Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Trzęsienie ziemi w polskim banku. "Miotła" zabrała się za zarząd

209
Podziel się:

Sześciu członków zarządu Banku Pekao S.A. żegna się ze swoimi stanowiskami. Taką decyzję podjęła rada nadzorcza, która jednocześnie ogłosiła konkursy na prezesa i wiceprezesów firmy. W serwisie X dotychczasowy prezes Leszek Skiba podziękował m.in. pracownikom i klientom za cztery lata współpracy.

Trzęsienie ziemi w polskim banku. "Miotła" zabrała się za zarząd
"Miotła" w Banku Pekao S.A. Sześciu członków zarządu wylatuje (money.pl, Rafał Parczewski)

W środę w godzinach wieczornych pojawił się komunikat giełdowy Banku Pekao S.A. Instytucja poinformowała w nim o tym, iż "rada nadzorcza banku w dniu 8 maja 2024 r. podjęła uchwały o odwołaniu z końcem dnia ze składu zarządu banku" sześciu osób:

  • Leszka Skiby (dotychczasowego prezesa),
  • Jarosława Fuchsa,
  • Jerzego Kwiecińskiego,
  • Wojciecha Werochowskiego,
  • Pawła Strączyńskiego,
  • Piotra Zborowskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ostatnie dni nominatów PiS w spółkach. "Rusza fala walnych zgromadzeń"
Rada nadzorcza podziękowała dotychczasowym członkom zarządu za ich wkład w rozwój banku – czytamy w komunikacie.

Konkurs na członków zarządu Pekao

Jednocześnie rada nadzorcza rozpisała też konkursy na prezesa i wiceprezesów Pekao. Postępowanie kwalifikacyjne będzie otwarte.

Można się też już spodziewać, kiedy najpóźniej poznamy następców dotychczasowych władz banku. Nadzór zdecydował się bowiem oddelegować swoich dwóch członków do kierowania pracami firmy. Jak czytamy, w zarządzie zasiądą "na okres do trzech miesięcy z zastrzeżeniem możliwości wcześniejszego zakończenia delegacji"

Oto, kto tymczasowo będzie zarządzał bankiem:

  • Robert Sochacki jako wiceprezes z jednoczesnym powierzeniem kierowania pracami zarządu,
  • Anna Wawrzyńczak-Palynyczak jako wiceprezeska.

Leszek Skiba podziękował

Do swojego odwołania odniósł się już Leszek Skiba. Były już prezes Pekao w serwisie X napisał:

Po ponad czterech latach kończę misję w Pekao. Dziękuję pracownikom banku za współpracę, zaangażowanie i otwartość na wprowadzenie zmian. Dziękuję klientom za lojalność oraz rekordową w ostatnich latach liczbę otwartych rachunków. Szczególne podziękowanie dla poprzedniej rady nadzorczej, szczególnie dla Beaty Kozłowskiej-Chyła za świetną współpracę. Obecnej radzie nadzorczej za wysoki profesjonalizm.

Pekao szacuje też wpływ wakacji kredytowych

W środę natomiast w osobnym komunikacie takimi szacunkami podzieliło się Pekao. "W skonsolidowanych wynikach finansowych za drugi kwartał 2024 r. zostanie ujęty koszt związany z modyfikacją umów kredytów hipotecznych złotowych udzielonych konsumentom, którego łączna kwota wyniesie około 513 milionów złotych brutto" – wylicza bank.

Wskazuje też, że wakacjami kredytowymi objęte będzie ok. 38 proc. wolumenu kredytów hipotecznych udzielonych w polskich złotych udzielonych przez ten bank. Dodaje, że powyższe szacunki będą podlegać okresowej weryfikacji.

Jednocześnie wskaźniki adekwatności kapitałowej oraz płynnościowe Banku oraz Grupy Kapitałowej kształtować się będą nadal na bezpiecznych poziomach, powyżej wymogów regulacyjnych – zapewnia Pekao.

Szczegółowe dane dotyczące wpływu wakacji kredytowych na wyniki banku poznamy 8 sierpnia. Wtedy Pekao ma opublikować raport finansowy za pierwsze półrocze 2024 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(209)
Praczka
miesiąc temu
Tym z PiSu już dziękujemy. Najgorszy bank , który obchodzę szerokim łukiem. Może po zmianach coś się poprawi
Wojtek
miesiąc temu
Ten bank niemal 3 tygodnie temu pobrał mi z konta 750 zł, których nie wypłacił bankomat. I nie widzą problemu. Poprzednio nie przekazali do sklepu internetowego kilkuset złotych płatności blikiem a też pobrali z konta, ale zwrócili po prawie tygodniu. Tym razem nie. Mimo, że jestem klientem tego banku od co najmniej ćwierć wieku i mam w nim wiele produktów, od półtorej roku bank ten postępuje wobec mnie skrajnie nielojalnie. Rozglądam się za innym bankiem, gdzie będę mógł przenieść swoje rachunki.
Bogusław
miesiąc temu
Dla mnie Pekao to przede wszystkim niekompetentni doradcy oraz likwidowane lub nieczynne bankomaty. Nie wiem, czy wystarczy wymiana wierchuszki, tam są niezbędne głębokie zmiany strukturalne i mentalnościowe.
654321@
miesiąc temu
Czyli następny bank do likwidacji , sprzedaży , co Wy wyborcy Trzeciej drogi zrobiliście?! Likwidację Państwa Polskiego!
czytelnik
miesiąc temu
jak jest więcej roszad na kierowniczych stanowiskach to jest coraz gorzej musimy swoje sejfy uruchomić i z banków kasę zabrać
...
Następna strona