Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Odłączenie Gazprombanku od SWIFT? Polska i kraje bałtyckie domaga się nowych sankcji

Podziel się:

Polska i kraje bałtyckie zaproponowały w ramach nowego pakietu sankcji odłączenie Gazprombanku od systemu SWIFT lub przynajmniej zamrożenie jego aktywów - donosi EuObserver. Poza tym domagają się zakazu importu skroplonego gazu LNG i aluminium z Rosji.

Odłączenie Gazprombanku od SWIFT? Polska i kraje bałtyckie domaga się nowych sankcji
Gazprombank (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

Obsługujący wszystkie międzynarodowe płatności za rosyjski gaz Gazprombank jest trzecim co do wielkości bankiem w Rosji. Jak donosi EuObserver Polska i kraje bałtyckie we wspólnym liście do Komisji Europejskiej domagają się w ramach nowego pakietu sankcji odłączenia Gazprombanku od systemu SWIFT lub przynajmniej zamrożenie jego aktywów.

Uderzenie w system bankowy i ocięcie części rosyjskich banków od SWIFT było jednym z pierwszych sankcji nałożonych przez Europę. SWIFT, czyli Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej, to jedna z najważniejszych instytucji finansowych na świecie.

Za jej pośrednictwem realizowanych jest blisko 14 mln operacji każdego dnia. Bank, który nie ma dostępu do sieci SWIFT, jest praktycznie pozbawiony znaczenia na światowych rynkach.

Jak pisaliśmy w money.pl, Rosja wykorzystywała fakt, że kraje UE poprzez Gazprombank rozliczały się za dostawy gazu, przez co objęcie sankcjami tej instytucji nie była możliwa.

Biorąc pod uwagę rolę banku w planach defraudacji publicznych pieniędzy rosyjskiego establishmentu oraz wykorzystywanie go przez Kreml do realizacji interesów politycznych, odłączenie Gazprombanku od SWIFT ma nadrzędne i symboliczne znaczenie" – oświadczyły Polska i kraje bałtyckie we wspólnym oświadczeniu.

Poza uderzeniem w Gazprombank domagają się zakazu importu skroplonego gazu LNG i aluminium z Rosji, zakaz eksportu diamentów do Belgi oraz ograniczenie dostaw rurociągiem Przyjaźń, przez który rosyjska ropa trafia do Czech, Niemiec, Węgier i Słowacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl