Notowania

Konto oszczędnościowe - zysk prawie jak z lokaty

Posiadacze rachunków oszczędnościowych mogą liczyć na zyski przekraczające 7 proc. w skali roku.

Podziel się
Dodaj komentarz

Banki ostro walczą o pieniądze klientów. Kuszą już nie tylko wyższym oprocentowaniem lokat. Na coraz większe zyski mogą liczyć posiadacze kont oszczędnościowych.

Konta oszczędnościowe mają w swojej ofercie praktycznie wszystkie liczące się na polskim rynku banki. Co prawda ani NBP, ani Związek Banków Polskich, nie prowadzą oficjalnych statystyk, ile takich rachunków otworzyli Polacy i jak duże środki na nich zgromadzili. Ale według szacunków ekspertów związanych z branżą bankową, na tego typu kontach trzymamy co najmniej 50 mld złotych.

Czym jest konto oszczędnościowe? To rodzaj hybrydy. Łączy cechy lokaty bankowej i tradycyjnego rachunku. Oprocentowanie - uzależnione od wielkości depozytu, a nie tak jak na lokacie od okresu przez jaki trzymamy pieniądze w banku - jest co prawda trochę niższe niż na lokacie. Ale w zamian zyskujemy swobodny dostęp do zgromadzonych pieniędzy. Możemy wypłacić je z konta oszczędnościowego w dowolnym momencie, nie tracąc nic z odsetek, które zdążyły narosnąć. W podobnej sytuacji posiadacze lokat o odsetkach najczęściej mogą zapomnieć.

*Wojna na procenty trwa *

Podobnie jak w przypadku lokat, także przy kontach oszczędnościowych banki konkurują ze sobą na oprocentowanie. Jego wysokość sięga już 7 procent w skali roku. Tak jest w Dominet Banku i Polbanku. Co ważne, w obu przypadkach oprocentowane są tak wszystkie zgromadzone przez klienta pieniądze.

źródło: Money.pl

- wykres uwzględnia oprocentowanie konta oszczędnościowego oferowane przez bank przy minimalnej, wymaganej wpłacie. Oprócz BGŻ (1000 zł) i Dominet Banku (100 zł) minimalna wpłata wynosi 1 zł
- w banku Citi Handlowy oprocentowanie może wynosić 7,07 proc. przy wpłacie w wysokości 1 zł, ale naliczane jest tylko w miesiącach, w których nie dokonujemy ani jednego przelewu

Lepiej sytuowani i najbardziej oszczędni posiadacze kont mogą liczyć na oprocentowanie które przekracza granicę 7 proc. Tak jest np. w Dominet Banku. Gdy trzymamy na koncie co najmniej 100 tys. zł, _ z _arabiamy 7,3 procent w skali roku. Gdy mamy na rachunku od 500 tys. do 2 mln złotych, oprocentowanie sięga 7,77 procent.

Lukas Bank kusi klientów oprocentowaniem w wysokości 8 proc. **
Jest to jednak oprocentowanie promocyjne, które obowiązuje od 14.10.2008 do 13.01.2009. Promocją objęte są środki wpłacone w tym czasie do wysokości 50 tys. zł.
Później oprocentowanie Rachunku Oszczędzam jest w przedziale od 4,5 do 5,5 procent.W Polbanku oprocentowanie sięga 7,5 procent. Ale by tyle zarobić, trzeba mieć na rachunku oszczędnościowym co najmniej milion złotych.

Uzależnione od stanu konta różnice w oprocentowaniu pojawiają się też w: Lukas Banku, PKO BP i jego internetowym ramieniu Inteligo, BGŻ, ING Banku Śląskim, Toyota Banku.

W Citi Handlowym odsetki w wysokości 7,07 procent są naliczane tylko w miesiącu, w którym nie dokonaliśmy żadnego przelewu i gdy mamy na Koncie SuperOszczędnościowym mniej niż 50 tys. złotych.

W Multibanku różnice w oprocentowaniu dotyczą rachunków oszczędnościowych powiązanych z oferowanymi przez bank tradycyjnymi rachunkami, czyli tzw. ROR-ami.

Trzeba jednak pamiętać, że stopa oprocentowania jest zmienna. Oznacza to, że gdyby Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych, to automatycznie banki mogą obniżyć oprocentowanie na koncie.

*Ile na tym można zarobić? *

Policzyliśmy wysokość odsetek, jakie po trzech miesiącach dostaniemy od banków, gdy przez cały ten czas będziemy trzymać na rachunku 10 tys. złotych.

| ILE ZAROBIMY NA KONTACH OSZCZĘDNOŚCIOWYCH PRZEZ TRZY MIESIĄCE? (stan konta - 10 tys. zł) |
| --- |

Bank Konto Oprocentowanie Odsetki brutto Odsetki netto
*Polbank * Konto Samooszczędzające 7,00 proc. 175,83 *142,42 *
*Dominet Bank *(1) (2) Dominujące Konto Oszczędnościowe 7,00 proc. 175,00 *141,75 *
*Bank Pocztowy * Nowe Konto Oszczędnościowe 6,00 proc. 150,61 *121,99 *
Toyota Bank(2) Konto Oszczędnościowe 6,00 proc. 150,61 *121,99 *
*Deutsche Bank PBC * db Konto Oszczędnościowe 5,77 proc. 144,81 *117,30 *
mBank eMax plus 5,75 proc. 144,31 *116,89 *
*Multibank * MultiMax 5,65 proc. 141,79 *114,85 *
*BZ WBK * Konto Oszczędnościowe 5,50 proc. 138,01 *111,79 *
Volkswagen Bank Direct Plus Konto 5,25 proc. 131,72 *106,69 *
Citi Handlowy Konto Oszczędnościowe 5,05 proc. 126,68 *102,61 *
ING Bank Śląski Otwarte Konto Oszczędnościowe 5,00 proc. 125,42 *101,59 *
PKO BP Mocne Konto Oszczędnościowe 5,00 proc. 125,42 *101,59 *
*Inteligo *(2) Rachunek Oszczędnościowy 4,80 proc. 120,39 *97,52 *
*BGŻ *(1) Konto Lokacyjne Eskalacja 4,50 proc. 112,50 91,13
Lukas Bank (1) (2) Rachunek Oszczędzam 4,50 proc. 112,50 91,13

Źródło: Money.pl

1) w BGŻ, Dominet Banku i Lukas Banku - odsetki naliczane są co kwartał, w pozostałych bankach kapitalizacja jest miesięczna
2) w Toyota Banku, Dominet Banku, Inteligo i Lukas Banku wymagane jest posiadanie ROR-u

*Przelewy - kaganiec na pieniądze *

Banki, w których trzeba mieć ROR, by założyć konto oszczędnościowe: Inteligo, Dominet Bank, Lukas Bank, Toyota Bank.Banki nie pobierają żadnych opłat za założenie i prowadzenie konta. Tylko w Citi Handlowym właściciele rachunku SuperOszczędnościowego muszą płacić 29,99 zł miesięcznie, jeżeli na ich ROR w tym samym banku nie wpływa co miesiąc przynajmniej 1,5 tys. zł wynagrodzenia.

Jednak by zniechęcić klientów do zbyt swobodnego operowania zgromadzoną gotówką, banki pobierają opłaty za przelewy dokonywane z konta.

Sprawdziliśmy, ile trzeba zapłacić za operacje dokonywane za pośrednictwem internetu. Generalna zasada jest taka, że jeden przelew w miesiącu jest darmowy. Jednak i od niej są wyjątki.

Pod względem kosztów przelewów najatrakcyjniej wygląda oferta Volkswagen Bank Direct, gdzie wszystkie przelewy w sieci są darmowe. Podobnie jest w Multibanku z zastrzeżeniem, że dotyczy to jedynie rachunków oferowanych posiadaczom ROR-ów. W przypadku konta Multimax - gdzie ROR-u mieć nie trzeba - darmowy jest tylko jeden przelew.

W Deutsche Banku darmowe są nawet dwa pierwsze przelewy, ale tylko na rachunki w tym samym banku. Pierwszy przelew na rachunek zewnętrzny kosztuje 6 zł. W Polbanku darmowe są wszystkie przelewy na rachunki w tym samym banku. Ale każdy przelew na rachunek zewnętrzny kosztuje 4 zł. Z kolei w PKO BP już za pierwszy przelew trzeba zapłacić 9,99 zł.

Za kolejne przelewy dokonywane w tym samym w miesiącu banki pobierają opłaty w wysokości od 4 do 10 zł. To skłania do wstrzemięźliwości. Jeżeli mamy 10 tys. złotych na koncie oprocentowanym w wysokości 6 procent, pięć przelewów w miesiącu może pochłonąć praktycznie całość odsetek. Przy mniejszych kwotach nawet dwie dodatkowe opłaty mogą pożreć nasz zysk.

Opłaty za przelewy na rachunek w tym samym banku często są niższe od tych na konta w innych bankach. Bank chcą w ten sposób zachęcić klientów do przenoszenia ROR-ów do tego samego banku, w którym mamy konto oszczędnościowe.

Bank Konto Koszt pierwszego przelewu w miesiącu (internet) Koszt kolejnego przelewu w miesiącu (internet) Czy wymagane jest posiadanie ROR-u?
*Polbank * Konto Samo oszczędzające 0 zł (przelew na rachunek wewnętrzny), 4 zł (przelew na rachunek zewnętrzny) 0 zł (przelew na rachunek wewnętrzny), 4 zł (przelew na rachunek zewnętrzny) NIE
*Dominet Bank * Dominujące Konto Oszczędnościowe 0 zł 0,5 proc. wypłacanej kwoty, min. 6 zł TAK
*Bank Pocztowy * Nowe Konto Oszczędnościowe 0 zł 5 zł NIE
*Toyota Bank * Konto Oszczędnościowe 0 zł (jeden przelew przez telefon, jeden przez SMS, jeden przez internet) 9 zł TAK
*Deutsche Bank PBC * db Konto Oszczędnościowe 0 zł (pierwsze dwa przelewy na rachunki wewnętrzne), 6 zł (przelew na rachunek zewnętrzny) 6 zł NIE
*mBank * eMax plus 0 zł 5 zł (na rachunek prowadzony w mBanku), 10 zł (rachunek prowadzony w innym banku krajowym) NIE
*Multibank * MultiMax 0 zł 5 zł (na rachunek wewnętrzny), 10 zł (na rachunek zewnętrzny) NIE
*BZ WBK * Konto Oszczędnościowe 0 zł 5 zł (na rachunki prowadzone w BZWBK), 8 zł (na inne rachunki krajowe) NIE
*Volkswagen Bank Direct * Plus Konto 0 zł 0 zł NIE
*Citi Handlowy * Konto Oszczędnościowe 0 zł 7,99 zł NIE
*ING Bank Śląski * Otwarte Konto Oszczędnościowe 0 zł 6 zł (dla klientów posiadających ROR w banku), 10 zł (dla pozostałych klientów) NIE
*PKO BP * Mocne Konto Oszczędnościowe 9,99 zł 9,99 zł NIE
*Inteligo * Rachunek Oszczędnościowy 0 zł 0,4 proc. wypłacanej kwoty, min. 9,99 zł TAK
*BGŻ * Konto Lokacyjne Eskalacja 0 zł (przelew można zdefiniować tylko w oddziale, bez założonego ROR-u w banku) 10 zł ( bez założonego ROR-u w banku przelew można zdefiniować tylko w oddziale) NIE
*Lukas Bank * Rachunek Oszczędzam 0 zł (przelew można zrobić tylko na ROR w tym banku) 10 zł (przelew można zrobić tylko na ROR w tym banku) TAK

Źródło: Money.pl

  |
* **ZOBACZ TAKŻE: **
* **[ Zobacz zestawienie ofert kont oszczędnościowych w direct.Money. pl ]( http://direct.money.pl/kontaoszczednosciowe/ )**
* [ **Zobacz porównanie ofert ** ]( http://direct.money.pl/kontaoszczednosciowe/porownanie-kont-oszczednosciowych/1/ ) **kont oszczędnościowych w direct.Money. pl**
* **[ Co podczas kryzysu zrobić z lokatami, kredytami i funduszami? ]( http://www.money.pl/gielda/poradniki/artykul/co;podczas;kryzysu;zrobic;z;funduszami;lokatami;i;kredytami,34,0,375586.html ) **
Tagi: konto oszczędnościowe, giełda, wiadomości, gospodarka, raport, porady, raporty bankowe, kryzys, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz