Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Stopy procentowe mogą być niższe. Choć w NBP są przeciwnicy takiego działania

4
Podziel się:

Nie ma jednomyślności w kwestii stóp procentowych, od których zależy m.in. oprocentowanie kredytów. Większość członków RPP dopuszcza cięcia pod pewnymi warunkami, ale są też zdecydowani przeciwnicy.

Stopy procentowe mogą być niższe. Choć w NBP są przeciwnicy takiego działania
Nie ma jednomyślności w RPP. (money.pl, Rafał Parczewski)

Podczas pierwszego tegorocznego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie zdecydowano się na zmiany stóp procentowych w Polsce. To oznacza brak większych zmian w oprocentowaniu m.in. lokat i kredytów w bankach, choć pod koniec roku były sygnały, że mogłoby dojść do ich obniżenia.

Poznaliśmy teraz przebieg dyskusji na posiedzeniu, które odbyło się 13 stycznia. Większość członków RPP oceniła, że gdyby doszło do wyraźnego pogorszenia koniunktury i jej perspektyw - np. w następstwie ponownego nasilenia się pandemii - uzasadnione mogłoby być dalsze poluzowanie polityki pieniężnej poprzez obniżenie stóp procentowych.

Jednocześnie większość członków rady oceniła, że jeżeli w bieżącym roku następować będzie spodziewane ożywienie aktywności gospodarczej, a dynamika cen będzie zgodna z celem inflacyjnym, to wskazane jest utrzymywanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie także w kolejnych kwartałach.

Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"

Kwestia sygnalizowanych obniżek oprocentowania jest jednak dość kontrowersyjna i wielu ekonomistów podważa sens takiego działania. Wątpliwości mają też niektórzy członkowie RPP.

Z protokołu po styczniowym posiedzeniu wynika, że niektórzy byli zdania, iż gdyby pojawiła się potrzeba dalszego łagodzenia warunków monetarnych, nie byłoby wskazane dalsze obniżanie stóp procentowych. Zamiast tego "należałoby wprowadzić dodatkowe działania nakierowane na wspieranie akcji kredytowej dla podmiotów gospodarczych".

Innym tematem, który w ostatnich tygodniach był szeroko komentowany, to interwencje walutowe. Sprzedając na rynku złotówki, NBP podbił kursy wymiany m.in. euro. Nie jest to standardowa praktyka.

Większość członków RPP oceniła, że "prowadzone od grudnia interwencje na rynku walutowym ograniczyły ryzyko procyklicznego umocnienia złotego i wzmacniają oddziaływanie poluzowania polityki pieniężnej NBP na gospodarkę".

Jest też jednak grupka, która twierdzi, że pozytywny wpływ osłabienia złotego na wzrost aktywności eksportowej może być obecnie mniejszy niż w przeszłości. Są więc wątpliwości co do skuteczności takich działań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Polak
3 lata temu
Czy obniżka w zeszłym roku doprowadziła do boomu gospodarczego.Po co w to dalej brnąć , może zacząć walczyć z inflacją która jest najwyższa w UE i zacząć stypy podnosić.
Romek
3 lata temu
Polityka zerowych lub ujemnych stóp nie jest dobra dla szaraczka , nie każdy ma wiedzę i skłonność do ryzyka , pompuje się nieruchomości metale, grę na Forex i kryptowaluty, następuje erozja dochodu z pracy i tendencja do jechania na kredytach , w pewnym sensie rozleniwia , po pracujesz tyle żeby żyć , a nie żeby jeszcze inwestować ., pompuje się też spekulacje , ogólnie zapasc realnej gospodarki kosztem wirtualnej.
Adam
3 lata temu
Dalsze obniżenie stop nie obniży kredytów. Wprowadzenie ujemnych stóp nie oznacza ze bank mi zapłaci jak wezmę kredyt
oj oj ojjjj -...
3 lata temu
Ble ble ble - gadają gadają.... NBP nie zrobi już nic w kierunku obniżenia stóp bo elektorat pis który ma oszczędności z 500+ zacznie dopłacać do oszczędności - a wtedy będzie FOCH. Aleeee zakusy może są bo jak stopy będą niższe to dług publiczny będzie mniejszy i więcej da się na pasek tvpis - klincz i jak się nie obrócisz słabo...