Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Bartłomiej Dwornik
|

Połowa Polaków to pesymiści: Będzie trudniej spłacać raty

0
Podziel się:

Money.pl zbadał nastroje Polaków. 53 procent z nas uważa, że będzie im się żyło gorzej.

Połowa Polaków to pesymiści: Będzie trudniej spłacać raty
(Sapandr/Dreamstime.com)
bEUkLObp

Money.pl zbadał nastroje Polaków. 53 procent z nas uważa, że będzie im się żyło gorzej. Jeszcze w sierpniu pogorszenia warunków życia spodziewało się 41 procent ankietowanych.

Na zlecenie Money.pl MillwardBrown SMG/KRC powtórzył badanie nastrojów Polaków. Od sierpnia nastroje wyraźnie się pogorszyły. Pesymiści stanowią już ponad połowę ankietowanych. Większe obawy o swoją przyszłość mają przede wszystkim te osoby, które jeszcze dwa miesiące temu były przekonane, że w ciągu roku nic się nie zmieni.

bEUkLObr

źródło: MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie Money.pl

Nastroje zmieniają się wraz z wiekiem. Co czwarta osoba w wieku 18-24 lat uważa, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy ich sytuacja się poprawi. Od sierpnia ludzie młodzi stracili optymizm tylko nieznacznie - z 28 do 27 procent. To jednak jedyna grupa, w której odsetek optymistów i pesymistów jest porównywalny.

Największe obawy mają osoby starsze. Aż dwie trzecie ankietowanych Polaków powyżej sześćdziesiątki jest przekonanych, że najbliższego roku nie zaliczą do korzystnych. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy w tej grupie wiekowej liczba osób zaniepokojonych o swoją przyszłość powiększyła się z 52 do 67 procent.

bEUkLObx

źródło: MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie Money.pl

Pewniej w przyszłość patrzą mężczyźni. 17 procent dorosłych Polaków uważa, że za rok będą mogli powiedzieć: _ żyje mi się lepiej. _Podobnego zdania jest tylko 11 procent Polek. Ponad połowa, bo 55 proc. kobiet spodziewa się, że za dwanaście miesięcy powie zdanie dokładnie odwrotne. Wśród mężczyzn odsetek pesymistów jest nieznacznie mniejszy - 50 procent.

Boimy się o kredyty i raty

Prawie 43 procent uczestników badania deklaruje, że ma zaciągnięty kredyt, pożyczkę lub spłaca raty za zakupy. Prawie dwie trzecie z tych osób, zapytane o to, czy spodziewają się kłopotów ze spłatą swoich zobowiązań odpowiedziało twierdząco. Różnica w porównaniu z sierpniem jest wyraźna. Dwa miesiące temu podobnych problemów spodziewał się co drugi ankietowany.

bEUkLOby

na pytanie odpowiadały tylko te osoby, które deklarowały spłacanie rat
źródło: MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie Money.pl

Obawy te mogą jednak być tylko chwilowe. Wskazuje na to choćby fakt, że liczba osób, które są absolutnie pewne problemów (odpowiedź _ zdecydowanie tak _) od sierpnia nieznacznie zmalała. Dwa miesiące temu odpowiedziało tak dokładnie 20 procent ankietowanych.

Sondaż zrealizowany na zlecenie Money.pl przez MillwardBrown SMG/KRC
w dniach 10.10 - 12.10.2008, na reprezentatywnej grupie 1000 osób

bEUkLObz

|

bEUkLObA
bEUkLObS
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)