Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Masz kredyt? Zobacz, ile kosztują cię drogie waluty. strona 2 z 2

Masz kredyt? Zobacz, ile kosztują cię drogie waluty

Fot. Forca/Dreamstime

Kredyty w euro również podrożały W tym samym czasie, gdy złoty osłabiał się wobec franka szwajcarskiego, umocniło się również euro. Nie pozostało to bez wpływu na posiadaczy kredytów denominowanych w tej walucie, choć w tym przypadku skala zjawiska jest mniejsza.

- W 2008 roku kredyty w euro były praktycznie nieznane. Królował frank szwajcarski i ktokolwiek decydował się na kredyt walutowy, wybierał właśnie franka - przypomina Marcin Krasoń. - Sytuacja zmieniła się dopiero w 2009, gdy banki zaczęły promować kredyty w euro. Dzisiaj około sześć procent klientów ma zobowiązania w euro - dodaje.

W połowie 2009 roku rata nowego kredytu w euro była mniej więcej równa racie zobowiązania zaciągniętego w złotych, zarówno w przypadku zobowiązań z wkładem własnym jak i bez niego. I dzisiaj ich poziom jest praktycznie taki sam jak w momencie ich zaciągania. Na korzyść klientów działały za to obniżki stóp procentowych w strefie euro, które wpłynęły na spadek wysokości rat kredytów w euro od drugiej połowy 2009 roku.

Źródło: Money.pl na podstawie danych Open Finance.
* Wartość nieruchomości 300 tysięcy złotych. W pierwszym przypadku wkład własny
wynosi 60 tysięcy złotych. W drugim kredyt jest równy 100 procent wartości nieruchomości.

I chociaż złoty osłabił się w tym czasie wobec euro, to posiadacze kredytów na razie nie odczuwają znaczącego wzrostu comiesięcznych zobowiązań. Nieznacznie zmieniła się również wartość samego zadłużenia. W przypadku kredytu na 300 tysięcy złotych na 100 procent wartości nieruchomości, zaciągniętego w połowie 2009 roku, można mówić o wzroście kwoty zadłużenia co najwyżej o 3-4 tysiące złotych.

Wyższa wartość kredytu to droższe ubezpieczenie

Z dodatkowymi kosztami muszą liczyć się osoby, które wzięły kredyty w walucie obcej bez wkładu własnego lub też gdy był on niski, np. 10 procent. Wówczas banki wymagają bowiem dodatkowego ubezpieczenia kredytu.

Kalkulator walutowy
Kwota:
Przelicz z:
Przelicz na:
Data:
Jak podaje Open Finance, było ono najczęściej liczone od kwoty przewyższającej 80 procent wartości nieruchomości i wynosiło 3-4,5 procenta, średnio 3,75 procenta.

Na przykład osoba, która zaciągnęła kredyt na 90 procent wartości nieruchomości, czyli 270 tysięcy złotych, zapłaciła ubezpieczenie od kwoty 30 tysięcy złotych, czyli 1125 złotych (3,75% z 30 tys.zł). W przypadku kredytu na 100 procent wartości nieruchomości, ubezpieczenie skacze już do 2250 złotych (3,75% z 60 tys.zł), a gdy kredyt był zaciągnięty na 130 procent wartości mieszkania to ubezpieczenie wyniosło już 5625 złotych (3,75% z 150 tys.zł).

Tej kwoty nie trzeba było zwykle płacić z góry i była rozłożona jako dodatkowa część raty np. na cztery lata. Po tym czasie okazuje się jednak, że zadłużenie wcale nie spadło poniżej wymaganego minimalnego poziomu 80 procent wartości nieruchomości, a jeszcze bardziej wzrosło.A to oznacza konieczność ponownej zapłaty ubezpieczenia.

Dla kredytu na 90 procent wartości nieruchomości ubezpieczenie wyniesie tym samym 6450 złotych (3,75% z 172,1 tys.zł), dla kredytu na 100 procent sięgnie już 8160 złotych (3,75% z 217,6 tys.zł), a dla kredytu na 130 procent to już 13 tysięcy złotych (3,75% z 347 tys.zł).

Co dalej z kredytami walutowymiAnalitycy są bardzo ostrożni, jeżeli chodzi o prognozowanie dalszego kursu złotego, a więc tym samym zmian w wielkości zobowiązań hipotecznych. Zdaniem Marka Rogalskiego, analityka z DM BOŚ, najbliższe tygodnie mogą przynieść osłabienie złotego wobec franka w okolice dołka z sierpnia. Wówczas kurs szwajcarskiej waluty przekroczył nawet 4 złote. - Prawdopodobieństwo przebicia tej granicy oceniam jednak jako bardzo małe - mówi Marek Rogalski.

Podkreśla jednak, że najgorszą rzeczą, którą można w tej chwili zrobić, to przewalutować kredyt na złote. Wówczas bowiem kredytobiorca zgodzi się bowiem na poniesienie sporej straty, bo kwota kredytu nie będzie już mogła spaść na wypadek, gdyby złoty się umocnił.

Odwiedź fanpage autora na Facebooku

Czytaj więcej na temat złotego i innych walut
Oni mówią, że euro, frank i dolar stanieją
Euro po 4 złote, frank szwajcarski tańszy o ponad 30 groszy, a amerykańska waluta po blisko 3 złote. Zobacz kiedy.
Tani frank? Zobacz jak możesz go zdobyć
Money.pl sprawdza, jak zadziała ustawa antyspreadowa.
Doradca premiera ujawnia dlaczego kłopoty z frankiem się nie skończą
Prof. Dariusz Filar komentuje nowy pakiet dla Grecji.
  • 1
  • 2
Następna strona
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
hitaczi
89.75.114.* 2011-12-17 11:55
Materializacja jednego ze scenariuszy i nic więcej. No bo chyba nikt nie liczył na to że z kredytem w walucie przez 30 lat będzie tylko różowo? Minie jakiś czas i kredyty walutowe znowu będą się "same spłacać" a ich posiadacze znowu będą się uważać za lepszych niż ci frajerzy co w złotówce wzięli.

A że banki chcą zabezpieczeń? I bardzo dobrze. Ja chcę żeby moja lokata w banku była bezpieczna więc nie ten bank pilnuje kredytów walutowych.
dre
77.254.235.* 2011-12-15 17:33
P******* spłacam kredyt złotówkowy i raty jego rosną, więc mimo wszystko stanowi on większe obciążenie. Kredyty w walutach miały niższe oprocentwanie i dopóki złotóka się umacniała waluciarze zaoszczędzili kupę kasy więc jeżeli teraz te oszczędności musieli by oddać to i tak wyjdą tylko na zero w przeciwieństwie do złotówkowców którzy przepłacają
Aldi luzak
193.24.14.* 2011-12-15 11:19
no i co z tego że dzisiaj rata kredytu we franku jest wyższa o 50 czy 100 zł niż kredytu w złotówkach? przez ostatnie 5 lat jestem kilkadziesiąt tysięcy do przodu!!! co rekompensuje te wszsytkie wyliczenia powyżej. a dla tych kochanych rodaków którzy cieszą się z tego że "frankowcom" jest coraz drożej polecam artykuł http://banki.wp.pl/kat,6598,title,Masz-kredyt-we-franku-Powinienes-sie-cieszyc,wid,13601638,wiadomosc.html?ticaid=1d8fc

ja tego wzrostu raty o 200 czy 300 zł w ogóle nie odczuwam, żyję sobie jak żyłem...na luzie... w lutym nartki, w sierpniu Hiszpania, może zmienię auto..... mój kredyt we franku to najwyraźniej wasz problem :)
Zobacz więcej komentarzy (114)