Notowania

Podkomisja przyjęła projekt prezydenta ws. pomocy frankowiczom. Innymi się nie zajęła

Część frankowiczów może z nadzieją patrzeć na prace Sejmu - specjalna podkomisja przyjęła prezydencki projekt ustawy o pomocy kredytobiorcom w trudnej sytuacji. Projekt obejmuje także osoby zadłużone w złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Tadeusz Cymański w trakcie posiedzenia podkomisji, na której przyjęto prezydencki projekt (Fot: Radek Pietruszka)

Po przyjęciu projektu ustawy wraz z 23 poprawkami zgłoszonymi przez przewodniczącego podkomisji Tadeusza Cymańskiego trafi ona pod obrady Sejmu. Dokument złożony w Sejmie jeszcze w sierpniu 2017 r. zakłada zmniejszenie wymogów ograniczających otrzymanie pieniędzy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz zezwala na skorzystanie z pomocy także osobom zadłużonym w złotówkach.

Projekt podnosi dwukrotnie minimalny próg dochodów pozwalających na korzystanie z pomocy, zwiększa z 18 do 36 okres trwania dopłat do rat kredytów oraz ich wysokości z 1500 do 2000 zł, a także obniża z 60 do 50 proc. relację kosztu kredytu do dochodów gospodarstwa domowego. Środki z FWK zwracane mają być przez 12, nie jak dotychczas 8 lat. Prezydent chce także, by pojawiła się możliwość umorzenia części zobowiązań z tytułu otrzymanego wsparcia.

Ekspert: frankowicze nie chcą przewalutować kredytów, bo politycy obiecali lepsze warunki

W projekcie autorstwa głowy państwa wprowadza się także nowy fundudsz - Fundusz Konwersji - przeznaczony dla osób posiadających zobowiązania w walutach obcych. Dokument zachęca także banki do przewalutowywania kredytów - wprowadzono w nim system zwrotu różnic biilansowych między ich wartością przed i po konwersji.

Prezydencki projekt nie zadowala stowarzyszeń frankowiczów, którzy uważają, że nie zmienia on ich sytuacji. Nie podobała im się także decyzja o braku debaty nad innymi projektami wsparcia dla zadłużonych, o czym pisaliśmy na łamach money.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zadłużenie, franki, kredyty
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-01-2019

obPolUmorzenia!!. Maja mieszkania, ktore teraz kosztuja krocie i im sie umorzy kase, bo niby nie wiedzieli co robia. A ci co wiedzieli co robia, maja do … Czytaj całość

24-01-2019

1313Przegrałem wczoraj w kasynie 300 tysięcy, proszę rząd o pomoc.

24-01-2019

FranekNiech Morawiecki odda frankowiczom co na nich zarobił. Około 30 mln za nic

Rozwiń komentarze (17)