAOCZNIE stwierdził ze jest zdrowa i zdolna do samodzielnej egzystencji i zabrał jej dodatek250 zł miesięcznie a ty miliony rozdajesz bankowcu za nic, ja nie odpuszczam sprawa jest w sądzie, ale najśmieszniejsze jest to ze nikt w w królestwie ZUS u za to nie odpowiada nikogo nie mogę oskarżyć nawet jak wygram sprawę, po skończeniu tego cyrku opublikuje dane lekarzy którzy brali udział w tym cyrku jako orzecznicy ZUS- i zgłoszę was ze wykonujecie zawód lekarza z zerową wiedzą wiec panie Ziobro, Kaczyński ,Morawiecki podarujcie mi kilka tysięcy na to żebym mógł wynająć europejskich prawników i oskarżyć was w Europejskim Trybunale Praw Człowieka za za to co wyczynia podległy tobie premierze wszystkich Polaków ZUS i lekarze orzecznicy z zerową wiedzą ,mieszkam w Turku wielkopolska jakbyście chcieli mnie poszukać i dać mi te pieniądze, żebym przedstawił to bezprawie w odpowiednim Trybunale Praw Człowieka czekam .czekam CZEKAM .pan Kaczyński pociąga za sznurki , pan Ziobro jest ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym a bezkarność lekarzy orzeczników w ZUS-ie to jego działka od 7 lat, a premier aktualnie Morawiecki jest jego przełożonym także od 7 lat, Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest organem państwowym wiec premier, minister sprawiedliwości i prokurator generalny jeśli nie reagują to ponoszą odpowiedzialność za przestępcze działania tego organu, -a może to po prostu chrześcijański system wartości tego rządu ?
Evi
2 miesiące temu
Mogę też zostać premierem, jak ktoś będzie mnie pytać odpowiem: może, prawdopodobnie, nie wykluczam, być może. Po tym artyluke wiadomo, że nic niewiadomo.
ZK590
2 miesiące temu
Rząd jednym funduje wakacje kredytowe a innym 23% VAT do ceny netto wyższej o 100% .
ZK590
2 miesiące temu
Do tej ferajny potrzebujących+, uprzywilejowanych, biednej, umęczonej budżetówki dołączyli zdziwieni dłużnicy.
klapa totalna
2 miesiące temu
pierw narobił bałaganu a teraz będzie uzdrawiał .Jak by miał honor to nie trzymał by się stołka .
...
Następna strona