Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Szygulski
|

Konta młodzieżowe. Jak założyć i ile kosztują?

0
Podziel się:

Własny rachunek w banku może otworzyć już 13-latek. Najczęściej jego prowadzenie będzie darmowe.

Konta młodzieżowe. Jak założyć i ile kosztują?
(Dwphotos/Dreamstime.com)

Rachunek bankowy może założyć już 13-letnie dziecko. Takie konto przyda mu się np. do płacenia za zakupy w internecie. Dzięki niemu może się też uczyć właściwego planowania wydatków i gromadzenia oszczędności.

Dziecko nie może założyć konta samodzielnie. Potrzebuje do tego zgody rodzica lub opiekuna prawnego. W większości wypadków nie musimy nawet deklarować wpływów na rachunek. Zdarzają się jednak banki, w których regularne zasilanie konta jest wymagane. Zazwyczaj chodzi jednak o niskie sumy, np. 50 zł miesięcznie.

Po co dziecku konto?

Banki zachwalając konta młodzieżowe, podkreślają ich funkcję edukacyjno-wychowawczą. Ich zdaniem nastolatek z własnym kontem szybciej pozna mechanizmy podstawowych operacji finansowych, takich jak: przelewy, wpłaty i wypłaty. Dzięki temu łatwiej mu będzie w przyszłości gospodarować pieniędzmi.

Konto młodzieżowe przyda się też ze względów czysto praktycznych. Nastolatki są bardzo aktywne w internecie. Często korzystają ze sklepów internetowych i portali aukcyjnych. Możliwość robienia przelewów elektronicznych jest tam niemal nieodzowna.

Konto przyda się też nastolatkom, które podejmują już pracę zarobkową. Nawet jeśli jest to tylko zajęcie sezonowe. Poza tym posiadanie karty debetowej, zwolni młodego człowieka z konieczności noszenia przy sobie większej gotówki.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/176/t87216.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/raporty/artykul/sprawdz;czy;bank;dobrze;zabezpiecza;twoje;pieniadze,181,0,612021.html) Sprawdź, czy bank dobrze zabezpiecza twoje pieniądze

Oferta banków

Standardowe konto młodzieżowe jest niczym innym jak odchudzoną wersją rachunku dla dorosłych. Dziecko może wpłacać i wypłacać pieniądze, wykonywać przelewy oraz płacić kartą.

Zazwyczaj dysponuje też internetowym dostępem do rachunku. Nie otrzyma za to karty kredytowej oraz nie może robić debetu lub zaciągać kredytu. Zdarza się za to, że wraz z kontami młodzieżowymi, banki oferują również lokaty.

Ile to kosztuje?

Konta młodzieżowe są tańsze od rachunków dla dorosłych. Często są zwolnione od opłaty za prowadzenie. Nie jest to jednak regułą. Niektóre banki pobierają za to nawet 2 zł miesięcznie.

Dodatkowe koszty mogą się też wiązać z używaniem karty debetowej. W niektórych bankach jest ono bezpłatne. W wielu zależy jednak od tego, czy karta była w ostatnim miesiącu używana. Jeżeli nie, nasze dziecko będzie musiało dopłacić od 1 zł do nawet 5 zł. Warto poszukać konta, w którym przelewy internetowe są bezpłatne. Niektóre banki żądają za to opłaty w wysokości 1-1,5 zł za przelew.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t86752.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/poradniki/artykul/czy;warto;zalozyc;konto;dla;seniora,228,0,587492.html) Czy warto założyć konto dla seniora?

Nie liczmy na bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów. Takie bonusy są zarezerwowane dla dorosłych. Dziecko musi zadowolić się darmowym korzystaniem z sieci macierzystego banku.

Wybór oferty odpowiedniej dla naszego dziecka ułatwią nam porównywarki internetowe, gdzie bez problemu zestawimy ze sobą poszczególne parametry kont.

Bezpieczeństwo

Pod względem bezpieczeństwa konto młodzieżowe nie różnią się od rachunków dla dorosłych. Jeśli jednak obawiamy się, że nasze dziecko może zgubić kartę, lub dane dostępowe do konta, mamy możliwość ubezpieczenia rachunku od nieuprawnionych transakcji.

Zgodnie z prawem banki ponoszą ich koszt dopiero od sumy przekraczającej 150 euro. Jeśli wykupimy polisę, dostaniemy zwrot także przy niższych sumach, choć jednocześnie wzrosną o kilka złotych miesięczne koszty prowadzenia konta. Nie każdy bank oferuje jednak takie ubezpieczenie.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t80052.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/sondaz;na;urlopie;zdecydowanie;wolimy;gotowke;od;karty,154,0,633242.html) Na urlopie zdecydowanie wolimy gotówkę od karty

Co ma z tego bank?

Dla banku konto młodzieżowe jest nie tyle źródłem dochodu, co inwestycją na przyszłość. Nie zarobi przecież na darmowym prowadzeniu konta, a tym bardziej na kliencie dysponującym dosyć szczupłymi środkami finansowymi. Liczy jednak na to, że nastolatki zostaną kiedyś automatycznie jego dorosłymi klientami. Nie ma bowiem żadnego problemu, by konto młodzieżowe przekształcić w rachunek studencki lub w standardowy ROR, dla osoby dysponującej już własnymi dochodami.

ZOBACZ TAKŻE:

konta
ekspert
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)