Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Weronika Szkwarek
|
aktualizacja

Wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową? Mamy odpowiedź BIK

90
Podziel się:

"Nowe" wakacje kredytowe umożliwią zawieszenie spłaty kredytu na osiem miesięcy bez dodatkowych odsetek. Czy jeśli ktoś się na nie zdecyduje, to czy wpłynie to na jego zdolność kredytową w BIK-u? Biuro Informacji Kredytowej rozwiewa wątpliwości, które pojawiły się wśród kredytobiorców.

Wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową? Mamy odpowiedź BIK
Premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Rządowa propozycja wakacji kredytowych ma wejść w życie już niedługo (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Przypomnijmy, że 9 czerwca Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą tzw. wakacje kredytowe, jednak prace nad drukiem wciąż trwają. Niektórzy ekonomiści nie popierają takiego rozwiązania i liczą na weto Andrzeja Dudy. Raczej się go nie doczekają, gdyż Kancelaria Prezydenta zapowiedziała, że ustawa zostanie podpisana w czwartek 14 lipca.

Jak podaje resort finansów, wakacje kredytowe mogą dotyczyć jednej umowy zawartej w złotych polskich w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. To oznacza do ośmiu miesięcy bez spłaty rat kredytowych: po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. i po miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.

Poprosiliśmy Biuro Informacji Kredytowej o odpowiedź, czy zawieszenie spłat raty kredytów wpłynie na zdolność kredytową klientów banków oraz czy w raporcie pojawią się wzmianki o ewentualnych opóźnieniach w spłatach raty.

Wakacje kredytowe a wpis do BIK

Okazuje się, że informacja o zawieszeniu spłaty rat hipoteki w ramach wakacji kredytowych znajdzie się w raporcie danego klienta w BIK-u.

– BIK ma doświadczenie w oznaczaniu w swojej bazie odroczeń (zawieszenia) spłaty rat w wyniku oferowanych przez banki moratoriów kredytowych oraz wakacji ustawowych, w związku z pandemią koronawirusa COVID 19. Wówczas każdy kredyt objęty wakacjami był oznaczany w specjalnym polu. Także po zakończeniu wakacji uzupełniane było specjalne pole o przejściu danego kredytu w tryb regularnej spłaty. BIK jest gotowy do wdrożenia analogicznego rozwiązania dotyczącego wakacji kredytowych (2022/2023) – mówi w rozmowie z money.pl Aleksandra Stankiewicz-Billewicz ekspert BIK.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wakacje kredytowe pogrążą banki? "Rentowność mogłaby być wyższa"

Zdolność kredytowa a zawieszenie rat

W raporcie klienta w BIK-u widnieje też scoring – banki przed udzieleniem pożyczki sprawdzają w tym miejscu, czy dany klient jest wypłacalny.

– Dla Biura Informacji Kredytowej najważniejszym pozostaje, aby informacje dotyczące kredytów były rzetelnie gromadzone i przetwarzane. Jesteśmy neutralnym źródłem informacji, które odzwierciedla prawdziwy stan zobowiązań klientów, a przez to przyczynia się do utrzymania stabilności i bezpieczeństwa sektora bankowego i jego klientów – mówi Aleksandra Stankiewicz-Billewicz z Biura Informacji Kredytowej.

Przedstawicielka BIK uspokaja, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie wpływa negatywnie na scoring.

– Decyzję o udzieleniu kredytu podejmuje bank w oparciu o przyjęte w danym banku kryteria oraz w momencie i procesie rozpatrywania wniosku kredyt. Ważne jest to, że, jak przy wakacjach kredytowych umownych i ustawowych wprowadzanych w związku z COVID-19, tak i teraz fakt skorzystania przez klienta z wakacji kredytowych nie niesie negatywnego wpływu na scoring BIK. Trzeba także pamiętać, że w okresie, w którym korzysta się z wakacji kredytowych naturalnym jest, że klient nie zaciąga w tym czasie innych zobowiązań – dodaje Aleksandra Stankiewicz-Billewicz w rozmowie z money.pl.

Weronika Szkwarek, dziennikarka money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(90)
felek
3 miesiące temu
A po wakacjach zapłacisz ratę zamiast 2.5 tys. 3.2 tys. bo w między czasie podniosą stopy procentowe. Wniosek, jak masz to spłaca bo wakacje mogą być bardzo drogie.
Ekonomista
3 miesiące temu
Brawo Panie Prezydencie. Dziękujemy.
dyzio
3 miesiące temu
Nie dość że pis roz.......lił całą gospodarkę kraju no teraz pis złapał się za sektor bankowy. jakie tego będą skutki to niebawem odczujemy.
Kto wierzy pi...
3 miesiące temu
Ale po co wakacje kredytowe? Przecież Glapiński wyraźnie mówił, że inflacji nie będzie i prawdopodobieństwo podniesienia stóp jest równie zero. Teraz mówi, że szczyt inflacji jest blisko, a podnoszenie stóp już się kończy.
Andre44
3 miesiące temu
Brać te wakacje i to jest aneks do umowy bez kosztów tyle banki spuszcza łeb bo 6 5%powinna urosnąć rata a nie qwa kredyt cały i od tego rata to jest dopiero oszustwo,mieli marzę bo niskie stopy itd,było wejść do strefy euro i olać % tam nikt nic nie podnosi bo wie że inflacja to ropa i gaz ,wojna,a my tylko nadrabiamy dobicie do cen światowych tylko jajka są na wolnym rynku reszta to pić balcerowicza
...
Następna strona