Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Wakacje kredytowe czekają na podpis prezydenta. Niektórzy mogą na tym stracić

39
Podziel się:

Sejm uchwalił ustawę o wakacjach kredytowych, nowe przepisy czekają na podpis prezydenta. Głowa państwa jednak zwleka, a to może być kosztowne dla kredytobiorców, bowiem czas leci i żeby skorzystać z proponowanych rozwiązań, trzeba się będzie spieszyć.

Wakacje kredytowe czekają na podpis prezydenta. Niektórzy mogą na tym stracić
Wakacje kredytowe czekają na podpis prezydenta (PAP, PAP/Waldemar Deska)

RMF przypomina kalendarz, który jest niezwykle istotny w tej kwestii. Ustawa podpisana przez Andrzeja Dudę wejdzie w życie po 14 dniach. A więc gdyby prezydent podpisał ustawę w środę, 13 lipca to wnioski o wakacje kredytowe można byłoby składać dopiero od 27 lipca. A co ważne, w lipcu można złożyć wniosek o niepłacenie sierpniowej raty. Kredytobiorcy będą mieli więc tylko 2 dni robocze na złożenie wniosku, aby skorzystać z proponowanych rozwiązań.

Ustawowe wakacje kredytowe przeznaczone są dla osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny w złotych polskich na własny cel mieszkaniowy. Oznacza to, że z wakacji kredytowych nie będą mogły skorzystać osoby mające zobowiązanie w walucie innej niż Polski złoty.

Kredytobiorcy będą mogli wnioskować o cztery miesiące zawieszenia spłaty raty kredytu bez żadnych kosztów w tym roku oraz o kolejne cztery w roku przyszłym (po dwa miesiące w III i IV kw. 2022) i po jednym miesiącu w każdym kwartale roku 2023.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Co dalej z WIBOR i ratami kredytów? Wyjaśnia wiceprezes ZBP

Wniosek musi zawierać informację o okresie lub okresach zawieszenia spłaty kredytu, a także oświadczenie, że dotyczy on nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, a nie np. na inwestycję.

Spłata kredytu zostanie zawieszona w dniu dostarczenia do banku odpowiedniego wniosku. Bank będzie miał 21 dni od dnia doręczenia dokumentu na potwierdzenie jego przyjęcia.

Według opinii Narodowego Banku Polskiego koszt "wakacji kredytowych", przyznanych w latach 2022-2023, może sięgnąć 20 mld zł dla sektora bankowego, jeśli skorzystają z nich wszyscy uprawnieni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
Julia
3 miesiące temu
A kiedy będą wakacje inflacyjne dla oszczędzających na własne M?
Nik11
3 miesiące temu
Znów rozdawnictwo i pomoc publiczna dla wybranej grupy...
bigb
3 miesiące temu
A ja se wezmę wakacje. Pierwszy raz w jakikolwiek sposób skorzystam na pomysłach tego poje*** rządu. 8 miesięcy do końca 2023. To te 8 rat odkładam na konto, po czym nadpłacam kredyt. Jestem 8 miesięcy plus dodatkowy rok do przodu z kredytem. W tych 8 ratach to 30-40% kapitału będzie, po wakacjach 100% nadpłaty pokrywa
fsad
3 miesiące temu
Nie stać cię? - SPRZEDAJ! Koniec z dopłacaniem do sierot życiowych które chcą żyć na poziomie na jaki ich nie stać!
Polka
3 miesiące temu
Zaciągnęliśmy kredyt a nie lichwę! Takie podwyżki stóp procentowych, to nie jest normalne ani uczciwe. Jeżeli ludzie ciężko pracują na spłatę kredytu za mieszkanie, na które bez kredytu nigdy by ich nie było stać, a teraz muszą się wyprowadzać z dziećmi do jednego pokoju przy rodzinie... Ktoś tu mówi - niech nie beczą...? Chyba ten ktoś żyje na koszt państwa z socjalu i nigdy nie miał zdolności kredytowej - to teraz się cieszy, że inni mają gorzej.
...
Następna strona