Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Przelewy zagraniczne. Zobacz, ile mogą kosztować

1
Podziel się:

Nawet 200 złotych prowizji dla banku za złożenie dyspozycji przelewu? To możliwe, jeśli wysyłasz pieniądze za granicę. Koszty da się zdecydowanie ograniczyć, szczególnie gdy bank odbiorcy jest w innym kraju Unii Europejskiej. Ile zapłacisz za przelew zagraniczny? Wyjaśniamy.

Przelewy zagraniczne. Zobacz, ile mogą kosztować
(PAP/EPA)

Jak wysłać przelew za granicę?

Generalnie wysyłki pieniędzy na zagraniczne konto dokonuje się za pomocą dwóch przelewu typu SWIFT lub SEPA. Można to zrobić zarówno z konta złotówkowego, jak i walutowego (na przykład w euro lub dolarach). Jeśli dyspozycja dotyczy rachunku bankowego prowadzonego w złotych, to przy wyborze odpowiedniej waluty przelewu bank przeliczy kwotę według swojego kursu sprzedaży.

Przelewy SEPA (Single Euro Payment Area) wykonamy wyłącznie w euro na terenie krajów członkowskich UE oraz Wielkiej Brytanii, Andory, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii i Watykanu. Przelew możemy zlecić w walucie polskiej, ale musimy liczyć się z przewalutowaniem przesyłanej kwoty na euro.

Przelewy SWIFT natomiast to usługa dla osób realizujących przelewy zagraniczne. Dzięki nim można dokonać płatności w dowolnej walucie, również do państw spoza Unii Europejskiej. Przelew ten będzie jednak droższy niż SEPA.

Ile zapłacimy za zagraniczny przelew?

Dużo korzystniejszy dla klientów banków jest wybór przelewu typu SEPA (Single Euro Payments Area). Prowizje z tego tytułu są dużo niższe, niż przy tradycyjnym SWIFT i zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi w Unii Europejskiej nie mogą przewyższać opłaty za przelew w walucie krajowej. Wynoszą zazwyczaj około 0-20 zł złotych za każdy przelew. W transakcji nie uczestniczą banki pośredniczące, więc transfer pieniędzy trwa też krócej.

Żeby można było skorzystać z tej formy, trzeba jednak spełnić kilka warunków. Możliwy jest on tylko w euro i musi być wykonany w obrębie krajów Unii oraz Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Monako. Przy składaniu dyspozycji (można to zrobić w placówce, ale również internetowo lub telefonicznie) trzeba podać szczegółowe dane dotyczące banku (tak zwany numer BIC) oraz numeru rachunku (numer IBAN)
odbiorcy.

Koszty muszą być dzielone pomiędzy strony transakcji, trzeba więc wybrać opcję SHA. Jeśli chociaż jeden z powyższych warunków nie zostanie spełniony, to przelew zostanie potraktowany jako SWIFT i nadawca zapłaci dużo wyższą prowizję.

Jeżeli chodzi o przelewy SWIFT, wyróżniają się one znacznie droższą formą płatności. Koszt przelewu może wynosić od 10 zł do aż 250 zł. Nie można również zapomnieć o kosztach przewalutowania oraz prowizji banków.

Co więcej, dokładna wartość prowizji jest znana dopiero po transakcji, zatem zlecający przelew nie wie dokładnie, ile w sumie zapłaci. Kosztami prowizji za przelew SWIFT można się jednak podzielić z tym, kto go otrzymuje. Do wyboru są trzy opcje:

  • OUR - gdy wszystkie koszty pokrywa ten, kto wysyła przelew,
  • SHA - gdy nadawca pokrywa koszty prowizji w swoim banku, a odbiorca - w pozostałych,
  • BEN - gdy wszystkie koszty pokrywa odbiorca przelewu.

W przypadku dwóch ostatnich opcji warto poinformować odbiorcę o ich wyborze, bo po potrąceniu prowizji kwota przelewu może być znacznie mniejsza, niż powinna. To może stanowić problem, szczególnie jeśli w grę wchodzi na przykład opłacenie faktury od kontrahenta. Wybór opcji OUR z kolei jest bardziej klarowny, dlatego wiele banków pobiera z tego tytułu dodatkowe opłaty.

Prowizja za przelew zagraniczny

Kolejnym, a zarazem najbardziej kosztownym etapem, jest obliczenie prowizji. Większość polskich banków stosuje stawki procentowe (na przykład 0,25 procent całkowitej wartości przelewu), jednak często zaznacza również minimalną i maksymalną wysokość prowizji.

Na przykład mBank za przelew zagraniczny SWIFT pobiera 0,35 % kwoty przelewu, ale nie mniej niż 20 złotych i nie więcej niż 200 złotych. Jeśli klient wysyła równowartość 100 tysięcy złotych, to prowizja wyniesie 200 złotych (chociaż 0,35 procent z tej kwoty to 350 złotych). Z kolei z drugiej strony - może się też zdarzyć, że za przelew o wartości 20 złotych prowizja stanowić będzie drugie tyle.

Czas realizacji przelewu za granicę

To kiedy przelew trafi na konto odbiorcy, zależne będzie od wybranej opcji jego realizacji. Standardowo przelew SWIFT przychodzi na konto odbiorcy 3 dni roboczych. Podczas zlecenia przelewu mamy również możliwość określenia jego priorytetu. Przelew pilny, który powoduje, że środki trafiają na konto odbiorcy już następnego dnia roboczego od zlecenia oraz przelew ekspresowy, dzięki któremu pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy kilka sekund po ich wysyłce.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że banki mogą doliczać dodatkowe opłaty za przyspieszenie przelewu.

Nie tylko banki

Są również inne opcje wysłania środków za granicę, z pominięciem banków. Można skorzystać z usług firm specjalizujących się w przekazywaniu pieniędzy (na przykład Revolut, który udostępnia szybkie przelewy SEPA)
, ale i tutaj trzeba liczyć się z prowizją.

Przelewy zagraniczne mają również w swojej ofercie kantory internetowe, które na dodatek mają dużo niższy spread (różnica pomiędzy kursem kupna a sprzedaży), więc przy przewalutowaniu kurs jest korzystniejszy dla klienta.

Jeszcze inną formą jest, popularny szczególnie wśród klientów portalu eBay, PayPal. Posiadacz konta w tym serwisie może nawet uniknąć prowizji, jeśli przesyła pieniądze do członków rodziny. W pozostałych przypadkach wynosi ona około 2-3 procent, w zależności od kraju odbiorcy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
TA
5 miesięcy temu
Artykuł pomocny ale nie do końca, brak rozwinięcia tematu na przykładach np renty z zagranicy, kto co płaci, szczegóły, revolut - porównanie...