Notowania

Rosną zyski mBanku. Mniej pieniędzy z prowizji, ale więcej z odsetek

Zarządzający aktywami o wartości 146 mld zł mBank podsumował wyniki. W ciągu 12 miesięcy zarobił o 225 mln zł więcej niż rok wcześniej. Udało się to mimo niższych dochodów z prowizji i opłat, które raczej nie wzrosną w najbliższym czasie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Kolejny bank odkrył karty.

Kolejne banki publikują raporty finansowe za czwarty kwartał ubiegłego roku. W czwartek wynikami pochwalił się mBank, który wypracował 332,74 mln zł zysku netto. O ponad 20 mln zł więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Bank podał, że łączne dochody całej grupy wyniosły 1 mld 260 mln zł, osiągając najwyższy poziom w historii. Udało się to dzięki wzrostowi wyniku z tytułu odsetek do 923 mln zł (głównie od kredytów i pożyczek) - o 2,3 proc. w skali roku, który z nawiązką zrekompensował spadek wyniku z tytułu opłat i prowizji (o 8,2 proc.) do 219 mln zł.

Jak tłumaczy zarząd, wynik z tytułu prowizji obniżył się m.in. w związku z niższymi prowizjami za pośrednictwo w sprzedaży innych produktów zewnętrznych podmiotów finansowych (m.in. ubezpieczycieli).

Zyski wzrosły m.in. dzięki niższym kosztom działalności i amortyzacji, które zmniejszyły się o 1,7 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału, "Spadek nastąpił głównie za sprawą niższych kosztów rzeczowych, które obniżyły się o 5,7 proc. Było to związane w szczególności ze spadkiem kosztów IT oraz kosztów administracji i obsługi nieruchomości. Koszty pracownicze pozostały stabilne, natomiast amortyzacja wzrosła o 4,2 proc." - czytamy w komunikacie.

Czeka nas rewolucja finansowa w Unii Europejskiej. Banki będą musiały konkurować, nie tylko między sobą

Od października do grudnia bank wycenił utratę wartości kredytów i pożyczek na 170,5 mln zł. To dobry wynik, bo kwartał wcześniej była większa o prawie 15 mln zł. Jednocześnie bank umocnił się pod względem posiadanych aktywów. Na koniec roku szacowano je na prawie 146 mld zł wobec 131 mld zł na koniec 2017 roku.

W całym 2018 roku bank zarobił 1 mld 316,45 mln zł zysku netto. Poprawił więc statystyki o 225 mln zł.

Przy okazji prezentacji wyników bank odniósł się do perspektyw na ten rok. Zakłada m.in. dalszy stopniowy wzrost marży odsetkowej, wynikający ze zmieniającej się struktury portfela kredytowego. Wskazuje też, że brak jest przestrzeni do dalszej redukcji kosztów finansowania.

Odnośnie wyniku prowizyjnego, mBank przewiduje, że zmiany w opłatach będą trudne do wprowadzania "ze względu na dużą konkurencję w sektorze i ograniczenia regulacyjne". To dobre informacje dla klientów.

Dawniej BRE Bank, który zmienił się już jakiś czas temu w mBank, należy do czołówki uniwersalnych banków komercyjnych w Polsce. Jego strategicznym akcjonariuszem jest niemiecki Commerzbank.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: mbank, mbk, banki, wyniki
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-02-2019

SławekTo milo wiedzieć na ile nas narąbali.

08-02-2019

GaBiOdsetki od oszczędności w mBanku wynoszą 0,40%. Niebawem wszyscy się z niego wyniosą.

07-02-2019

warszawiakHarówa u nich straszna kredyty frankowe 100% wyższe przynoszące krocie kosztem sznurów na szyi Polaków .

Rozwiń komentarze (16)