Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO,MWL
|
aktualizacja

RPP zdecydowała. Kolejna obniżka

Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła po październikowym posiedzeniu wszystkie stopy procentowe NBP o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną do 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami ankietowanych ekonomistów.

RPP zdecydowała. Kolejna obniżka
Przewodniczący RPP prof. Adam Glapiński (PAP, Albert Zawada)

Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc. do poziomu:

- stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;

- stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;

- stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;

- stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;

- stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.

Informacja po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniach 3-4 października 2023 r. zostanie opublikowana dziś o godz. 16:00 na stronie internetowej NBP.

RPP podjęła decyzję ws. stóp w październiku

"Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej" - wskazuje Rada w komunikacie. "Uwzględniając dane GUS, można szacować, że we wrześniu ponownie obniżyła się także inflacja bazowa" - dodano.

Informacja po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w dniach 3-4 października 2023 r. zostanie opublikowana dziś o godz. 16:00 na stronie internetowej NBP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: NBP w ogniu krytyki. "Glapiński będzie musiał pożegnać się ze swoim stanowiskiem"

W czwartek 5 października o godz. 15:00 odbędzie się konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego.

W połowie września prezes NBP poinformował PAP Biznes, że po tym dostosowaniu, przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych znacząco zawęziła się, choć nadal będzie się pojawiać wraz z napływającymi danymi.

Od września 2022 r. RPP utrzymywała stopy na najwyższym od ponad 20 lat poziomie (referencyjna 6,75 proc.), po 11 z rzędu podwyżkach łącznie o 665 pb. Było to najszybsze tempo podwyżek stóp w historii RPP.

W trakcie pandemii koronawirusa wiosną 2020 r. RPP ścięła główną stopę do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc. Przed pandemią, do marca 2020 r., przez 5 lat stopa referencyjna utrzymywana była na poziomie 1,50 proc.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP