Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Weronika Szkwarek
|
aktualizacja

Wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową? Mamy odpowiedź BIK

90
Podziel się:

"Nowe" wakacje kredytowe umożliwią zawieszenie spłaty kredytu na osiem miesięcy bez dodatkowych odsetek. Czy jeśli ktoś się na nie zdecyduje, to czy wpłynie to na jego zdolność kredytową w BIK-u? Biuro Informacji Kredytowej rozwiewa wątpliwości, które pojawiły się wśród kredytobiorców.

Wakacje kredytowe wpłyną na zdolność kredytową? Mamy odpowiedź BIK
Premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Rządowa propozycja wakacji kredytowych ma wejść w życie już niedługo (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Przypomnijmy, że 9 czerwca Sejm uchwalił ustawę wprowadzającą tzw. wakacje kredytowe, jednak prace nad drukiem wciąż trwają. Niektórzy ekonomiści nie popierają takiego rozwiązania i liczą na weto Andrzeja Dudy. Raczej się go nie doczekają, gdyż Kancelaria Prezydenta zapowiedziała, że ustawa zostanie podpisana w czwartek 14 lipca.

Jak podaje resort finansów, wakacje kredytowe mogą dotyczyć jednej umowy zawartej w złotych polskich w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. To oznacza do ośmiu miesięcy bez spłaty rat kredytowych: po dwa miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r. i po miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r. Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.

Poprosiliśmy Biuro Informacji Kredytowej o odpowiedź, czy zawieszenie spłat raty kredytów wpłynie na zdolność kredytową klientów banków oraz czy w raporcie pojawią się wzmianki o ewentualnych opóźnieniach w spłatach raty.

Wakacje kredytowe a wpis do BIK

Okazuje się, że informacja o zawieszeniu spłaty rat hipoteki w ramach wakacji kredytowych znajdzie się w raporcie danego klienta w BIK-u.

– BIK ma doświadczenie w oznaczaniu w swojej bazie odroczeń (zawieszenia) spłaty rat w wyniku oferowanych przez banki moratoriów kredytowych oraz wakacji ustawowych, w związku z pandemią koronawirusa COVID 19. Wówczas każdy kredyt objęty wakacjami był oznaczany w specjalnym polu. Także po zakończeniu wakacji uzupełniane było specjalne pole o przejściu danego kredytu w tryb regularnej spłaty. BIK jest gotowy do wdrożenia analogicznego rozwiązania dotyczącego wakacji kredytowych (2022/2023) – mówi w rozmowie z money.pl Aleksandra Stankiewicz-Billewicz ekspert BIK.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wakacje kredytowe pogrążą banki? "Rentowność mogłaby być wyższa"

Zdolność kredytowa a zawieszenie rat

W raporcie klienta w BIK-u widnieje też scoring – banki przed udzieleniem pożyczki sprawdzają w tym miejscu, czy dany klient jest wypłacalny.

– Dla Biura Informacji Kredytowej najważniejszym pozostaje, aby informacje dotyczące kredytów były rzetelnie gromadzone i przetwarzane. Jesteśmy neutralnym źródłem informacji, które odzwierciedla prawdziwy stan zobowiązań klientów, a przez to przyczynia się do utrzymania stabilności i bezpieczeństwa sektora bankowego i jego klientów – mówi Aleksandra Stankiewicz-Billewicz z Biura Informacji Kredytowej.

Przedstawicielka BIK uspokaja, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie wpływa negatywnie na scoring.

– Decyzję o udzieleniu kredytu podejmuje bank w oparciu o przyjęte w danym banku kryteria oraz w momencie i procesie rozpatrywania wniosku kredyt. Ważne jest to, że, jak przy wakacjach kredytowych umownych i ustawowych wprowadzanych w związku z COVID-19, tak i teraz fakt skorzystania przez klienta z wakacji kredytowych nie niesie negatywnego wpływu na scoring BIK. Trzeba także pamiętać, że w okresie, w którym korzysta się z wakacji kredytowych naturalnym jest, że klient nie zaciąga w tym czasie innych zobowiązań – dodaje Aleksandra Stankiewicz-Billewicz w rozmowie z money.pl.

Weronika Szkwarek, dziennikarka money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(90)
felek
rok temu
A po wakacjach zapłacisz ratę zamiast 2.5 tys. 3.2 tys. bo w między czasie podniosą stopy procentowe. Wniosek, jak masz to spłaca bo wakacje mogą być bardzo drogie.
Ekonomista
rok temu
Brawo Panie Prezydencie. Dziękujemy.
dyzio
rok temu
Nie dość że pis roz.......lił całą gospodarkę kraju no teraz pis złapał się za sektor bankowy. jakie tego będą skutki to niebawem odczujemy.
Kto wierzy pi...
rok temu
Ale po co wakacje kredytowe? Przecież Glapiński wyraźnie mówił, że inflacji nie będzie i prawdopodobieństwo podniesienia stóp jest równie zero. Teraz mówi, że szczyt inflacji jest blisko, a podnoszenie stóp już się kończy.
Andre44
rok temu
Brać te wakacje i to jest aneks do umowy bez kosztów tyle banki spuszcza łeb bo 6 5%powinna urosnąć rata a nie qwa kredyt cały i od tego rata to jest dopiero oszustwo,mieli marzę bo niskie stopy itd,było wejść do strefy euro i olać % tam nikt nic nie podnosi bo wie że inflacja to ropa i gaz ,wojna,a my tylko nadrabiamy dobicie do cen światowych tylko jajka są na wolnym rynku reszta to pić balcerowicza
...
Następna strona