Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|

Piotr Patkowski usłyszał to prosto w twarz. "To jest nie fair"

191
Podziel się:

Wiceminister finansów Piotr Patkowski wystąpił na Forum Bankowym, podczas którego mówił o tym, co udało się wspólnie z sektorem bankowym osiągnąć w 2022 r. Po jego wystąpieniu głos zabrał Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. - To nie jest fair - przekonywał.

Piotr Patkowski usłyszał to prosto w twarz. "To jest nie fair"
Piotr Patkowski mówił o tym, co udało się osiągnąć w sektorze bankowym w 2022 r. Przed sektorem jest dużo wyzwań (Licencjodawca, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Piotr Patkowski, wiceminister finansów, dużo mówił podczas Forum Bankowego o tym, co udało się osiągnąć wraz z sektorem bankowym w 2022 r. Wymienił ustawę o wakacjach kredytowych czy prace nad nowym wskaźnikiem WIRON. Wskazał także wyzwania dla banków na 2023 r.

Piotr Patkowski, wiceminister finansów o sektorze bankowym

- W 2023 r. wraz z instytucjami sieci bezpieczeństwa chciałbym zająć się kwestią odpowiadania na zarzuty dotyczące reprezentatywności WIBOR-u. Wydaje się, że to jest największe ryzyko, przed którym stoi sektor bankowy w najbliższym czasie - powiedział podczas Forum Bankowego Patkowski.

Wszyscy powinniśmy podejść do tego problemu i wyjaśniać kwestie związane z WIBOR-em, a także prawne aspekty z tym związane, co - mam nadzieję - przekona społeczeństwo i przekona w przyszłości orzekające w tym zakresie sądy - dodał.

Poprosił także banki o poprawienie komunikacji ze społeczeństwem. - Nie tylko dobra współpraca, ale także niezwykle ważna jest dobra komunikacja sektora bankowego ze społeczeństwem. Bo to wciąż szwankuje. Chodzi o to, żeby tę komunikacje uprościć - przekonywał.

Banki krytykowane przez władze

Po jego wystąpieniu Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, zapowiadając kolejnego gościa, odniósł się do słów wiceministra.

- To jest nie fair. Banki się atakowało przez instytucje publiczne z jednej strony, choć z drugiej strony wprowadzaliśmy wakacje kredytowe - powiedział, nawiązując do słów wielu osób publicznych z poprzedniego roku, w tym premiera Mateusza Morawieckiego, którzy krytykowali sektor.

- Różnica w oprocentowaniu lokat i kredytów nie powinna być tak duża - mówił w kwietniu w Polsat News szef rządu. - Nie czekajcie dłużej, ponieważ jest to nadmierny zysk, który pojawia się w waszych portfelach, niesprawiedliwy zysk - stwierdził z kolei na kongresie w Katowicach.

"Lichwą" nazwał banki z kolei w lipcu Marek Suski. Wiceszef klubu Prawo i Sprawiedliwość oceniał, że "banki mają wielką nadpłynność". Wskazywał, że banki zarabiają obecnie na wysokim oprocentowaniu kredytów hipotecznych, które jest wyższe niż oprocentowanie lokat. - Dzisiaj oprocentowanie niektórych kredytów można porównać do lichwy, a z lichwą można walczyć - zaznaczył polityk. - To jest proceder, który jest negatywny - dodawał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(191)
Marks
5 miesięcy temu
Mam nadzieje na koniec dofinansowania dzieciakow co braly kredyty walutowe i nie czytaly umow, bo juz pily a konto tych kredytow.
Mars
6 miesięcy temu
Oboje jak z KOSMOSU !!!! Ha, haha..................ha !
ciekawostka
6 miesięcy temu
A mamusia wie o tym.
TEZ DO ROZLIC...
6 miesięcy temu
Kogoś z ikrą A nie kolesia Morawieckiego
loko
6 miesięcy temu
nie lubię Pisiorów, ale to co banki odwalają w Polsce to jest jawne dym....e ludzi.
...
Następna strona